Vállalati kockázatkezelési gyakorlatok

A magyar vállalati szektor felismerte a kockázatkezelés szükségességét, ám a kockázatkezeléshez szükséges formális szabályzatokkal és módszertanokkal még csak nagyon kevés társaság rendelkezik - derül ki a GKI Gazdaságkutató Rt. és stratégiai partnere, az Ernst & Young Tanácsadó Kft. által, 2001. novemberében közösen végzett felmérésből.

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A kutatók a 250 fő felett foglalkoztató vállalatokról derítették ki, hogy az egész vállalatot átfogó kockázatkezelés szintén kevés vállalatnál működik hatékonyan; illetve azoknál a cégeknél, ahol a vezetés elvárásai távol állnak a jelenlegi eredményektől, további fejlesztések várhatók. A kockázatkezelési tevékenység gyakorlati jelentősége pedig kifejezetten növekedni fog azokban az iparágakban, ahol a piaci verseny erősödésére lehet számítani.

A nem megfelelő kockázatkezelés mellett hazánkban a vállalatok 60 százaléka Belső Audit osztállyal sem rendelkezik, a kisebb árbevételű vállalatoknál pedig még a csalások felderítésére sincs megfelelő mechanizmus. Ezért a következő években a Belső Audit osztályok szerepének növekedésére lehet számítani, hiszen ez az az osztály, amely vezető szerepet tölt be a kockázatkezelési és ellenőrzési rendszer megvalósításában.
A vállalatok árbevétel alapján történő elemzése nyilvánvalóan megmutatta, hogy a nagyobb vállalatok előbbre tartanak a hatékony kockázatkezelés megvalósításában. A nagyobb árbevételű vállalatok (10 milliárd forint éves árbevétel felett) mind a kockázatkezelés, mind a Belső Audit területén már komolyabb előrelépéseket tettek, míg a „kisebb” vállalatok esetén még komoly lemaradás tapasztalható.

A nagyobb árbevételű vállatok nemcsak felismerték a két területben rejlő hiányosságokat, de a következő években a területek hatékonyságának növelése érdekében készek kihelyezett, külső szakemberek bevonására. Remélhetőleg a nagyvállalatok sikeres kockázatkezelése a kisebb vállalatok számára is egyértelművé teszi ezen vállalati funkció fontosságát a vállalat céljainak eléréséhez.

Az iparágankénti vizsgálat eredményei szerint a pénzügyi szektor helyzete a legjobb a kockázatkezelés területén. Ez véleményünk szerint a pénzügyi szektor kiemelt szabályozottságának tudható be, hiszen a szigorú hatósági felügyelet miatt a pénzügyi intézményeknek szüksége van egy átfogó belső rendszerre, mely a működési és stratégiai kockázatokat beazonosítja és hatékonyan kezeli.

A többi szektorban gyakoriak a hiányosságok a kockázatkezelés és a Belső Audit területén. A telekommunikáció és a számítástechnika területén a folyamatos kihívások hatására egyre jelentősebb súlyt szánnak e két vállalati területre, míg a feldolgozóiparban egyelőre nem érzik e területek jelentősségét. Azonban ezekben a szektorokban is változásokra lehet számítani, amint a vállalatok felismerik a belső és külső kockázatok időbeni beazonosításának és hatékony kezelésének jótékony hatását a vállalati eredményekre.
Kutatásunk a magyarországi vállalatok körében alátámasztotta azt a nemzetközi tendenciát, amely mind a kockázatkezelés, mind az Belső Audit vállalati szerepének felértékelődését mutatja. A felmérés alapján a hazai cégek jelentős változások előtt állnak e két stratégiailag egyre fontosabb vállalati területen.

A felmérés eredménye a számok tükrében
A felmérés során 1150 vállalatot kerestünk meg kérdőívünkkel - mondja a kutatás vezetője -, amelyet 121-en töltöttek ki. A válaszadóink összárbevétele 2000-ben 4220 milliárd forint volt, ami a 250 fő felett foglalkoztató vállalatok tavalyi éves árbevételének közel 20 százaléka.
A felmérés eredményeként azt kaptuk, hogy ma Magyarországon a 250 fő felett foglalkoztató vállalati kör több mint 80 százalékánál létezik valamilyen szintű kockázatkezelés; ám ezen tevékenységgel rendelkező vállalatok felénél további fejlesztéseket tartanak szükségesnek. Az árbevétel alapján vizsgálva a válaszokat 94 százalékot kaptunk eredményül, ami azt jelenti, hogy jellemzően a nagyobb társaságoknál létezik kockázatkezelés.
A vállalatok felénél a kockázatkezelés még mindig a hagyományos, az egyes kockázatokat elkülönítetten kezelő tevékenységként működik. Ha a vállalatok súlyát is figyelembe vesszük, akkor 66 százalékot kapunk eredményül, ami azt jelenti, hogy elsősorban a nagyvállalatok rendelkeznek az egész társaságra kiterjedő kockázatkezeléssel.
Azt tapasztaltuk, hogy a vállalkozások több mint 60 százalékánál (a súlyozott eredmények alapján 77 százalék) rendszeres kockázatfelmérés folyik, viszont egységesen alkalmazandó kockázatfelmérési módszertannal nem rendelkeznek. Az aránykülönbség azt jelenti, hogy itt is jellemzően a nagyvállalatok vannak jobban felkészülve.
Érdekes képet mutat összességében a vállalatok kockázatkezelési kultúrájáról az a tény, hogy a cégek 71 százaléka ma még nem rendelkezik írásba foglalt kockázatkezelési szabályzattal.
A csalások megakadályozását segítő mechanizmusok vizsgálata során azt tapasztaltuk, hogy az utóbbi években a társaságok több mint a felénél nem történt szándékos csalás, és ha történt volna, akkor azt a cégek közel 70 százaléka felfedezte volna. Ha viszont nem a súlyozott eredményt vesszük alapul, akkor is 70 százalékot kapunk „csak” azzal a különbséggel, hogy a cégek ilyen arányban nem fedezték volna fel a csalásokat. Az arányeltolódás oka, hogy a kisebb árbevételű vállalatoknál még nem létezik hatékony mechanizmus a csalások felfedezésére.
A Belső Audit vizsgálata során azt tapasztaltuk, hogy a 250 fő felett foglalkoztató vállalati szféra 40 százaléka rendelkezik ilyen osztállyal. A súlyozás során 80 százalékot kaptunk, ami azt jelenti, hogy jellemzően a nagyobb társaságok rendelkeznek ilyen osztállyal.
Ezen társaságok 32 százaléka értékelte úgy, hogy a jövőben az egyes kiválasztott Belső Audit feladatokat külső szakemberekkel végeztetik el. A kihelyezett szakemberek előnye a cégek 52 százaléka szerint az, hogy a szakemberek rendelkezésére áll a legjobb ellenőrzési módszertan és technológia, illetve a társaságok a kihelyezés által költségcsökkentést érhetnek el.

Véleményvezér

Sok nagy okos már világháborút lát

Sok nagy okos már világháborút lát 

Az orosz ballisztikus rakéta bevetése egy teszt volt.
Súlyos higiéniai problémák miatt megbüntették a szekszárdi kórházat

Súlyos higiéniai problémák miatt megbüntették a szekszárdi kórházat 

A büntetés mértéke nevetséges.
Bécsben olcsóbb lakni, mint Budapesten

Bécsben olcsóbb lakni, mint Budapesten 

A jövedelemhez képest Bécsben a legolcsóbb a lakhatás egész Európában.
Obszcén szavakkal fideszes nyugdíjas kommandó fogadta Magyar Pétert a miskolci gyermekotthon előtt

Obszcén szavakkal fideszes nyugdíjas kommandó fogadta Magyar Pétert a miskolci gyermekotthon előtt 

A nyugdíjas fizetések nagyon felizgultak Magyar Péter látogatása miatt.
Elképesztő állapotokat talált Magyar Péter egy gyermekvédelmi intézményben

Elképesztő állapotokat talált Magyar Péter egy gyermekvédelmi intézményben 

Az ellenzéki vezető szerint a Fidesz propagandistákat vet be, hogy az emberek ismerhessék meg a valóságot.
Lesújtó adat a magyarok életesélyeiről

Lesújtó adat a magyarok életesélyeiről 

Az elmaradt reformok tragédiája.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo