A válaszadók ugyanakkor arra számítanak, hogy a következő időszakban javulni fog a jövedelmezőségük. A válaszadók átlagosan 5 százalékos béremelésről számoltak be az idei évre, azonban az ágazati átlagbér így is a nemzetgazdasági átlag alatt marad. A vállalkozások harmada számol a jövőben létszámbővítéssel, az építőipari termelés növekedésében bízva.
Enyhén nőtt a magánrendelések aránya az összes szerződésen belül a korábbi felmérésekhez képest - derült ki a válaszokból. A cégek harmada számít arra, hogy a következő fél évben szinten marad vagy enyhén nő a szerződésállomány, azonban még így is minden második cégnél 50 százalék körüli marad a kapacitáskihasználtság. Összességében az építési vállalkozások a szerződésállomány további csökkenését valószínűsítik.
A válaszadók fele szerint nehezítik az üzletvitelt az élőmunkához kötődő magas adó- és társadalombiztosítási terhek, míg a gazdasági szabályozás sűrű változása minden harmadik vállalkozásnak okoz nehézséget. Az adminisztrációs terhek megszaporodása is hátráltatja az üzletet, példaként az áfa-bevallások növekvő adatigényét, az ekáer-rendszer bevezetését, az elektronikus építési napló vezetését, valamint a szakhatósági egyeztetések körülményességét említették.
Ezek az akadályok a válaszadók szerint csökkenni fognak az új közbeszerzési törvény ősszel hatályba lépő módosításai, valamint a kormányzat építésügyet is érintő szabályozási szándékának köszönhetően. A megrendelők késedelmes fizetése is jelentősen hátráltatja az üzletmenetet, a cégeknél a kiszámlázott árbevételnek átlagosan 20 százaléka szerepel a kintlévőségek között, ezek zömében behajthatónak minősülnek. (Jelentősen csökkent az építőipari cégek kockázatossága is.)