Tovább lassul a külkereskedelmi forgalom

2001 első tizenegy hónapjában — előzetes adatok alapján — a kivitel értéke 8040 milliárd forintot, míg a behozatalé 8880 milliárd forintot tett ki. Tovább folytatódott a forgalom növekedési ütemének lassulása; ezen belül az importé nagyobb mértékben, mint az exporté - tette közzé a KSH jaínuár 10-én.

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A kivitel értéke 12%-kal, volumene 8%-kal, míg a behozatalé folyó áron 9%-kal, volumenben 4%-kal nőtt. A november havi export értéke kismértékben, míg az importé jelentősen (mintegy 9%-kal) marad el a tavalyi év azonos havi értékhez képest. A külkereskedelmi forgalom tizenegyedik hónapig kumulált egyenlege 840 milliárd forint hiányt mutat; az előző év azonos időszakához viszonyítva a 160 milliárd forintos egyenlegjavulás a szeptember–novemberi időszakban keletkezett.
Dollárban számítva a kivitelben 27 980 millió, míg a behozatalban 30 880 millió dolláros érték adódik, ez az exportban 10, míg az importban 6%-os forgalombővülést jelent az első tizenegy hónapra vonatkozólag. A kereskedelmi mérleg hiánya 2900 millió dollárt tett ki. A dollárban mért forgalom változását mutató indexek — elsősorban a forint dollárhoz viszonyított árfolyamának erősödése miatt — augusztustól egyre növekvő ütemben magasabbak a forintból számítottaknál: a novemberi forgalom mindkét irányban mintegy 8-9 százalékponttal haladta meg a forintban mért százalékos értékeket.
A közös európai pénzben mért kivitel 31 150 millió, míg a behozatal 34 390 millió euró volt, s ezáltal 3240 millió euró hiány keletkezett. A forgalom a kivitelben 13, míg a behozatalban 9 százalékkal haladta meg a bázisévi értékeket.
A kivitelben és behozatalban egyaránt legnagyobb forgalmi súllyal rendelkező gépek és szállítóeszközök árufőcsoport volumene — a január–szeptemberi egységértékindexekkel számítva — a kivitelben 8, míg a behozatalban 6%-kal haladta meg a bázisidőszakit. Az élelmiszer-, ital- és dohánytermékek volumene mindkét irányban 7-8%-kal bővült az előző évihez képest; a behozatalban ennek az árufőcsoportnak nőtt a legnagyobb mértékben a forgalma. A feldolgozott termékek árufőcsoport volumene a kivitelben 10, a behozatalban 4 százalékkal nőtt, míg az energiahordozók importvolumene 6%-kal csökkent.
Az exportban 59% forgalmi súllyal rendelkező gépek és szállítóeszközök árufőcsoport értéke — itt és a továbbiakban folyó áras forintadatokban mérve — 10%-kal volt magasabb a bázisidőszakihoz képest. A forgalom szempontjából meghatározó súlyú relációval, az Európai Unióval folytatott kereskedelemben 13%-kal bővült az export, míg igen jelentősen, 38%-kal nőtt a CEFTA-tagállamokba feladott gépipari termékekből származó exportárbevétel. A főcsoport forgalmán belül a híradás-technikai, hangrögzítő- és lejátszó készülékek exportjának értéke
34%-kal nőtt, s így a külföldre feladott ezen áruosztályba tartozó termékek összértéke meghaladta az 1000 milliárd forintot. A főcsoportba tartozó termékek közül az irodagépek és gépi adatfeldolgozó berendezések forgalma 29%-kal esett vissza; az exportárbevétel így 690 milliárd forintot tesz ki. Az export 30%-ának megfelelő feldolgozott termékek kivitelének értéke 15%-kal bővült a bázisidőszakihoz képest; a legmarkánsabb forgalombővülés — a gépipari termékekhez hasonlóan itt is — a CEFTA-tagállamokkal folytatott kereskedelemben következett be, míg az Európai Unió számára feladott áruk ellenértéke az átlagostól elmaradva, 8%-kal nőtt. Az élelmiszerek, italok, dohány árufőcsoportba tartozó termékek forgalmának értéke 19%-kal bővült; a kivitel közel felét megvásárló európai uniós tagállamoktól származó bevételünk 25%-kal emelkedett.
Az importban a gépek és szállítóeszközök árufőcsoportba tartozó termékek értéke 10%-kal növekedett az előző időszakihoz képest, amin belül az Európai Unióból származó gépbehozatal
8%-kal bővült. A CEFTA-tagállamokból, valamint a fejlődő országokból származó import bővülése 8, illetve 9 százalékponttal múlta felül a főcsoport átlagát. Az áruosztályok közül egyedüliként az irodagépek és gépi adatfeldolgozó berendezések beszerzésének értéke marad el a tavalyitól, 6%-kal. Az energiahordozók behozatala (720 milliárd forint) 9%-kal múlta felül a bázisévi értéket. A nyers kőolaj és a földgáz importált mennyisége kismértékben csökkent, míg értéküket tekintve az előbbire 12%-kal kevesebbet, az utóbbira pedig — a jelentős áremelkedés következtében — 30%-kal többet fordított a nemzetgazdaság tavalyhoz képest.
A kereskedelmi mérleg a fejlett országokkal 200 milliárd forinttal javult, s összességében 450 milliárd forint aktívumot mutat. Legfontosabb exportpiacunkra, az Európai Unió tagállamaiba exportált termékek értéke 12%-kal növekedett, míg a közösségből származó import értéke 7%-kal haladta meg a bázisidőszakét. Az uniós egyenleg 270 milliárd forinttal lett kedvezőbb a tavalyinál, s így 870 milliárd forint szufficit keletkezett. Az Egyesült Államokkal folytatott kereskedelmünk — az előző évi többletet és a 2001. január–októberi közel 50 milliárd forintos hiányt követően — kiegyensúlyozottá vált. A Japánnal lebonyolított kereskedelem mérlegének 28 milliárd forintos javulását nagyrészt az onnan származó import csökkenése okozta. A közép- és kelet-európai kereskedelmünkben ugyancsak kedvezőbbé vált a szaldó: mintegy 96 milliárd forintot javult, bár a mérleg ennek ellenére is 350 milliárd forint passzívumot mutat. A fejlődő országokkal folytatott kereskedelem mérlege mintegy 140 milliárd forinttal romlott, s a hiány 940 milliárd forintot tett ki. A Kínával lebonyolított kereskedelem mérlege — az import közel 50%-os növekedése miatt — 96 milliárd forintot romlott, és 316 milliárd forint hiányt mutat.

