Szárnyalnak az amerikai bérek a kevesebb bevándorló mellett, de van egy kis bibi

2018-ban és 2019-ben is több mint 3 százalékos nominális béremelkedést mértek az Egyesült Államokban, ez évtizedes szinten is a legjobbnak számít. Ráadásul úgy tűnik, hogy ez a növekedés elérte a munkaerőpiac legalsó szintjét is, hiszen a középiskolai végzettséggel nem rendelkezők bérében is közel 10 százalékos ugrás jelent meg.

Elmossa az árrésstopot a recesszió?
Mekkora sebeket ejt rajtunk Donald Trump vámháborúja?

Online Klasszis Klub élőben Jaksity Györggyel!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a neves közgazdászt!

2025. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Amerika az elmúlt években érezhetően kevésbé barátságos a bevándorlókkal szemben, akiknek a letelepedése ellen felhozott egyik ellenérv sokszor az, hogy a legalacsonyabb végzettségű állampolgárok állásait veszélyeztetik. Az Economist cikke szerint az emelkedő bérek és a bevándorlókkal szembeni ódzkodás jelensége közt van összefüggés – kérdés, hogy meddig marad majd ez így.

Az elmúlt 50 évben most először tűnik úgy, hogy tartósan csökken az Egyesült Államokba irányuló bevándorlás, hiszen a migrációs egyenleg (az országot elhagyók és az országba érkezők különbsége) 595 ezer főre esett 2019-ben. Ez az elmúlt tíz évben messze a legalacsonyabb szint, amin járt a mutató, és komoly szemléletváltást jelez egy olyan országban, amely korábban büszkén hirdette diverzitását.

Összességében úgy tűnik, hogy az érkezők számának történelmi mértékű csökkenését nem a magasan képzett, munkaerőpiacon komoly tényezőnek számító külföldiek arányának visszaesése okozza, hanem az alacsonyan képzetteké. A szakértők szerint ez jelentős részben Donald Trump intézkedéseinek, illetve retorikájának köszönhető.

Mi áll a bérnövekedés mögött?

A 3,6 százalékos munkanélküliség mellett egyre növekszik a munkaerő-igény, amely jobb alkupozícióba helyezi a munkásokat, illetve több államban is jelentős minimálbér-emeléseket hajtottak végre, ez szintén elősegítette a méretes növekedést. Ezzel együtt azt fontos megjegyezni, hogy más gazdag országokban is jelentős béremeléseket tapasztaltak, köztük olyanokban is, ahol jelentősen nő az idegenajkú populáció.

Gordon Hanson, a Harvard kutatója szerint az alacsonyan képzett bevándorlók számának csökkenése igazán három foglalkozási területen jelenhet meg igazán: a házvezetőknél, a karbantartóknál és az építőmunkásoknál, miután ezek azok a szakmák, amelyek leginkább támaszkodnak a külföldi munkavállalókra. Az Economist számításai azt mutatják, hogy pont ezeken a területeken tapasztalható a legnagyobb béremelkedés, ráadásul több nagyvárosban, ahol az elmúlt években csökkent a bevándorlók aránya, érezhetően javultak az életkörülmények.

Ez az átmeneti hatás sok politikust arra ösztönözhet, hogy lobbizzon szigorúbb szabályozásokért, ám a történelmi példák azt igazolják, hogy a bevándorlás visszaszorítása hosszútávon alig, vagy egyáltalán nem előnyös az amerikai születésű munkavállalók számára.

Véleményvezér

A statisztika azt mutatja, hogy mit sem érnek a kormányzati hatósági árak

A statisztika azt mutatja, hogy mit sem érnek a kormányzati hatósági árak 

Árkorlátozás ide, vagy oda, azok mennek felfelé.
2,9 milliárd forintért árulja dubaji luxuslakását a volt jegybankelnök fia

2,9 milliárd forintért árulja dubaji luxuslakását a volt jegybankelnök fia 

Szépen gazdagodott a Matolcsy gyerek.
A cseh kormánypártok Orbán Viktor rémével kampányolnak

A cseh kormánypártok Orbán Viktor rémével kampányolnak 

Orbán Viktort kifejezetten negatív színben tüntetik fel cseh plakátokon.
Kiderült miért vonta vissza vámjait Trump

Kiderült miért vonta vissza vámjait Trump 

A közgazdászok pártállás nélkül visítanak.
180 fokot fordult Orbán Viktor és Donald Trump barátja

180 fokot fordult Orbán Viktor és Donald Trump barátja 

A politikusok némelyike felülmúlja a szélkakasokat.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo