A hekk tengeri hal, így hazai telepítésével nincs értelme foglalkozni, ez a hal elpusztul az édes vízben. Azért kezdődött el a behozatala, mert a hatvanas, hetvenes években a túlzásba vitt, átgondolatlan magyar export miatt Magyarországon halhiány alakult ki— írja az Economx. Különleges élőhal-szállító vasúti kocsikban utazott a magyar hal – Ausztriába, az NDK-ba, Nyugat-Németországba és más nyugat-európai országokba. Azzal szembesültek az illetékesek, hogy bármennyi halat szállítanak ki, nem tud elég lenni.
Az emberek gyorsan megkedvelték a fehér húsú tengeri csukát, amelynek nagy előnye, hogy szálkamentes. Egy hekkel és két szelet kenyérrel könnyen jól lehet lakni. Bár Argentínában akár öt kilónál is nagyobb lehet, Magyarországra ennél kisebb példányok érkeznek fagyasztott tömbökben. Az argentinok éjszaka halásszák, amikor a hekk kisebb halakat keresve a felszínre jön; napközben akár kétszáz méter mélyre is lemerül az Atlanti-óceánba. A hekk nem csak Argentínában található meg, hanem Chile, Peru partjainál.
Kétfajta hekk
Az argentin szürke tőkehal (Merluccius hubbsi) az Atlanti-óceán délnyugati részén, Argentína és Uruguay partjai mentén él. Hossza elérheti a 95 cm-t (de általában 50-65 cm-t), súlya pedig eléri az 5 kg-ot. 100-200 m mélységben él, rákfélékkel, tintahalakkal és kisebb halakkal táplálkozik. Tavasszal dél felé, ősszel észak felé vonul. Ezt a halat általában frissen és fagyasztva is árulják Argentína egyik fő halászati exportcikkeként.