Szűkül az elit állások köre

A multinacionális cégek a költségcsökkentés miatt már nem feltétlenül számítanak a legvonzóbb munkahelynek. Új jelenség, hogy akár egy elit diplomával is lehet valaki munkanélküli.

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

A kilencvenes évek második felére jellemző elhúzódó válság megrengette az eddig ideális munkahelynek számító nemzetközi nagyvállalatokat. Változóban a cégek felépítése, és már nem olyan vonzóak az általuk nyújtott juttatások itt sem. A központilag kezdeményezett racionalizálás a multinacionális cégeknél nem egy esetben a humán költségek leszorítását, bérstopot vagy a létszám csökkentését hozta magával.

Frissdiplomások hátrányban

Bár a kisebb munkahelyek jellemzően ma még 20-30 százalékkal kevesebbet tudnak fizetni, a bérolló az utóbbi időben már összébb zárult a kis- és középvállalatok, valamint a nagyok között. A kisebb hazai cégek eddig a legiskolázottabb szakember réteget nem igazán tudták bevonzani, mivel hiányzott itt a topmenedzserek kasztja. A multiknál viszont ma már nem jár egyértelműen a jól képzett, tapasztalt menedzsereknek sem a gigantikus fizetés, a nemzetközi karrier, vagy a milliós költséggel járó képzés. Komoly változás a pár évvel ezelőtti viszonyokhoz képest, hogy az egyetemről kikerülve is jól fizető álláshoz lehet jutni. Míg az egyetemről kikerülő tömegek növekednek, az elit állások egyre nehezebben elérhetőek.

Karrier, képzés, plusz juttatás

A versenyképesség érdekében néhány, a munkatársakat vonzó lehetőséget fenntartanak a multinacionális cégek. Képzett munkatársak nélkül nem lehet lépést tartani a gyorsan változó piaci körülményekkel. A nagyvállalatoknál az emberi erőforrás-politika alappillére a motiváció fenntartása a szakmai fejlődés lehetőségének ígéretével: megtermtik a munkatársak tudása bővítésének és belső előrejutásának lehetőségét. A felmérések szerint azoknak a vállalatoknak, ahol figyelnek a munkatársak karriermenedzsmentjére, illetve a vezetői utódlástervezésre, 60 százalékkal javul a megtartó képességük. A kis cégeknek nincs forrásuk erre. Számos speciális probléma tréning útján való megoldása azonban nem is szükséges a kkv-szektorban, így az elidegenedés, a motivációvesztés, a versenytárshoz való átcsábulás a nagyvállalati céges kultúrából fakadó probléma.

Az 500 fő feletti hazai szervezetek több mint 85 százaléka kínál képzést munkatársainak, míg ez az arány a 20-49 közötti létszámúaknál 12 százalék. Figyelemre méltó, hogy az Európai Unióban a 20 fő alatti cégeknél 49 százalékos a tréningeken részt vevők aránya, a 20-49 közöttieknél pedig már 67 százalék.

Ezzel szemben a kkv-szektorban a HR-feladatokra is kevesebb forrás jut. Emellett a kis- és középvállalatok a nagyokkal szemben rendszerint nem használják ki a kompenzációs csomag nyújtotta lehetőségeket sem, és a béren kívül nemigen kedveznek más juttatásokkal az alkalmazottaiknak.

Véleményvezér

A közeli fővárosokban sorra építik a metróvonalakat

A közeli fővárosokban sorra építik a metróvonalakat 

Budapesten is elkelne még néhány metró.
A lengyeleknek sikerült a repülőrajt

A lengyeleknek sikerült a repülőrajt 

A nyomában sem vagyunk a lengyeleknek.
Hadházy Ákos nem vette a szívére, hogy kitiltották a Parlamentből

Hadházy Ákos nem vette a szívére, hogy kitiltották a Parlamentből 

Amikor kitiltanak a munkahelyedről, kicsit vicces.
Dübörög a bevásárlóturizmus, százezer forintot spórolt egy család, hogy olaszban vette a Barilla tésztát

Dübörög a bevásárlóturizmus, százezer forintot spórolt egy család, hogy olaszban vette a Barilla tésztát 

Nagyot lehet külföldön nyerni, ha jól figyeljük az árakat.
A védőnők helyzete katasztrofális lett, amióta a kormány gondozása alá kerültek

A védőnők helyzete katasztrofális lett, amióta a kormány gondozása alá kerültek 

Újabb fekélyes terület az egészségügy területén.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo