Bőven több a pénz
A Piac és Profit Online a KDNP elnökének pár héttel ezelőtti kirohanása alapján megkérdezte az egyik legfőbb "céltáblának", a Tescónak a kommunikációs vezetőjét arról, hogy náluk mit is jelentene a vasárnapi zárva tartás. Akkor egyebek mellett azt idézhettük Hardy Mihálytól, hogy a tét nem kevesebb, mint az, hogy a kevesebb teljesítéshez kevesebb ember is elég, nyomban sor kerülne elbocsátásokra. A kommunikációs igazgató ezt leginkább a cégük szakszervezetiseire hivatkozva mondhatta el, hiszen ha valakik, akkor ők nagyon komolyan figyelembe veszik ezt a szempontot. A Tescónál az elmúlt bő tíz év alatt még soha nem okozott problémát az alkalmazott munkarend, a munkaadók és munkavállalók folyamatosan tudták képviselni érdekeiket. S valóban hatékony érv a vasárnap délutáni 80 százalékkal több keresmény, Hardy szerint tény, hogy valóban örülnek is neki a tescósok. Még sosem okozott egyetlen egységben sem gondot, hogy a vasárnapra van-e elég dolgozójuk. Mert van. A legtöbben azt is kifejezett előnynek tartják, hogy rugalmassá válik a munkabeosztásuk, hiszen azokon a heteken, amikor nem ők vannak szolgálatban, egyszerre kapnak meg három napot, a pénteket, szombatot és vasárnapot.
A legújabb vasárnapi "támadás" apropóján most a másik nagy áruházláncnak, az Auchannak a vezérigazgatói szóvivőjének, Gillemot Katalinnak a véleményére voltunk kíváncsiak, aki a pillanatnyilag Franciaországban tartózkodó vállalatvezető nevében érvelt. Arról például nincs tudomása az Auchan vezető munkatársának, hogy a vasárnap ellen szót emelő elnök a Kereskedelmi Alkalmazottak Szakszervezetétől az Auchan munkatársaink nevében is beszélt-e? Azt pedig már mi tudakoltuk Gillemot Katalintól, hogy a hozzájuk belépő munkatársakat váratlanul éri a vasárnapi munkabeosztás, s így nem szabad akaratukból döntenek saját helyzetükről, sorsukról?
Előre tudják, mit vállalnak
"Vállalatunknál az a szokás, hogy a felvételiző, potenciális munkatársaknak elmondjuk, hogy hipermarketeink a hét mind a hét napján nyitva tartanak, Budapesten és környékén reggel 6-tól este 10-ig, a vidéki áruházaink nyitva tartása ennél egy-két órával rövidebb - mutat rá az amúgy nyilvánvaló helyzetre a vezérigazgató szóvivője.- Mielőtt munkát vállalnak nálunk, feltétlenül tudniuk kell, hogy több műszakos az időbeosztás, hogy mely műszakokra milyen műszakpótlék illeti meg őket, illetve - a munka törvénykönyvével összhangban - milyen plusz juttatás jár a vasárnapi munkavégzés ellenében. Ha vasárnap dolgoznak, akkor hétközben kapnak szabadnapot. Szerződéskötés esetén ezeket a feltételeket a szerződés mellékleteként írásban is megkapják az újonnan belépők."
Az Auchan dolgozói pontosan úgy gondolkodnak a munkájukról, mint a konkurens Tesco alkalmazottai. A sok ezer kereskedő azt érezné kényszerítésnek, korlátozásnak, ha nem a megállapodás szerinti feltételek mellett kellene munkába járniuk.
Van, aki épp így szereti
"Van olyan kollégánk, aki kifejezetten szeret vasárnap dolgozni részben azért, mert egységnyi elvégzett munkáért több bért kap, részben pedig azért, mert sokunknak van olyan elintézni valója, amit csak hétköznap tud megoldani - vélekedik Gillemot Katalin. - Az pedig már kifejezetten a gazdasági valóság kérdéskörébe tartozik, hogy ha egy hipermarket nyitva tartási ideje több mint 10%-kal csökken, akkor a fennmaradó időben vajon lesz-e olyan forgalma az áruházaknak, amely el tudja tartani a hosszabb munkaidőre és nagyobb forgalomra tervezett munkavállalói létszámot. Cégünk kereskedelmi vállalat, legfőbb feladatának a vásárlói igényeknek történő megfelelést tekinti. Addig van létjogosultsága a vasárnapi nyitva tartásnak, ameddig erre a vásárlók igény tartanak."