A KSH adatai alapján az építőipar 2024. január–november közötti teljesítménye 0,5 százalékos növekedést mutatott az előző év azonos időszakához képest. Ugyanakkor a tavalyi év egészét inkább a stagnálás jellemezte. Az elmúlt években az iparág működését az állami beruházások befagyasztása, a megrendelések visszaesése, a munkaerőhiány és a lánctartozások nehezítették.
Az Új Gazdaságpolitikai Akcióterv, amelyet 2024-ben jelentettek be, reményt adhat a jövőre nézve. Az előző évben a speciális szaképítés teljesítménye segítette az építőipar szinten tartását, mivel ez az egyetlen szegmens mutatott növekedést.
Fotó: Depositphotos
„Figyelemre méltó, hogy az újonnan kötött szerződések volumene 40 százalékkal kisseb, mint amennyi egy évvel korábban volt. Ezt is alapul véve az a várakozásom, hogy 2025 évben erőteljesen növekedni fog a tevékenységét szüneteltető kisvállalkozásoknak a száma. Tovább fog csökkenni a tartósan (több mint 6 hónapon át folyamatosan) foglalkoztatottak száma. Az ÉVOSZ várakozásai szerint 2025. év nehezebb lesz az építésgazdasági értéklánc szereplői számára, mint amilyen a 2024. év volt” – mondta Koji László, az ÉVOSZ elnöke az INCONEX Kft. igazgatója.
Az Opten adatai szerint 2024-ben az építőiparban működő vállalkozások száma és az új alapítások mértéke is csökkent az előző évekhez képest. Ez a tendencia az iparág minden területét érintette, beleértve az épületek, az egyéb építmények építését, valamint a speciális szaképítést is.