Vállalatfelvásárlási hullám stratégiai árak mellőzésével

Szerkezetátalakítási program megy végbe a kontinentális Európában, amit egy minap közölt felmérés a megnővekedett számú ésértékű vállalatkivásárlások statisztikája alapján lát bizonyítottnak.

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Rekordmagasságba lendült az európai kivásárlási piac – állapítja meg a Vezetői Kivásárlás Kutatásával Foglalkozó Központ (Centre for Management Buy-Out Research – CMBOR) legfrissebb adataira hivatkozva a Deloitte & Touche. Mindez annak ellenére történik, hogy alapvetően hektikus piaci folyamatok zajlanak le a kontinens országaiban. A most közzé tett éves európai vezetői kivásárlási jelentés -melyet a Deloitte & Touche és a Barclays Private Equity szponzorál – szerint az elmúlt évben 44,4 milliárd euró értékű ügyletet regisztráltak, ami 41%-kal meghaladja a 2001. évi ügyleti értéket és több mint másfélszerese az Egyesült Királyságban regisztrált 25 milliárd euró összegű teljes ügyleti értéknek. A szigetországban szám szerint sok ügyletet – 525-öt – regisztráltak, de ezek átlagos nagysága kevesebb mint a fele az európai átlagnak, 39,9 millió euró a 84,1 millió eurós kontinentális európai értékkel szemben. A nagy tőkeértékű ügyletek a páneurópai kivásárlási piac motorjai, a teljes piaci érték 74%-a a 250 millió euró feletti ügyletekből származik, amelyek szám szerint az ügyletek 7%-át adják.

A Deloitte & Touche kommentárja szerint a kontinensen megvalósuló szerkezetátalakítási programok révén nagy üzletek kerülnek a piacra, amelyekre az USA-beli és egyesült királyságbeli kockázatitőke-vállalatok – a rendelkezésre álló rekordösszegű pénzalapok mellett - lecsaphatnak, mivel a hazai lehetőségek beszűkültek. A rekordérték az európai kockázatitőke-piac fokozatos érését tükrözi, noha még tág tere van a további növekedésnek, mivel kevés a domináns helyi piaci szereplő és az eladók még mindig szkeptikusak a kockázati tőkét illetően.



A Barclays Private Equity-nél azon a véleményen vannak, hogy a kontinentális Európa rekordösszegű ügyletek olyan folyamatoknak köszönhetők, mint amilyen a Legrand 4,9 milliárd eurós kivásárlása és a Jefferson Smurfit 3,2 milliárd euró értékű privatizálása volt. Az európai piac növekedése azonban magában hordozza annak a lehetőségét, hogy mérete egyik évről a másikra változékonynak bizonyulhat. A Barclays Private Equity álláspontja szerint a nagy ügyletek vállalat-átalakítási tranzakciók, és jobb gazdasági körülmények között olyan szakmai befektetőket vonzottak volna, amelyek készek lennének stratégiai árakat fizetni. A jelenlegi gazdasági klíma miatt, amikor a szakmai és iparági befektetők részvényeik árának drámai esését tapasztalják, és sok esetben már teljes mértékben kihasználták hitelfelvételi lehetőségeiket, nincs elegendő puskaporuk ahhoz, hogy nagy értékű tranzakciókra vállalkozzanak. Emiatt a kockázatitőke-vállalatok léptek a helyükbe.

Véleményvezér

Magyar Péter nyilvánosságra hozta a Fidesz „őszödi beszédét”

Magyar Péter nyilvánosságra hozta a Fidesz „őszödi beszédét” 

A Fidesz eddigi állításával ellentétben nem békepárti.
A magyar vállalkozók az ötödik legmagasabb árat fizetik Európában az áramért

A magyar vállalkozók az ötödik legmagasabb árat fizetik Európában az áramért 

Az európai átlagár felett kapják az áramot a magyar vállalkozók.
A közeli fővárosokban sorra építik a metróvonalakat

A közeli fővárosokban sorra építik a metróvonalakat 

Budapesten is elkelne még néhány metró.
A lengyeleknek sikerült a repülőrajt

A lengyeleknek sikerült a repülőrajt 

A nyomában sem vagyunk a lengyeleknek.
Hadházy Ákos nem vette a szívére, hogy kitiltották a Parlamentből

Hadházy Ákos nem vette a szívére, hogy kitiltották a Parlamentből 

Amikor kitiltanak a munkahelyedről, kicsit vicces.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo