Tudna mit kezdeni egy áfacsökkentéssel az építőipar

A tavalyinál várhatóan rosszabb lesz az építőipar éve, a lakosság még mindig nem heverte ki a válság devizasokkját és ezért csak alig-alig emelkednek a lakásépítések. A szakemberek szerint ezen egy áfacsökkentés lendíthetne.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Kép: SXC

Az idei évben az építőipari termelésünk elérheti a tavalyi szintet, ugyanakkor az év második felében lassulás valószínűsíthető. Ezen segíthetnek ugyanakkor az elmúlt években elhalasztott lakóingatlanokat érintő beruházások – hangzott el a Munkaadók és Gyáriparosok Országos Szövetsége (MGYOSZ) Építőipari találkozóján. „Láthatóak pozitív fejlemények a magyar építőiparban, különösen a lakásépítések terén, melyek okot adhatnak a bizakodásra – hangsúlyozta Futó Péter, az MGYOSZ elnöke.

„Az elmúlt két évben fejlődésnek indult az építőipar, elsősorban az uniós fejlesztések hatásának köszönhetően. Hazai szinten meg kell említenünk az MNB Növekedési Hitelprogramját, melynek keretében több mint 1.000 milliárd forint alacsony kamatú hitel került kihelyezésre, ami természetesen nem csak az építőipar számára volt hatalmas segítség. Ráadásul a remélhetőleg hosszútávon is fenntartható alacsony alapkamat szintén komolyan támogatja gazdaságunk gyorsulását. A harmadik fontos elem pedig a lakásvásárlások elhalasztása az elmúlt 6-7 évben: a válság előtti utolsó „békeévekben” nagyságrendileg 8-10.000 új lakás épült, az elmúlt időszakban viszont 2.000 körül stagnált ez a szám. Örömmel látjuk, hogy 2014-ben és 2015-ben az új lakások építése is egyértelműen növekedésnek indult. Erre utal az is, hogy az idei év első három hónapjában kiadott közel 2.400 új lakásépítési engedély 44%-os emelkedést jelent a tavalyi év hasonló időszakához viszonyítva” – mondta Futó Péter. (Az útépítő cégeknek azért jobban megy az átlagnál.)

„22 hónapja tart a növekedés a szektorban, ami már egyértelműen trendszerűnek tekinthető. 2013 óta magunk mögött tudtunk egy negatív 6-7 éves periódust, mely során valamivel több, mint a felére zsugorodott az építőipari teljesítményünk. Azért is fontos az építőipar helyzete, mert egyrészt nagy multiplikátor hatása van, másrészt hatalmas kihatással rendelkezik a nemzetgazdaság munkaerő-piaci helyzetére is” – hangsúlyozta  Lenner Áron Márk belgazdaságért felelős helyettes államtitkár.

Ez még a válságnál is rosszabb
Csaknem 600 cég szűnt meg Magyarországon áprilisban az építőiparban, miközben mindössze 250 új alakult. Ilyen mértékű leépülésre sohasem volt példa, még akkor sem, amikor a lánctartozások és a gazdasági válság egyszerre szedte áldozatait az ágazatban.
A fideszes politikus szerint az utóbbi időszak kétszámjegyű növekedése köszönhető az alacsony bázisnak, az uniós források kifizetésének és az eddig elhalasztott beruházások megindulásának. Elsősorban a most látható pozitív folyamatot a mélyépítés, az infrastruktúra-fejlesztés generálja, de a lakásépítésekben is látható a fejlődés, hiszen 2014-ben már 15%-os növekedést láthattunk ebben a szektorban is. Az uniós forrásokból 2014-2020 közötti időszakban 3474 milliárd forintnyi pályázati összeg juthat építésre. „Fontos pozitívum még az állami szabályozás oldaláról a Teljesítésigazolási Szakértői Szerv (TSZSZ) működése, mely elsősorban a lánctartozások ellen jött létre, és egyre komolyabb szerepe van abban, hogy a lánctartozások felszámolását fojtassuk, erősítsük a bizalmat az építőiparban” – mondta az államtitkár.

Koji László, az ÉVOSZ elnöke szerint az idei évben megismételhető a 2.100 milliárd feletti eredmény az építőiparban, ugyanakkor az állami és az önkormányzati megrendelések csökkenésétől tartani lehet. „Emiatt a múlt évi számokhoz viszonyítva az év második felében már akár rosszabb mutatókat is tapasztalhatunk. Mindez elsősorban a lakossági szektor miatt lehetséges: egyrészt a devizasokkot még sokan nem heverték ki, és a 6-7 éve halogatott beruházások, elsősorban a pénzügyi háttér kidolgozatlansága miatt, a bíztató jelek ellenére is megjósolhatatlan, mikor indulnak meg nagyobb számban. Az MNB ugyanakkor sokat tesz annak érdekében, hogy a piaci kamatszintek csökkenjenek, a Nemzetgazdasági Minisztérium pedig az ÁFA- mérsékléssel tehetne hozzá a lakásépítések dinamikájának növeléséhez. Ha ez a két dolog a helyére kerül, pozitív kilátásaink lehetnek a jövőben. A legjobb esetben a kormányzati ciklus végére 15-18.000 új lakás építését tűzhetjük majd ki reálisan célul” – emelte ki az érdekképviseleti vezető.

Hogy mi lesz? Több munkahely, na az nem
Visszaesett a munkaadói optimizmus Magyarországon, ám a munkaadók felvételi kedve mégis szerényen pozitív. A gyártás és a vendéglátóipar, valamint a közlekedés, raktározás és kommunikáció területén továbbra is kiemelkedőek a várakozások a Manpower most közzétett felmérése szerint.

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo