Újabb amerikai állami "szerepvállalás" jöhet

A Fehér Ház nem zárja ki annak a lehetőségét, hogy újabb szövetségi tőkeinjekciókkal mentenek meg az összeomlástól pénzintézeteket.

Mire készülhet a kormány?
Meg lehet még menteni az idei évet az ezer sebből vérző gazdaságban?

Online Klasszis Klub élőben Győrffy Dórával!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a közgazdászt, egyetemi tanárt!

2025. július 16. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Dana Perino szóvivő szerdán közölte: "a kormány irányítani szeretne, ahol érdemes, cselekedni, és úgy kormányozni, hogy korlátozza a nagyobb pénzügyi károk hatását a gazdaságra".

A szövetségi tartalékbankrendszer (Fed) előző este közölte, hogy kétéves, 85 milliárd dolláros hitelt nyújt a világ legnagyobb biztosítójának, az American International Groupnak (AIG), hogy megmentse az összeomlástól. A kölcsönért cserébe a kormány 79,9 százalékos tőkerészesedést szerez az AIG-ben. A Fed történetében ez a legnagyobb egyszeri tőkeinjekció.

A Fehér Ház szóvivője védte a döntést, amelyet megfigyelők az AIG államosításaként értékelnek. A szóvivő közölte: a biztosító szövetségi átvétele újabb lépés az amerikai gazdaság védelmében és annak megelőzésére, hogy az embereket további károk érjék. Tekintettel az AIG méreteire, a cég bedőlése nagyobb kockázattal járt volna, mint a 85 milliárd dolláros kölcsön nyújtása.

Kifejtette, talán zavarba ejtő lehet az amerikaiak számára, hogy a kormány egyes vállalatoknak segít, másokat pedig bukni hagy. "Nehéz időket élünk" - jegyezte meg, és leszögezte, hogy a továbbiakban minden vállalat esetében, amelyet az összeomlás fenyeget, egyedi döntés fog születni.

John McCain republikánus elnökjelölt szerdán kijelentette, hogy véget kell vetni a "Wall Street-i kaszinó kultúrának". Demokrata vetélytársa, Barack Obama azt követelte, hogy védjék meg az egyszerű befektetőket a pénzpiaci válságban. McCain, aki korábban a piaci dereguláció híve volt, csatlakozott Obamához abban, hogy új szabályozásra van szükség a bankszektorban tapasztalható "engedékenység" felszámolására.

A The Wall Street Journal szerkesztőségi cikkében arról írt: a két elnökjelölt, aki kampányának fő témájává tette a Wall Street válságát, az utóbbi napok nyilatkozatai alapján úgy tűnik, jobban ismeri a Marsot, mint a pénzpiacok működését. Az újság - amely tömör egyszerűséggel már csak "2008-as pánikról" beszél - azt írta: McCain nem sokra megy a Wall Street-i mohóság szüntelen ostorozásával, és azzal, hogy hol az amerikai gazdaság erős alapjairól, hol pedig a bankvilág szükséges reformjáról beszél, Obama pedig nem ad több magyarázatot vagy kiutat, amikor a "McCain-Bush gazdasági filozófiát" emlegeti.

Véleményvezér

Élve fejeztek le egy magyart az oroszok

Élve fejeztek le egy magyart az oroszok 

Miért hallgat a magyar kormány, amikor az oroszok gyilkolnak magyarokat?
A lengyel gazdaság száguldása hatalmas égés a magyar gazdaságpolitika számára

A lengyel gazdaság száguldása hatalmas égés a magyar gazdaságpolitika számára 

A munkavállalók a lábukkal szavaznak.
Teljes bukta lett Orbán Viktor igazságpillanata

Teljes bukta lett Orbán Viktor igazságpillanata 

Orbán Viktor egyre nagyobbakat lódít egyre kevesebb sikerrel.
Elutasították Magyar Péter feljelentését Orbán Viktor ellen

Elutasították Magyar Péter feljelentését Orbán Viktor ellen 

Az ügyészség döntött Orbán Viktor feljelentése ügyében.
Vatikán már nem békepárti, a pápa az ukrán elnököt fogadta

Vatikán már nem békepárti, a pápa az ukrán elnököt fogadta 

Az új pápa előbb fogadta az ukrán elnököt, mint Orbán Viktort.
Magyar Péter nyilvánosságra hozta, hogy szerinte hol lopott milliárdokat a Fidesz

Magyar Péter nyilvánosságra hozta, hogy szerinte hol lopott milliárdokat a Fidesz 

Milliárdosok aggódhatnak egy kormányváltás esetén.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo