Érdemes a végére járni, hogyan is volt az elején. Így ha nem is tudjuk, de legalább sejtésünk, miért is nem verség az a második hely, amelyet a Finta stúdió elért a kormányzati negyed pályázatán. Sőt.
Jövőre lesz tíz éve, hogy a WestEnd City Center tervezője nyilvánosságra hozhatta, már tovább is léphetett, több lett a feladata, mint annak az épületegyüttesnek a megtervezése, amelyet ma már jól ismerünk, szeretünk, nap mint nap használunk. Akkor még csak pauszon, illetve makettek segítségével tárta fel Finta József, milyen is lesz a WestEnd City Center folytatása.
Orbánék idejében kezdődött
A kiváló építész, akadémikus komoly álmodótársat tudhatott maga mellett, Demján Sándorral együtt jutott el 1998-ban oda, ahová - most már tudjuk, hogy 2007 közepén - valóságosan is megérkezhetett. Megtervezték a WestEnd City folytatását, azt, hogy mi legyen a Nyugatival, a vágányokkal, a környező utcákkal, terekkel - a dzsumbujjal.
Egy valamivel nem számoltak akkoriban, azzal, hogy melléjük építik a kormányzati negyedet. Bár álmodozásuk kezdetén éppen egy olyan kormány volt hatalmon - az akkori kormányfő avatta fel a WestEndet is - , amelyik folyamatosan tervezte a minisztériumok költöztetését, sőt a kormányfőnek is kiszemelték a leendő hivatalát. De tényleges kormányzati költözködésre csak most, a jelenlegi kurzus segedelmével kerül sor. A Demján-Finta-elképzelések tehát még nem tartalmazhatták a szomszédos telkeken megvalósuló minisztériumokat, de tartalmazták a Belvárost, az Újlipótvárost és a Terézvárost összekapcsoló új városrészt. Már 1998-ban kijelentették: további tíz hektár beépítése következik, s 2010-ig (!) folytatódik a nagy léptékű fejlesztés.Ugyancsak akkoriban csatlakozott az üzletember-építész pároshoz - nem csupán - biztatásaival a torontói illetőségű Peter Munk, aki nem elég, hogy akkoriban lett a New York-i tőzsdén az év embere, de még elő is mert állni olyan magyarországi tervekkel, amilyenekre legalább egy milliárd dollárt szánt. Nem nyomdahiba, ő maga látott ekkora pénznek jó befektetési lehetőséget a magyar és kelet-európai ingatlanszektorban, azon belül pedig a már akkor épülő WestEnd folytatásában.
Azt most nem érdemes firtatni, hogy az akkori lendület hová is lett, mert hát alábbhagyott. De tény, megfeneklett hosszú évekre a fejlesztés második üteme, az, amelyik a Ferdinánd híd WestEnddel átellenes oldalára, illetve később az egész pályaudvarra vonatkozott. Csak a végeredményre utalunk, hosszú pörlekedés után tisztázódott csak a jókora telek jogi helyzete, de most már szabad a "pálya", Demjánék folytathatják.
"Leépítik" a Nyugatit
Hogy mit is tehát? Az igencsak lepusztult térségnek, a pályaudvar környékének a teljes átlényegítését. A '90-es évek végén úgy gondolták, hogy a Berlin mellett akkoriban elkészült 200 hektáros Brandenburg parkhoz hasonlót alakítanak ki, olyan centrum, mely ugyancsak tele lesz zöld területtel, szökőkutakkal, szobrokkal. A Demján Sándor nevével fémjelzett vállalkozás arra is gondolt, hogy előbb-utóbb telerakja hasonlókkal egész Kelet-Európát. Ma már tudjuk, hogy telerakta: Lengyelországtól kezdve Szlovákián keresztül Romániáig, Szerbiáig és Horvátországig születtek és születnek a Trigranit emblémát viselő ingatlan projektek. A Nyugati pályaudvar térségének második ütemű fejlesztése is ebbe a sorba illik bele: turisztikai, idegenforgalmi központot alakítunk ki szállodákkal, szórakoztató létesítményekkel, koncertteremmel, kongresszusi lehetőséggel. A Dózsa György útig, pontosabban az állatkertig zöld ligetet, sétányt alakítottak ki már az ezredforduló előtti tervrajzokon, maketteken, s ezt a vágányok fölötti zöld világot "csak" kiegészítették volna a további üzletek, irodák, lakások. A lefedést már akkor is úgy vélelmezte a Demján-Finta duó - Peter Munkkal kiegészülve - , hogy a Nyugati csodálatosan szép csarnoka mögött egy teljesen új pályaudvart építenek fel, azaz le, visznek a föld alá.
Ezüstérmes a nyerő?
Meglehet, 1998-ban csak véletlenül hibázott rá Demján Sándor, de - idézzük ismét - 2010-ről nyilatkozott, akkori befejezést gondolt reálisnak. Hogy a dátum 2007-ben mennyire reális? Nincs kizárva, hogy a kormányzati negyed második helyezettje, a Finta stúdió az eredeti terveit valóban megvalósíthatja, mégpedig úgy, s akkorra, ahogyan azt Demján Sándorral kigondolták.
Tény, a kormányberuházás felelősei a közelmúltban ismertették is, a második helyezett szintén megbízást kap. Kivált, mert a pénzt is hozzák, szervezik: a Trigranit időközben Szlovákiától kezdve Lengyelországon keresztül déli szomszédainkig mindenütt a PPP-s finanszírozási konstrukciót képviseli, valósítja meg. Azt, amit a WestEnd mögött, a kormányzati negyed szomszédságában, a kizöldülő - lefedett - Nyugati Pályaudvar is megkaphat.