A Trump-kabinet ülésének sajtónyilvános részén az amerikai-ukrán ásványkincs-megállapodásról szóló egyeztetésekért felelős kormánytag hozzátette, „biztos vagyok abban, hogy ismét megfontolják majd, és mi készek állunk az aláírásra, akár már ezen a délután”.
Julija Szviridenko ukrán miniszterelnök-helyettes, gazdasági miniszter szerdán utazott Washingtonba a megállapodás véglegesítése érdekében.
Miről állapodtak meg?
Az aláírást követően Szivirendko az X-en közzétett üzenetében beszámolt a megállapodás részleteiről is. Eszerint a felek megegyeztek abban, hogy a nyersanyagok Ukrajna tulajdonában maradnak, a létrehozott alapban a felek egyenlő partnerséget élveznek, beleértve a szavazati jogot is. Emellett a felek leszögezték, hogy a megállapodás nem befolyásolja az ukrajnai privatizációs folyamatokat, sem az állami vállalatok – például ukrajnai atomerőműveket üzemeltető Enerhoatom – felügyeletét, ezek továbbra is ukrán tulajdonban maradnak. A megállapodás emellett – mint azt a miniszter kiemelte – nem rendelkezik Ukrajna Egyesült Államokkal szembeni adósságkötelezettségéről, „a megállapodás révén a felek egyenlő együttműködés és beruházások segítségével növelik gazdasági kapacitásukat”.
A megállapodás mindemellett összhangban van az ukrán alkotmánnyal, illetve az ország jogszabályaival és nem befolyásolja Kijev EU-s integrációjának folyamatát.
A felek kikötötték azt is, hogy az alapot kizárólag az új licencekből származó bevételekből finanszírozzák. Ez a kritikus anyagok, valamint az olaj- és gázipari projektek új engedélyeiből származó források fele, amelyek az alap létrehozása után érkeznek a költségvetésbe. Az alap működése – amelyet Washington részéről az amerikai kormány Fejlesztési és Finanszírozási Intézete (DFC) támogat majd – csak a költségvetési törvény módosítását igényli, a megállapodást pedig az ukrán parlamentnek is jóvá kell hagynia.