Újabb aggasztó adat érkezett a magyar gazdaságból

A Beszerzési Menedzser Index (BMI) szezonálisan kiigazított augusztusi értéke 47,6 pont lett - jelentette az Üzleti Jelentések a Magyar Logisztikai, Beszerzési és Készletezési Társaság (MLBKT). Augusztusban a válaszadók az előző hónaphoz képest zsugorodásról számoltak be.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A tavaszi időszak mérsékelt bővülését követően június óta tartó lassulást figyelhetünk meg a feldolgozóiparban, a BMI index csökkent, jelenleg 50,0 alatti értéken áll. Az indexek többségében csökkentek, mindössze két egyedi index áll a fellendülési tartományban. Az új rendelések mennyisége csökkent, az indexérték 3,5 százalékponttal csökkent.

A termelési mennyiség nőtt, az indexérték 0,9 százalékponttal alacsonyabb az előző hónaphoz képest. A foglalkoztatás ismét 50 pont alatt áll, az indexérték nem változott. A szállítási átfutási idő index ismét 50,0 alatt áll, értéke 0,8 százalékponttal esett vissza. 

(Forrás: MLBKT)
(Forrás: MLBKT)

A vásárolt készletek index értéke 1,5 százalékponttal nőtt júliushoz képest. A külpiaci mutatók közül az import indexe 4,3 százalékponttal, az exporté 1,8 százalékponttal csökkent. A beszerzési árak emelkedtek, az index értéke 0,8 százalékponttal emelkedett az előző hónaphoz képest. 
A beszerzési mennyiség indexe 3,3 ponttal esett vissza augusztusban. A késztermékkészletek indexe 0,4 százalékponttal nőtt. A 2024 augusztusi BMI index nőtt a júliusi (48,8) értékhez képest. Augusztus átlag alatti hónapnak számít (az 1995 óta mért hosszú távú átlag értéke 52,6; az augusztusi értékeké 52,5). A most mért szezonálisan kiigazított BMI indexérték a harmadik legalacsonyabb augusztus havi érték.


 
Az Üzleti Jelentések felmérés további eredményei

• A beszerzési mennyiség indexe csökkent júliushoz képest. A mostani indexérték alacsonyabb az elmúlt három év átlagánál, a negyedik legalacsonyabb e havi adat.
• A beszerzési árak esetében az e havi index nőtt, az indexérték összességében az árak intenzív emelkedését jelzi. 
• A késztermékkészletek indexe augusztusban magasabb az előző hónaphoz képest, értéke a készletszint csökkenésére utal. A korábbi e havi értékeket vizsgálva az idei érték átlag alatti tekinthető, ez a kilencedik legalacsonyabb e havi indexérték 1995 óta. 2019-ben tizenegy bővülő hónapot mértek, 2020-ban hatot, 2021-ben és 2022-ben is tízet, 2023-ban ismét hatot.
• A külpiaci mutatók közül az exportindex és az importindex is 50,0 alatt áll. Az indexértékek mozgásában az elmúlt éveket követően 2022 végén változó tendenciát figyelhettünk meg, amely 2023-ban és a 2024-es év első felében is folytatódik.
• Ebben a hónapban acél, lemezek és kristálycukor kapcsán jeleztek válaszadóink jelentősebb áremelkedést. Hiány volt bőr alapanyagokból, cipőorrvédőből, endívia salátából, fémalkatrészekből, granulátumokból, hidraulikus tömlőből, káposztából és és szerszámszilikonból. Jelentősebb árcsökkenésről faáruk, fagyasztott gyümölcs, feldolgozott fehérjekészítmények, forrasztóón, műanyagáruk, napraforgó, papír, polietilén, ragasztó, rozsdamentes anyagok, szója, vaj és vezetékek kapcsán számoltak be válaszadóink.
 

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo