Bokros Lajos a Népszabadság szombati számában írt elemzésében január végén az Élet és Irodalom önálló mellékleteként, a Reformok kritikus tömege című tanulmányára emlékezik vissza. Szerinte akkori írásában összegezte mindazokat az okokat, amelyek a jelenlegi súlyos, bizonyos értelemben folyamatosan romló (pl. forintárfolyam) gazdasági helyzetben megindokolják, miért van szükség legalább öt területen azonnali, egymással jól összehangolt, egymás hatását olyan mértékben felerősítő reformokra, hogy gyökeresen megváltozzon a hazai társadalom uralkodó magatartásmintája, újra érték legyen a munka, büszkeség az adózás, és ennek alapján újra megindulhasson a gazdaság növekedése.
Bokros szerint a kormány évek óta tartó munkájával elzálogosítja a magyar társadalom jövőjét. Az embertelen kísérlet tavaly ősz óta felgyorsult. Kísérlet folyik félmillió eladósodott háztartással, több tízezer kisvállalkozóval, a kivitel zömét megtermelő nemzetközi vállalatokkal, tízmillió választópolgárral, írta Bokros Lajos.
A közgazdász szerint a kormány válságkezelő csomagja a jövő megalapozását szolgáló reformok közül egyet sem tartalmaz. A Reformszövetség programjában viszont vannak komoly reformelemek, noha több területen tovább kell és lehetne menni, tette hozzá.
A gondolkodást mind a két esetben a munkaadói közteher általános csökkentésének igénye vezérelte, és az államháztartás szempontjai figyelmen kívül maradtak, mutatott rá.