Argentína már az év eleje óta súlyos gazdasági problémákkal küzd, amit tetézett az országot sújtó aszály és a mezőgazdasági export kiesése, valamint az egész gazdaság bővülését hátráltatták a növekvő energiaárak, illetve a feltörekvő gazdaságokkal szembeni általános bizalomvesztés, illetve az amerikai piac erősödése. Az elmúlt egy-másfél évben a dollár jelentősen erősödött, és az amerikai döntéshozók jelentősen könnyítették a vállalkozások, befektetők adóterheit. A közelmúltban ezért számos befektető vonta ki a pénzét olyan feltörekvő országokból, mint Argentina, Brazília vagy Törökország, és tette amerikai bankokba, értékpapírokba.
A rossz hírek hatására zuhanni kezdett a peso árfolyama, amit a héten az argentin jegybank drasztikus kamatemeléssel próbál mérsékelni, bár az alapkamat már addig is rendkívül magas, 45 százalékos volt. Csütörtök óta már 60 százalékos az alapkamat, ami a világon a legmagasabb.
Az argentin emberek számára a legnagyobb gondot a fizetések és megtakarítások elértéktelenedése, a növekvő munkanélküliség és a válságkezelő intézkedésként megvágott szociális kiadások okozzák. Ezek a feszültségek még súlyosabb gazdasági válságspirálhoz vezethetnek: szeptemberre az ország legnagyobb szakszervezeti tömörülése általános, minden szektorra kiterjedő munkabeszüntetést tervez, így akarják elérni a megszorító intézkedések felfüggesztését.