Újabb pofon a Mol-nak, immár rövid idő alatt a negyedik

Rövid idő alatt négy gigapofont kapott a magyar gazdaság zászlóshajója. Ehhez képest egyelőre a cég árfolyma egész jól bírta.

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Az első pofont május elején kapta a Mol, amikor a lengyel szenátus elfogadta azt a törvényjavaslatot, amelynek értelmében a magyar olajtársaság nem tudja megvenni a Lotos 417 benzinkútját, amelyről januárban írtak alá szerződést. A Mol január 12-én jelentette be a Budapesti Értéktőzsde honlapján, hogy 610 millió dollár értékű szerződést írt alá 417 lengyelországi töltőállomás vásárlásáról a Grupa Lotos SA-val és a PKN Orlennel, aminek eredményeként a magyar cég a harmadik helyre léphetett volna elő a lengyel üzemanyag-kiskereskedelmi piacon.

A második pofon május végén érkezett egyenesen a magyar kormánytól, amikor bejelentették, az energiaszektortól idén 300 milliárd forint extraprofit-különadós bevételt várnak, ami főként a Mol-t érinti.

A Fitch stabilról negatívra rontotta a Mol BBB- besorolását

A harmadik pofon június elején érkezett Szlovákiából, amikor a Mol ottani leányvállalata egy közleményt adott ki, miszerint az orosz olajembargó miatt nemsokára komoly bajba kerülnek. Ahogy fogalmaztak, az orosz kőolajra vonatkozó európai uniós embargó jövőre ellehetetleníti a pozsonyi Slovnaft olajfinomító exportját, ami a gyártás műszaki minimum alá csökkenéséhez vezet, és a szlovákiai ellátás biztonságát is veszélybe sodorja.

A negyedik pofon a világ egyik legnagyobb hitelminősítőjétől pedig most érkezett. A Fitch stabilról negatívra módosította a Mol Nyrt. hosszú lejáratú adósságbesorolásához kapcsolódó kilátásait, ugyanakkor megerősítette ’BBB-’ hitelminősítését - közölte a Mol a Budapesti Értéktőzsde (BÉT) honlapján. A társaság tájékoztatása szerint a kilátások felülvizsgálatát és módosítását főként a Mol oroszországi gáz- és olajszállítástól való függésével kapcsolatos kockázatokkal magyarázza a hitelminősítő. A Fitch által közzétett jelentés azt is megjegyzi, hogy nem feltételezik az oroszországi földgázszállítás leállítását, és a Mol-nak számos eszköze van pénzügyi helyzetének és erős likviditásának megvédésére. A jelentés kitér arra, hogy Magyarország felmentést kapott az orosz olajra kivetett EU-embargó alól, és a Mol növelni tudná beszerzését a Horvátországból induló Adria-kőolajvezetéken keresztül, amennyiben az Oroszországból származó olaj szállítása szünetelne - közölte a Mol a tőzsde honlapján.

Véleményvezér

Főhet szegény Orbán Viktor feje

Főhet szegény Orbán Viktor feje 

Ez ám a meglepetés, mégiscsak Putyin a háborúpárti.
Hadházy Ákos szerint eltűnt 16 milliárd forint

Hadházy Ákos szerint eltűnt 16 milliárd forint 

Újabb botrány, lesz-e felelős?
Magyar Péter nyilvánosságra hozta a Fidesz „őszödi beszédét”

Magyar Péter nyilvánosságra hozta a Fidesz „őszödi beszédét” 

A Fidesz eddigi állításával ellentétben nem békepárti.
A magyar vállalkozók az ötödik legmagasabb árat fizetik Európában az áramért

A magyar vállalkozók az ötödik legmagasabb árat fizetik Európában az áramért 

Az európai átlagár felett kapják az áramot a magyar vállalkozók.
A közeli fővárosokban sorra építik a metróvonalakat

A közeli fővárosokban sorra építik a metróvonalakat 

Budapesten is elkelne még néhány metró.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo