Vállalategyesülés: a harmadik hely a miénk

Margaret Dezse 2005-ös budapesti jóslata szerint erősödik, főleg a pénzügyi cégek befektetési étvágya. A PwC vezető partnere tényként közölte: több volt tavaly a piacon a likviditás a megelőző évinél.

Tudni szeretné, mi vár Önre 2025-ben?
Mit okoz, hogy ingatlancélra is elkölthetőek a nyugdíjmegtakarítások?
Hogyan érinti ez a piacokat, merre mennek az ingatlanárak és az épitőipari árak?
Pogátsa Zoltán, Farkas András, Nagygyörgy Tibor
és sok más kíváló szakértő ezúttal élőben osztja meg nézeteit!

Találkozzunk személyesen!

2024. november 21. 16:00 Budapest

Részletek és jelentkezés itt

A 100 millió dollárt meghaladó értékű tranzakciók számát tekintve Magyarország nincs a térség legjobbjai között, ám a kisebb összegű fúziók, vállalatfelvásárlások esetszáma ismét érdemlegesen növekedett. Egészen pontosan: az átlagos érték meghaladta a 22,9 millió dollárt, amely az 1997 óta regisztrált legmagasabb, és a regionális átlagnál - 17,5 millió dollár - is számottevően nagyobb. A megállapítás és persze az értékelés a PricewaterhouseCooper vizsgálódásának az eredménye, a nemzetközi tanácsadó cég kilenc térségbéli országban tanulmányozta tavaly is az üzleti élet e fontos folyamatának jellegzetes változásait.

Margaret Dezse, a PwC vállalati pénzügyi tanácsadó üzletág vezető partnere kifejtette, hogy a magánszférában lezajlott 1200 nyilvánosságra hozott tranzakciót és legalább 400 privatizációt vettek górcső alá, s a többi között arra a következtetésre jutottak, hogy több volt tavaly a piacon a likviditás, következésképp nagyobb készséget mutattak részben az amerikai, német, osztrák, brit cégek, részben a "belföldi" társaságok a felvásárlásra, privatizálásra. Érthető okokból Bulgária, Románia, Oroszország jóval előnyösebb kínálattal fogadta az ilyen célú befektetőket is, mint Csehország vagy Magyarország. A fúziós és felvásárlási tranzakciók 50 milliárd dollárra becsült tavalyi piaca a kilenc ország esetében 31 százalékos bővülést jelent a megelőző évi "eredményhez" képest. Ugyancsak érdemlegesen nőtt a privatizációk esetszáma, a 11 százalékos bővülés értékben 20 százalékos többletet mutatott. 

A felmérés, amelyet a PwC a közép- és kelet-európai vállalategyesülésekről és felvásárlásokról készített, hazánkról megállapítja, hogy nálunk, miközben nőtt a tranzakciók értéke, az esetszám kevesebb lett 2004-ben és 2003-ban is. Tény, hogy érdemben bővült a határokon kívül végrehajtott, Magyarországról indított privatizációba, felvásárlásba történő invesztíció. A honi piac másik hajtóerejének, érveltek az elemzés készítői, a külföldi befektetők felvásárlásai számítottak, amelyek az összes tranzakcióhoz viszonyított aránya - 48 százalék - meghaladta a regionális átlagot. A 2003-as 7 privatizációs ügylet után tavaly 11 ilyen tranzakcióra került sor Magyarországon, ellenben azok összértéke elmaradt a 2003-astól.  A magyar piac fejlettségét mutatja, hogy vállalategyesülési és felvásárlási tranzakciók GDP-hez mért aránya a harmadik legmagasabb volt a régióban, Csehország és Oroszország után. Ez az arány a 2003-as évhez képest is emelkedett, 1,8 százalékról 2,2 százalékra.

A PwC vállalati pénzügyi tanácsadó üzletág vezető partnere, Margaret Dezse úgy látja, hogy az idén is növekvő befektetési érdeklődés mutatkozik meg Magyarországon, amint tavaly, 2005-ben is a pénzügyi befektetők keresik üzleti lehetőségeiket nálunk. A szakértő szerint kis fáziseltolódással, de pontosan azok a folyamatok zajlanak le az országban, mint a globális piacon, azaz érzékelhetjük a bő likviditást, az erősödő befektetési étvágyat. 

Véleményvezér

Kövér László gigabüntetést osztana az új-zélandi parlamentben

Kövér László gigabüntetést osztana az új-zélandi parlamentben 

Rendet kellene tenni az új-zélandi parlamentben.
Ünnepélyes keretek között adtak át 200 méter felújított járdát

Ünnepélyes keretek között adtak át 200 méter felújított járdát 

Nagy az erőlködés a Fidesznél a sikerélményekért.
Ömlik az uniós pénz Lengyelországba

Ömlik az uniós pénz Lengyelországba 

Húznak el tőlünk a lengyelek, de nagyon.
Közeli nagyvárosok, ahol másfélszer többet kereshetsz, mint Budapesten

Közeli nagyvárosok, ahol másfélszer többet kereshetsz, mint Budapesten 

Van-e még lejjebb, vagy már a gödör fenekén vagyunk?
Magyar Péter kiosztotta Orbán Viktort a nyugdíjasok helyzete miatt

Magyar Péter kiosztotta Orbán Viktort a nyugdíjasok helyzete miatt  

A miniszterelnök magára hagyta a magyar idős embereket.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo