„Soha nem volt még ennyire fontos számítógépeink, adataink biztonsága. Az intenzív és folyamatos online jelenlét, a tömeges otthoni munkavégzés és online oktatás komoly kihívás elé állította az emberiséget. Az egyedi kártékony kódok, vírusok száma idén meghaladta az 1,1 milliárdos számot, míg a Have I Been Pwned adatbázisában mára már több, mint 10.4 milliárd feltört, kiszivárgott jelszó található. Az ESET 2021-es Kiberbiztonsági Trendekről szóló jelentéséből is látszik, ahogy a munkánk és a magánéletünk egyre nagyobb része kerül át a digitális térbe, úgy az idei évben a kiberbiztonságnak életünk legfontosabb alappillérévé kell válnia. Ehhez pedig a korszerű, hatékony védelmi megoldások mellett a folyamatosan fejlesztett biztonságtudatos hozzáállásunk is kulcsfontosságú lesz”- hívja fel a figyelmet Csizmazia-Darab István, a Sicontact Kft. IT biztonsági szakértője.
Ahogy egyre több digitális eszköz vesz körül bennünket, érdemes még nagyobb figyelmet szentelnünk az érzékeny adataink védelmére is. A biztonság felé vezető út egyik legfontosabb lépése, hogy tisztában legyünk azokkal a kockázatokkal, amelyekkel az adataink biztonságát veszélyeztethetjük.
Az alábbi adatvédelmi „mumusok” elkerülésével és a szakértői tanácsok megfogadásával sokat tehetünk saját magunk és adataink biztonsága érdekében:
- Elhanyagolt adatvédelmi beállítások
- Alábecsült jelszavak
A jelszó hosszát illetően jó, ha tudjuk, hogy jelenleg 12 karakter felett ugrik egy nagyságrendet a feltöréshez szükséges idő. Minden fiókunkhoz más kódot adjunk meg, és kerüljük a hozzánk köthető szavak, információk (pl. kisállatunk neve, születési dátumunk) használatát. Ahol pedig lehet, használjunk többfaktoros hitelesítést is, amely plusz védelmi réteget ad a fiókjaink számára. Ez az extra réteg lehet egy ellenőrző kód, értesítés az okostelefonunkon vagy akár ujjlenyomatos azonosítás is.
- Kíváncsiskodó alkalmazások
A még használatban lévő appok esetében pedig figyeljünk arra, hogy rendszeresen frissítsük azokat, illetve kapcsoljuk ki az olyan adatgyűjtő funkciókat, mint például a helymeghatározás, amikor a program éppen nincs használatban. Az alkalmazások letöltése vagy frissítése előtt nézzük át, hogy pontosan mihez kérnek hozzáférést. Mielőtt gondolkodás nélkül rányomnánk a feltételek elfogadására, mérlegeljük az előnyöket és a hátrányokat, illetve érdemes átolvasnunk más felhasználók szöveges értékeléseit is.
- Trükkös e-mailek Adathalász támadásoknál a kiberbűnözők a netezők hiszékenységét próbálják kihasználni. Megkereshetnek minket egy ismert, megbízhatónak tartott szolgáltató nevében (bankok, hivatalok, csomagküldő szolgálatok, közösségi média felületek), vagy valamilyen csalit, például pénz nyereményt vagy műszaki cikket kínálva. Általában a levél arra kér minket, hogy a megadott linkre kattintva adjunk meg különböző bizalmas adatokat magunkról. Mindig figyelmesen ellenőrizzük, hogy az e-mail valóban az adott szolgáltatótól érkezett-e, illetve ellenőrizzük azt is, hogy az üzenetben hivatkozott ügyfélkódunk helyes-e. Mindig tartsuk szem előtt, hogy a bűnözők igyekeznek kihasználni az aktuális eseményeket, így a koronavírus-járványt is. Már most is találkozhatunk vakcinákkal kapcsolatos kéretlen üzenetekkel, amelyek információt, a várakozási listában való előrébb jutást, vagy akár felár ellenében azonnali oltóanyagot ígérnek. Utóbbi esetben különösen veszélyes, hogy a gyanútlan áldozatok a személyes adataik ellopása és az anyagi károk mellett az egészségüket, de akár az életüket is kockáztathatják.
- Védtelen eszközök