Szexbotrány után: ki lesz az új főnök?

A nemzetközi politikai és gazdasági élet prominens képviselői között egyre inkább körvonalazódik az európai, illetve a fejlődő piaci IMF-vezért támogatók két csoportja. Több európai vezető az egységes jelöltállítás mellett, a fejlődő államok és az OECD főtitkára pedig az európai utód ellen szólalt fel pénteken.

Mire készülhet a kormány?
Meg lehet még menteni az idei évet az ezer sebből vérző gazdaságban?

Online Klasszis Klub élőben Győrffy Dórával!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a közgazdászt, egyetemi tanárt!

2025. július 16. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Korábban több lap is úgy értesült, hogy a francia pénzügyminiszter, Christine Lagarde lehet - a szintén francia - Dominique Strauss-Kahn utódja a Nemzetközi Valutaalap (IMF) élén. Ezt látszik alátámasztani, hogy egy pénteki sajtótájékoztatón Angela Merkel német kancellár azt mondta, hogy nagyra becsüli Christine Lagarde-ot. Bár a kancellár sietett leszögezni: kijelentése nem jelenti azt, hogy hivatalos jelöltet állítana, elemzők egyértelmű jelnek tekintik a nyilatkozatot.

Steffen Seibert német kormányszóvivő korábban arról tájékoztatott, hogy a lehetséges jelölt személyéről még nem született döntés. Seibert elmondta, hogy hamarosan dönthetnek egy közös európai jelöltről.

Pia Ahrenkilde Hansen, az Európai Bizottság szóvivője is a európai jelöltállításról beszélt újságírók előtt, ám leszögezte: Dominque Strauss-Kahn utódja nem kizárólag az euróövezeti államok egyikéből jöhet, hanem az Európai Unió valamennyi tagállamából lehetnek jelöltek. Persze a megfelelő kompetencia és az érdem az, ami számít, nem az állampolgárság - tette hozzá.

Közös európai jelölt

Brüsszeli források szerint az utóbbi két napban Herman van Rompuy, az Európai Tanács elnöke, valamint José Mannuel Barroso bizottsági elnök is igyekezett megállapodást nyélbe ütni az Európai Unió tagállamai között a közös jelöltállításról. A Reuters hírügynökség diplomáciai forrása szerint megtörtént az első kapcsolatfelvétel a tagállamokkal, amelynek során azt mérték fel, hogy Lagarde rendelkezik-e a szükséges támogatással. Gyors döntésnek kell születnie, az lenne a legjobb, ha már a jövő heti G8-as csúcstalálkozó előtt létrejönne a konszenzus - idézi a Reuters az európai diplomatát.

A világ legnagyobb gazdaságait tömörítő G8 csoport jövő hét csütörtökön és pénteken ül össze Deauville francia üdülővárosban, ahol európai források szerint az EU Lagarde megerősítését várja az ott megjelenő amerikai, orosz, japán és kanadai első emberektől.

A szokásjog szerint eddig Európa adta a valutaalap első emberét, Amerika pedig a Világbank élére jelölhetett vezetőt. Az IMF több tagállama is - a szervezet reformjának részeként - a fejlődő gazdaságok szavazati arányának további emelését és egy ilyen országból származó vezérigazgató kinevezését szorgalmazza. Ezeket a törekvéseket látszik támogatni Angel Gurría, a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) főtitkára is.

"Itt az idő, hogy szakítsunk ezzel a hagyománnyal. A fejlett gazdaságok 2030-ra a világ GDP-jének kevesebb, mint 50 százalékát adják majd és a nemzetközi szervezetek vezetésében tükröződnie kell ennek a folyamatnak" - érvelt a gazdasági szervezet mexikói vezetője.

A fejlődő gazdaságok érdekérvényesítése mellett szólalt fel Kevin Rudd, Ausztrália külügyminisztere is pénteken egy oslói sajtótájékoztatón. Elmondta: "Olyan vezetőt akarunk, aki rendelkezik a megfelelő tudással és világszerte támogatással bír, nem csupán valamely régióéval". Fontos, hogy figyelembe vegyék a változó geopolitikai erőviszonyokat - tette hozzá. A külügyminiszter szerint Lagarde "kiválóan alkalmas személy", de hasonlóan alkalmasak azok is, akiknek neve szóba került.

Kazah, francia aspiránsok

Amerikai, japán és kínai politikusok a nyílt és gyors jelölési folyamat mellett szólaltak fel és kiemelték, hogy a legfontosabb, hogy az új vezérigazgató alkalmas legyen a feladat betöltésére. Oroszország és több korábbi szovjet állam is a kazah jegybankelnök, Grigoríj Marcsenkó támogatását jelezte.

A találgatások közepette azonban továbbra is úgy tűnik, hogy a francia pénzügyminiszter lehet a befutó. A Reutersnek nyilatkozó washingtoni források szerint Amerika kész támogatni egy európai jelöltet, és egy európai forrás arról számolt be, hogy Peking is hajlandó Lagarde jelölése mögé állni.

Márpedig az Európai Gazdasági Térség tagállamai és az Amerikai Egyesült Államok együttesen az IMF kormányzótanácsában még mindig a szavazatok több mint 50 százalékával rendelkezik, így - amennyiben létrejön az európai konszenzus, és Washington hivatalosan is rábólint - semmi sem akadályozhatja meg, hogy Lagarde legyen az IMF új vezérigazgatója.

Véleményvezér

Élve fejeztek le egy magyart az oroszok

Élve fejeztek le egy magyart az oroszok 

Miért hallgat a magyar kormány, amikor az oroszok gyilkolnak magyarokat?
A lengyel gazdaság száguldása hatalmas égés a magyar gazdaságpolitika számára

A lengyel gazdaság száguldása hatalmas égés a magyar gazdaságpolitika számára 

A munkavállalók a lábukkal szavaznak.
Teljes bukta lett Orbán Viktor igazságpillanata

Teljes bukta lett Orbán Viktor igazságpillanata 

Orbán Viktor egyre nagyobbakat lódít egyre kevesebb sikerrel.
Elutasították Magyar Péter feljelentését Orbán Viktor ellen

Elutasították Magyar Péter feljelentését Orbán Viktor ellen 

Az ügyészség döntött Orbán Viktor feljelentése ügyében.
Vatikán már nem békepárti, a pápa az ukrán elnököt fogadta

Vatikán már nem békepárti, a pápa az ukrán elnököt fogadta 

Az új pápa előbb fogadta az ukrán elnököt, mint Orbán Viktort.
Magyar Péter nyilvánosságra hozta, hogy szerinte hol lopott milliárdokat a Fidesz

Magyar Péter nyilvánosságra hozta, hogy szerinte hol lopott milliárdokat a Fidesz 

Milliárdosok aggódhatnak egy kormányváltás esetén.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo