Azt mondta, hogy a munkahelyek elvesztése a globális pénzügyi válság következménye, amely a legtöbb fejlett országban gazdasági visszaesést okozott. Ezt látszik alátámasztani a OECD szerdai jelentése, mely szerint a szervezethez tartozó 30 ipari ország összesített exportja az idei év első negyedében dollárban számolva 13,4 százalékkal, importjuk pedig 15,2 százalékkal esett az előző negyedhez képest. A múlt év utolsó negyedében még 18,6 százalék, illetve 18,5 százalék volt a csökkenés mértéke.
A múlt év hasonló időszakával összevetve az export 27,1 százalékkal, az import 27,9 százalékkal zuhant, amit az OECD példátlannak nevez.
A G7-ek is
A szervezeten belül markánsan romlott a hét legfejlettebb ipari ország (G7) teljesítménye, az év első három hónapjában kivitelük 13,6 százalékkal, importjuk 10,5 százalékkal hanyatlott. A tavalyi utolsó negyedévben csak 9,8 százalék, illetve 5,7 százalék volt a csökkenés üteme az előző negyedévhez képest. A legdrámaibb adatot Japán volt kénytelen elkönyvelni, exportja éves összevetésben 42,1 százalékkal zuhant.
Az OECD-kereskedelem csökkenésének üteme sokszorosan meghaladja a szervezet összesített hazai össztermékének csökkenési ütemét, amit az magyaráz, hogy a bankok a kereskedelmi ügyletek finanszírozását fogták vissza a legerőteljesebben a pénzügyi-gazdasági válság kirobbanása óta.