Több jó magyar ötlet kellene

A globális verseny erősödésével a vállalkozásoknak több energiát kell fordítaniuk az innovációra, derül ki az Európai Bizottság közleményéből. Eddig az uniónak nem sikerült behoznia lemaradását a világ innovációs vezetőihez, az USA-hoz, Japánhoz és Dél-Koreához képest. A 27-ek rangsorában Magyarország a „mérsékelt innovátorok” közé tartozik.

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az Innovatív Unió 2011. évi eredménytáblája szerint szinte az összes tagállam javított innovációs teljesítményén. Az innovációs teljesítmény növekedése azonban lelassult, és az unió továbbra is lemaradásban van az USA-hoz, Japánhoz és Dél-Koreához képest, de egyértelműen megelőzi Kína, Brazília, India, Oroszország és Dél-Afrika feltörekvő gazdaságait. Kína ugyanakkor egyre jobb teljesítményt mutat és folyamatosan csökkenteni tudja lemaradását.

 

Kik Európa vezető innovátorai?
Vezető innovátorok: Svédország, Dánia, Németország és Finnország.
Követő innovátorok (teljesítményük nagyjából megegyezik az EU-27 átlagával): Belgium, az Egyesült Királyság, Hollandia, Ausztria, Luxemburg, Írország, Franciaország, Szlovénia, Ciprus és Észtország
Mérsékelt innovátorok (teljesítményük az EU-27 átlaga alatt marad): Olaszország, Portugália, a Cseh Köztársaság, Spanyolország, Magyarország, Görögország, Málta, Szlovákia és Lengyelország
Lemaradó innovátorok (az EU-27 átlagánál jóval gyengébben teljesítettek): Románia, Litvánia, Bulgária és Lettország

Az EU 27 tagországának lemaradása leginkább a magánszektorban figyelhető meg, holott a vállalatok innovációs tevékenysége fontos szerepet játszik abban, hogy egy ország uniós vagy nemzetközi szinten az élen jár-e. Az összesített rangsorban Svédország vezet, és szorosan követi Dánia, Németország és Finnország. (Magyar Innovációs Alapítvány- a Magyar Innovációs Szövetséggel, a Nemzetgazdasági Minisztériummal, a Vidékfejlesztési Minisztériummal, a Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatalával, az Iparfejlesztési Közalapítvánnyal közösen - immár jubileumi, 20. alkalommal teszi közzé a 2011. évi Magyar Innovációs Nagydíj pályázatot.)

– Az idei év eredményei arra figyelmeztetnek, hogy az innovációt jobban kell ösztönöznünk. Ha be akarjuk hozni a fő gazdasági partnereinkkel szembeni lemaradásunkat, és le akarjuk küzdeni a jelenlegi válságot, minden erőnket az innovációra kell összpontosítanunk. Különösen a vállalkozásokra számítok, mivel az innováció sikerében eddig is kulcsfontosságú szerepük volt. Azonban a világ más részein működő sikeres induló vállalkozások jól mutatják, hogy van még mit tanulnunk itt Európában – szögezte le Antonio Tajani, az Európai Bizottság alelnöke, ipar- és vállalkozáspolitikai biztos.

Máire Geoghegan-Quinn, a kutatásért, az innovációért és a tudományért felelős biztos szerint kiegyensúlyozott nemzeti kutatási és innovációs rendszerekre van szükség, amelyek innovációbarát üzleti környezetet biztosítanak az uniós cégek számára. A biztos rámutatott arra, hogy sürgősen szükség lenne egy Európai Kutatási Térségre, amely újraéleszti a versenyszellemet, tudományos kiválóságot hoz létre, idevonzza és itt is tartja a világ legtehetségesebb kutatóit. (Magyar egyetemekkel és kutatóintézetekkel együtt fejlesztettek modern, környezetbarát fényforrásokat a General Electric hazai mérnökei.)

Mitől sikeresek a vezető innovátorok?

Az összetett innovációs mutató szerinti élenjáró országok mindegyikére jellemző, hogy nemzeti kutatási és innovációs rendszereiknek több erőssége is van, köztük kulcsfontosságú szerepet játszik az üzleti tevékenység, valamint az állami és a magánszektor közötti együttműködés. Jóllehet nem egyetlen, kizárólagos út vezet a kiemelkedő innovációs teljesítményhez, az világosan látszik, hogy valamennyi vezető innovátor (Finnország, Svédország, Dánia és Németország) a K+F-kiadások – ezen belül a vállalati K+F-kiadások – tekintetében nagyon jól teljesít.

