Az orosz olajembargó ellehetetleníti a Mol egyik cégét, de ez miért a döntés után derül ki?

Az orosz kőolajra vonatkozó európai uniós embargó jövőre ellehetetleníti a pozsonyi Slovnaft olajfinomító exportját, ami a gyártás műszaki minimum alá csökkenéséhez vezet, és a szlovákiai ellátás biztonságát is veszélybe sodorja – közölte az olajipari vállalat sajtóosztálya.

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A Slovnaft közleményében rámutat: az orosz kőolajra vonatkozó uniós szankciók egy nyolchónapos átmeneti időszak leteltével ellehetetlenítik, hogy a pozsonyi olajfinomító folytassa termékeinek kivitelét Csehországba, Ausztriába és Lengyelországba, ahová eddigi gyártásának nagyobb részét exportálta. Hozzáteszik: amennyiben ilyen mértékben vissza kell fogniuk a gyártást, ezzel az a műszaki minimum alá csökken, tekintve, hogy a technológiai megoldások nem teszik lehetővé a gyártókapacitás ilyen kismértékű kihasználását.

Az orosz olajembargó ügyében az ördög a részletek között van (Fotó: Pixabay)

A Mol-csoporthoz tartozó Slovnaft gyártókapacitásai úgy vannak kiépítve, hogy bizonyos termékeikkel nemcsak a szlovákiai, hanem a régió többi országainak keresletét is kielégítsék. A vállalat dízelüzemanyag-gyártásának 27 százalékát a cseh, 20 százalékát az osztrák, 8 százalékát a lengyel és 7 százalékát a magyarországi piacon értekesíti. A cég benzingyártásának 23 százaléka a cseh, 19 százaléka a lengyel, 8-8 százaléka pedig az osztrák, illetve a magyarországi piacra kerül.

„A régióban értékesíthető termékek kínálatának korlátozása és a Slovnaft kapacitásának csökkentése miatt ellehetetlenül a szlovák piac ellátása” – hangsúlyozta Anton Molnár, a Slovnaft szóvivője, hozzátéve: figyelmeztetniük kell exportpiaci partnereiket is arra, hogy a nyolchónapos átmeneti időszak után a régióban az üzemanyag és más olajipari termékek hiányára lehet számítani.

Az olajipari cég közleményében rámutat: az orosz kőolajra vonatkozó uniós szankciók jelenlegi formája csak 8 hónapos átmeneti időszakkal számol, és nem adja meg az általuk – az olajfinomítóban megvalósítandó műszaki változtatásokra - kért 3 éves időszakot. Emiatt nem vállalhatják a felelősséget ennek a döntésnek a szlovák gazdaságra és a lakosság ellátására gyakorolt esetleges következményeiért – írták a közleményben.

Ronald Izip, a Trend szlovák gazdasági hetilap főszerkesztője a lap weboldalán közölt pénteki kommentárjában az Oroszország elleni uniós szankciók következményeként a Slovnaftra váró helyzetről azt írta: ez a szlovák diplomácia fatális felsülését mutatja, és azzal járhat, hogy a termékei kétharmadát külföldön értékesítő olajvállalatnak jövő februártól be kell zárnia. Ez viszont importkényszerrel és azzal járna, hogy tovább drágulnának a lakossági üzemanyagárak.

Világi Oszkár, a Slovnaft igazgatótanácsának elnöke a Magyar 7 felvidéki magyar hetilap hasábjain a héten megjelent – még az uniós szankciókról született döntést megelőzően készült – interjúban az Oroszország elleni kőolajembargó kapcsán rámutatott: az embargó hat, a régióban lévő országot érintene legjobban, mert ide érkezik az Európába tartó orosz import 80 százaléka. „Több lehetőség volt Oroszország megbüntetésére, Nyugaton egy olyat választottak, ami a mi régiónkban kényes, nekik viszont nem fáj annyira. A büntetés 80 százalékát mi fizetjük meg, ők a maradékot” – jegyezte meg Világi Oszkár. (MTI)

Véleményvezér

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.
Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában 

A makulátlanság egy elengedhetetlen szempont Norvégiában.
Lengyelországnak jót tett a kormányváltás

Lengyelországnak jót tett a kormányváltás 

A lengyel gazdasági csoda nem három napig tart.
Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában

Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában 

Mindenképpen javítani kellene a finanszírozáson.
Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek

Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek 

A világgazdaság számai egyre javulnak, miközben a magyar államháztartás senyved.
Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben

Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben 

Tényleg ciki Brüsszelben az idegen nyelvet alig tudó magyar képviselők jelenléte.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo