A forráshiányt a gyorsan mobilizálható tartalékok üzembeállítása csak részben tudták pótolni, továbbá nemzetközi kisegítésből sem sikerült megfelelő mennyiségű villamos energiát beszerezni, ezért a villamosenergia rendszer egyensúlyának fenntartásáért felelős Magyar Villamosenergia-ipari Átviteli Rendszerirányító Zrt. (MAVIR) diszpécser szolgálata - az ilyen esetekre szolgáló szabályozásnak megfelelően - háromnegyed órán keresztül fogyasztói korlátozást volt kénytelen elrendelni, amit egyes fogyasztói területeknek a villamosenergia szolgáltatásból való időszakos kikapcsolásával hajtottak végre. - írja a MVM mai közleménye.
Ez az esemény annak ellenére következett be, hogy az MVM Csoport ezen a napon is rendelkezett a közüzemi fogyasztók tervezett igényének kielégítéséhez szükséges kapacitásokkal, és rendelkezésére állt az a tartalék kapacitás mérték is, amit a Magyar Energia Hivatal engedélyezett és a rendszerirányító MAVIR tartalékkapacitásként lekötött.
A fogyasztói korlátozáshoz vezető helyzet kialakulásában az üzemzavarok mellett közrejátszott az is, hogy a közüzemi igények számos fogyasztó közüzembe történő visszavándorlása következtében (tekintettel arra, hogy a közüzemi ellátás jelentősen olcsóbb a régióban tapasztalható versenypiaci áraknál) folyamatosan nőttek továbbá, hogy a hazai villamosenergia- és teljesítmény igények a vártnál és a szolgáltatók által előre jelzettnél nagyobb mértékben növekedtek. Az elmúlt években tapasztaltaknál lényegesebb markánsabb a klimatizálás villamosenergia-igényekre gyakorolt hatása, ami a legutóbbi tapasztalatok szerint a teljesítményigényeket egyik óráról a másikra, akár 300 MW-tal is növelheti.
Késő este
A termelés és a fogyasztás között megbomlott egyensúlyt a MAVIR-nak csak a késő esti órákban a HTM-ek alapján lekötött és üzemen kívül álló blokkok (hidegtartalékok) elindításával sikerült helyreállítania. A HTM-ekben rögzített árak miatt a jelenleg tapasztalható kapacitáshiányos helyzetben sem tudnak a termelők villamos energia árat emelni.
Ez az esemény is rávilágított a régiónkbeli források és a hazai tartalékok szűkös voltára és az ellátásbiztonság garantálása szempontjából is értékes HTM-ek fontosságára. Több európai szolgáltató, illetve elemző társaság jelezte, hogy Európa szerte nehéz nyár és rendkívül magas árak várhatóak a villamos energia ellátás területén. A kapacitáshiány, a megnövekedett igények, a csökkenő import és az esetleges folyami vízhiány miatt a helyzet Magyarországon sem lesz kedvező.