A legtöbb vezető innovátor a vállalati tevékenységekhez kapcsolódó egyéb innovációs mutatók vonatkozásában is jó eredményt ér el. Svédország, mely az unió vezető innovátora, a 8 innovációs dimenzió közül három – az emberi erőforrások, a finanszírozás és támogatás és a vállalati beruházások – tekintetében vezet; Németország és Dánia pedig egyaránt két innovációs dimenzióban (kapcsolatépítés és vállalkozói szellem, szellemi tulajdon, illetve innovátorok és gazdasági hatások) teljesít a legjobban. Európa vezető innovátorai a technológiai ismeretek kereskedelmi hasznosításában is jó eredményt értek el. (Az Új Széchenyi Terv kutatás-fejlesztési és innovációs pályázatoknál 2012-től többletpontot kaphatnak majd azok a cégek, amelyek alkalmazzák az Európai Bizottság által is támogatott IMP3rove Nemzetközi Innovációs Menedzsment módszert, amely kimutatja a kis- és középvállalkozások innovációs képességét.)

Az EU nemzetközi szintű összehasonlításban

A tavalyi évhez hasonlóan a legnagyobb szakadék a „Vállalati tevékenységek” kategóriában mutatkozik: ezen a területen az EU-27 számottevő lemaradást mutat a vállalati K+F-kiadások, az állami-magán közös publikációk és – az Egyesült Államokkal összehasonlítva – a kiváló és vonzó kutatási rendszerek tekintetében. Nem elég jobb keretfeltételeket teremteni az innovációhoz, ha az EU nem képes sokkal nagyobb arányban idevonzani a világ vezető kutatóit és legkiemelkedőbb fiatal tudományos tehetségeit.

Innovatív Unió 2011.
Az Innovatív Unió 2011. évi eredménytáblája jelenleg 24 mutatót alkalmaz, amelyek három fő csoportba és 8 dimenzióba sorolhatók:
„Potenciál”, vagyis az innovációt lehetővé tevő, legfontosabb tényezők (emberi erőforrások, nyitott, kiváló és vonzó kutatási rendszerek, valamint finanszírozás és támogatás);
„Vállalati tevékenységek”, vagyis az európai vállalatok innovációs tevékenységeinek mértékét jelző mutatók (vállalati beruházások, kapcsolatépítés és vállalkozói szellem, szellemi tulajdon);
„Eredmények”, azaz a gazdaság egészére gyakorolt jótékony hatásokat jelző mutatók (innovátorok és gazdasági hatások, beleértve a foglalkoztatást).

 

Véleményvezér

Bécsben olcsóbb lakni, mint Budapesten

Bécsben olcsóbb lakni, mint Budapesten 

A jövedelemhez képest Bécsben a legolcsóbb a lakhatás egész Európában.
Obszcén szavakkal fideszes nyugdíjas kommandó fogadta Magyar Pétert a miskolci gyermekotthon előtt

Obszcén szavakkal fideszes nyugdíjas kommandó fogadta Magyar Pétert a miskolci gyermekotthon előtt 

A nyugdíjas fizetések nagyon felizgultak Magyar Péter látogatása miatt.
Elképesztő állapotokat talált Magyar Péter egy gyermekvédelmi intézményben

Elképesztő állapotokat talált Magyar Péter egy gyermekvédelmi intézményben 

Az ellenzéki vezető szerint a Fidesz propagandistákat vet be, hogy az emberek ismerhessék meg a valóságot.
Lesújtó adat a magyarok életesélyeiről

Lesújtó adat a magyarok életesélyeiről 

Az elmaradt reformok tragédiája.
Kövér László gigabüntetést osztana az új-zélandi parlamentben

Kövér László gigabüntetést osztana az új-zélandi parlamentben 

Rendet kellene tenni az új-zélandi parlamentben.
Ünnepélyes keretek között adtak át 200 méter felújított járdát

Ünnepélyes keretek között adtak át 200 méter felújított járdát 

Nagy az erőlködés a Fidesznél a sikerélményekért.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo