A korábbi kedvezőtlen gazdasági környezet enyhülése, az infláció lassulása, a reálbérek növekedése nyomán kedvezőbb anyagi helyzetbe kerültek a középkorúak a K&H biztos jövő kutatás második negyedéves eredményei szerint.
Erőteljes növekedés
A 30-59 éves korosztályban az átlagos háztartási jövedelem 566 ezer forint lett, a medián pedig 484 ezer forintot tett ki - utóbbi azt mutatja meg, hogy a megkérdezettek felénél ennél magasabb, a másik felénél ennél alacsonyabb összegről volt szó. A háztartási jövedelmeket nézve szignifikáns emelkedés látható az előző három negyedév értékeihez képest: egy évvel korábban a háztartások átlagos jövedelme 472 ezer, a medián 384 ezer forint volt.
Bár a kutatás eredményei szerint az átlagos háztartási jövedelem növekedése meghaladja az átlagbéreknél látható emelkedést, az utóbbiak is jelentős előrelépést mutatnak. A hivatalos számok szerint a bruttó átlagbérek 13,5, a nettók 13,4 százalékkal voltak magasabbak idén áprilisban, mint egy évvel korábban, az inflációval együtt számolt reálbér-emelkedés pedig 9,5 százalékot tett ki.
Bár a keresetek alakulása alapján idén a vásárlóerő fokozódott, ennek köszönhetően a kiskereskedelemben is javulás látható, ám az óvatossági faktor még mindig elég erős. Ez azt jelenti, hogy sok háztartás a kedvezőbb anyagi helyzet ellenére még nem növelte jelentősen a költéseit, a drágább, tartós fogyasztási cikkeknél pedig egyértelműen látható továbbra is visszafogott forgalom.