Véleményvezér

Sok nagy okos már világháborút lát

Sok nagy okos már világháborút lát 

Az orosz ballisztikus rakéta bevetése egy teszt volt.
Súlyos higiéniai problémák miatt megbüntették a szekszárdi kórházat

Súlyos higiéniai problémák miatt megbüntették a szekszárdi kórházat 

A büntetés mértéke nevetséges.
Bécsben olcsóbb lakni, mint Budapesten

Bécsben olcsóbb lakni, mint Budapesten 

A jövedelemhez képest Bécsben a legolcsóbb a lakhatás egész Európában.
Obszcén szavakkal fideszes nyugdíjas kommandó fogadta Magyar Pétert a miskolci gyermekotthon előtt

Obszcén szavakkal fideszes nyugdíjas kommandó fogadta Magyar Pétert a miskolci gyermekotthon előtt 

A nyugdíjas fizetések nagyon felizgultak Magyar Péter látogatása miatt.
Elképesztő állapotokat talált Magyar Péter egy gyermekvédelmi intézményben

Elképesztő állapotokat talált Magyar Péter egy gyermekvédelmi intézményben 

Az ellenzéki vezető szerint a Fidesz propagandistákat vet be, hogy az emberek ismerhessék meg a valóságot.
Lesújtó adat a magyarok életesélyeiről

Lesújtó adat a magyarok életesélyeiről 

Az elmaradt reformok tragédiája.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo