Turisztika: 380 milliárdos többlet

Turisztikai célelőirányzatában az önkormányzati és területfejlesztési tárca 9.644,5 millió forintot szerepeltet, a legtöbbet a Magyar Turizmus kapja.

Kedvezően alakultak Magyarország számára a nemzetközi idegenforgalomból származó bevételek 2006 negyedik negyedévében és az év egészét tekintve egyaránt - derül ki a Magyar Nemzeti Bank által 2007. március 30-án közzétett, a negyedik negyedévre vonatkozó fizetési mérleg adatokból. A teljes 2006. évet tekintve 4,8%-kal, 3,6 milliárd euróra nőtt a külföldiek által turisztikai szolgáltatásokra elköltött összeg. A belföldi turizmus bővülése mellett ugyanakkor a magyarok által külföldön elköltött összeg jelentősen csökkent: a külföldre utazó magyarok 2,1 milliárd eurót fordítottak utazásaikra, amely csaknem 11%-kal kevesebb, mint 2005-ben. Ennek eredményeként a turisztikai egyenleg igen jelentős, 38,9%-os növekedést mutatott, ez 380 milliárd forint bevételi többletet jelentett a nemzetgazdaságnak.

A KSH 2007. első két hónapjának vendégforgalmi adatait tartalmazó friss jelentése szerint idén januárban és februárban a magyarországi kereskedelmi szálláshelyek - a tavalyinál 3%-kal több, - összesen 678 ezer vendéget fogadtak, akik 1 millió 714 ezer (+5%) vendégéjszakát töltöttek el. A kereskedelmi szálláshelyek közül minden tíz elkönyvelt éjszaka közül nyolcat a szállodákban regisztráltak, ahol mind a vendégek, mind pedig a vendégéjszakák száma 3% körüli növekedést mutatott.

A kereskedelmi szálláshelyeken a külföldi vendégforgalmat elemezve elmondható, hogy idén január- februárban 280 ezer külföldi vendég (-0,8%) 772 ezer vendégéjszakát (-1,4%) töltött el. A külföldiek aránya a vendégek számát tekintve közel 41 százalékot, a vendégéjszakák számát alapul véve pedig 45 százalékot tett ki. A külföldiek minden tíz vendégéjszakából kilencet szállodákban töltöttek; a szállodák közül a legtöbb vendéget a négy- és a háromcsillagos házak fogadták. A hazai szállodákban a külföldi vendégéjszakák száma összességében 2,1 százalékkal csökkent; ezen belül az öt- (0,2%-os) és a négycsillagos (6,0%-os), valamint a legalacsonyabb kategóriákban (közel 5%-os) csökkenést regisztráltak, miközben a háromcsillagos hotelek 3,4%-os növekedésről számoltak be. A wellness-szállodákban a külföldi vendégéjszakák száma 14 százalékkal bővült, de a gyógyszállodák is 2,4%-os növekedést tapasztaltak.

A belföldi vendégforgalmat 2007. január-februárban - a tavalyi adatokhoz hasonlóan - kiemelkedő növekedés jellemezte: a vendégek száma közel 6 százalékkal, a vendégéjszakák száma pedig 11 százalékot meghaladóan emelkedett. Az idei esztendő első két hónapjában 398 ezer belföldi vendég összesen 941 ezer vendégéjszakát töltött el az ország kereskedelmi szálláshelyein. Ez esetben minden tíz belföldi vendégéjszakából nyolcat szállodákban regisztráltak. A belföldi vendégéjszakák száma a négycsillagos házak esetében 10 százalékkal, a gyógy-szállodákban közel 11 százalékkal haladta meg az előző év azonos időszakában regisztrált értéket. A wellness-szállodákban a vendégéjszakák száma 12 százalékot meghaladó mértékben nőtt.

Január-februárban a kereskedelmi szálláshelyek szállásdíj-bevételei 12,7 milliárd forintot tettek ki, amely közel 12 százalékos növekedést jelent az előző év azonos időszakához képest. A szállásdíj-bevételek mellett a kereskedelmi szálláshelyek 7 milliárd forint vendéglátásból és 5,5 milliárd forint egyéb szolgáltatásból származó bevételt realizáltak. A kereskedelmi szálláshelyeken így 2007 első két hónapjában összesen 25,4 milliárd forint bevétel keletkezett, amely mintegy 9 százalékkal több mint az előző évben, miközben az ágazatban fogyasztói áremelkedés 8,7 százalékos volt.

Az Önkormányzati és Területfejlesztési Minisztérium az általános adatok ismertetése mellett nyilvánosságra hozta az úgynevezett turisztikai célelőirányzat 2007-es 9.644,5 millió forintos  keretének a  felhasználási céljait. Eszerint turisztikai marketingre, a Magyar Turizmus ZRt. működésére és tevékenységére, akcióira 4.650 millió forint áll rendelkezésre. A hazai turisztikai kínálat minőségi fejlesztését szolgálva az idei évben a műemlék-gyógyfürdő pályázatokra 1,8 milliárd forint áll rendelkezésre. További hazai forrású pályázatok meghirdetésére összességében 1,39 milliárd forint áll rendelkezésre. A turisztikai infrastruktúra fejlesztésére 530 millió forintot terveznek, ebből lehet finanszírozni többek között a turisztikai desztinációs menedzsment rendszer, a tájékoztató és táblarendszer, a turisztikai kártyarendszer kialakításának feladatait. A kisvasutak turisztikai szerepét is felméreti a tárca. 

Véleményvezér

Elszabadultak a Magyar Posta árai

Elszabadultak a Magyar Posta árai 

Ez most nem finom.
Nem sikerült az első versenyképességi vizsgája Magyarországnak

Nem sikerült az első versenyképességi vizsgája Magyarországnak 

Az egykori magyar sikerágazat rosszul teljesít.
Szlovákiába érdemes menni élelmiszert vásárolni, a mélybe vitték az ÁFA-t

Szlovákiába érdemes menni élelmiszert vásárolni, a mélybe vitték az ÁFA-t 

Lassan bármerre megyünk kisebb árakkal találkozunk, mint itthon.
Hadházy Ákos megtalálta Orbán Viktort

Hadházy Ákos megtalálta Orbán Viktort 

Reméljük lesz indiai szelfi is.
Megvan az új lengyel minimálbér, alulmaradtunk

Megvan az új lengyel minimálbér, alulmaradtunk 

Hol van már a Magyarország jobban teljesít szlogen?


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo