Szabad energiavásár, kérdőjelekkel

Míg kormányzati oldalról a szakmai vezetők a piacnyitás első lépéseit pozitívan értékelik, addig az áramszolgáltatók, áramkereskedők és a nagyfelhasználók a hiányosságokat, gondjaikat sorolják. Amiből önmagában nem lehet messzemenő következtetéseket levonni, hiszen – egy az energialiberalizációról szóló szakmai konferencián elhangzott hasonlattal élve – egészen másként számol be ugyanannak a vadászatnak a sikeréről a vadász és a nyúl.

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A korábbi huszonhárommal együtt negyvenöt cégnek van már engedélye az energiafelügyelettől arra, hogy villamos energiát forgalmazzon a szabadpiacon. S a villamosenergia-törvény által a szabadpiaci áramvásárlásra 2003. január elsejétől feljogosított nagyfogyasztók közül minden harmadik élt vagy él is júniusig a lehetőséggel.

– Jelenleg a magyar villamosenergia-piac kilenc százaléka nyitott – az elvi lehetőség harminc-harmincöt százalék –, s ez nyárra mintegy tizenegy százalék lehet. Ez nem rossz arány – értékeli Hatvani György, a Gazdasági és Közlekedési Minisztérium helyettes államtitkára. – Hiszen a liberalizáció és a hozzá kapcsolódó reguláció nem öncél, hanem azt szolgálja, hogy a hazai vállalatok versenyképessége erősödjék azáltal, hogy kedvezőbb feltételekkel jutnak hozzá a tevékenységükhöz szükséges energiához. Ezért az első lépésben szabad áramvásárlásra feljogosított fogyasztók – tehát azok a cégek, amelyek 2002-ben 6,5 gigawattóra felett használtak fel villamos energiát – maguk dönthetik el, hogy maradnak-e, és ha igen, meddig a hatósági áras közüzemi beszerzésnél, vagy már most kilépnek a szabadpiacra.

Túlszabályozott, mégis hiányos

Míg kormányzati oldalról a szakmai vezetők a piacnyitás első lépéseit igen pozitívan értékelik, addig az áramszolgáltatók, áramkereskedők és a nagyfelhasználók a hiányosságokat, gondjaikat sorolják. Többek között azt, hogy a liberalizációs törvény és annak végrehajtási utasításai mintegy ezerötszáz oldalnyi joganyag, amibe ráadásul számos korlátozást építettek be, tehát a “szabadpiac” túlszabályozott – hangsúlyozza Pál László, a Magyar Villamos Művek (MVM) Rt. vezérigazgatója. Szerinte alapvető tévedése a koncepciónak, hogy azzal számol: ha egy nagy szervezetet kettévágnak, akkor a két fele mindjárt versenyezni kezd egymással. (A piacnyitásra való felkészüléskor valamennyi villamosenergia-szolgáltatónak szervezetileg külön kellett választania a közüzemi szolgáltatást és az árammal való kereskedést – a szerk.) Nem fognak versenyezni, ám az együttműködésük nehézkessé válik.

A szabályozás legnagyobb hibája, hogy míg az uniós javaslatok bizonyos korlátozásokat alternatívaként fogalmaztak meg, a magyar jogalkotók – biztos, ami biztos – mindent belevettek a jogszabályokba. A magyar modell viszont teljesen egyedi abban, hogy kettős piacot hozott létre. Vagyis nemzetközi tapasztalatok nélkül próbáljuk ki, hogy a közüzemi áramszolgáltatás is fennmarad, és tőle elvileg teljesen függetlenül kell működnie a versenypiacnak. Elvileg, mert a gyakorlatban van mód keresztfinanszírozásra (lásd keretes cikkünket).

Fontos kérdések válasz nélkül

Azt Hatvani György is elismeri, hogy a törvényhez a végrehajtási rendeletek későn jelentek meg, hiszen volt olyan, amelyiket a piacnyitás napján, tehát január elsején kézbesítettek az érintetteknek. Pál László szerint ez azért komoly gond így utólag is, mert a konkrétumok ismerete nélkül nem lehetett konkrétumokkal felkészülni a nyitásra.

Ráadásul a hatalmas mennyiségű joganyag a legkényesebb kérdésekre végül mégsem adott választ; például arra, hogy mi legyen az erőművek és az áramszolgáltatók, illetve a nagyfogyasztók között még a piacnyitás előtt megkötött, de már idei teljesítésekre vonatkozó szerződésekkel. Erre a hivatalos válasz az, hogy magánjogi kérdésekbe nem lehet beleavatkozni, vagyis ha a két fél szerződést akar bontani az új körülmények miatt, a polgári törvénykönyv az irányadó.

De mi van akkor, ha az új körülmények miatt csak az egyik félnek lenne érdeke szerződést bontani – mondván, hogy olcsóbban venné meg máshonnan a szükséges áramot –, de a kapacitásának kihasználtságát féltő partner nem megy bele? Mert őt az új törvény – bár az előkészítésekor volt ilyen törekvés – arra sem kötelezi, hogy egyáltalán alkuba bocsátkozzék. A feljogosított nagyfogyasztót– a hazai termelés védelme érdekében – viszont arra igen, hogy energiaszükségletének az ötven százalékát továbbra is hazai energiaforrásból elégítse ki, és csak a fennmaradó ötven százalékot importálhatja. Miközben jelen pillanatban lényegesen olcsóbb az import villamos energia, mint a belföldön beszerezhető, ráadásul a hazai erőművek kapacitásának mintegy kilencvenöt százalékát az MVM Rt. előre, hosszú távra lekötötte.

EU-kényszer nélkül is fontos

Az Európai Unió parlamentje előtt van az a jogszabály, ami kötelezően előírja majd a tagországoknak, hogy 2004. július 1-jétől valamennyi nem háztartási fogyasztó számára lehetővé kell tenni a villamos energia szabadpiaci beszerzését, és legkésőbb 2007. július 1-jétől mindenki számára. Ebben azonban az is szerepel, hogy a piackonform energiaárak kialakítása mellett a rászoruló lakosságot a kormányok kompenzálhatják.

Az EU-direktíva módosítása szükségessé teszi a hazai szabályozás változtatását, függetlenül az említett hibáktól, ám ez alkalmat adhat a hibák korrigálására is.

– Magyarországnak az energiapiacot az EU-kényszer nélkül is meg kellett volna nyitnia – szögezi le Hatvani György –, hiszen a részleges piacnyitás után már ez a néhány hónap is igazolja, hogy kedvezően hat az árakra.

– A BorsodChem Rt. például, amelyik elsőként, február 1-jétől lépett ki a szabadpiacra, ezzel milliárdokat takarított meg – ezt már Strobl Alajos, a központi elosztó szerepét betöltő Mavir Rt. vezérigazgató-helyettese teszi hozzá –, csakúgy, mint az Ózdi Acélművek Kft., a Dunaferr, az Ajkai Timföldgyár, az Inotai Alumíniumkohó. A piacnyitás másik következménye azonban, hogy miközben az összes energiafelhasználás nem nőtt, az import igen; tehát a hazai erőművek leterheltsége csökkent. Ami többek között gondot okozott az úgynevezett minimumterhelés beszabályozásában; hiszen ha kisebb az erőmű kihasználtsága, mint amekkorára tervezték, akkor jelentős energiaveszteség keletkezik.

Hálózati feszültségek

Az energiapiacon januárban még nem történt semmi, hiszen az új hatósági árak, amelyekhez a szabadpiacon viszonyítani lehet, csak február elsején váltak ismertté. Februárban minimális mozgás volt tapasztalható. Márciusban lendültek be a nagyfogyasztók, az olcsó import felfedezésével.

Az import további növekedésének azonban a már említett törvényi korlát mellett egyes szakemberek szerint vannak fizikai korlátjai is. (Mások szerint nincs, hiszen tranzitország vagyunk.) A környező országokon keresztül ugyanis csak 500 megawattnyi szabad átviteli kapacitás áll rendelkezésre, holott a jogszabály adta lehetőségek kihasználásához legalább 700 megawattnyira lenne szükség. És a törvény szerint az importon belül – a nyugat-európai gyakorlatnak megfelelően – a közüzemi célú behozatal élvez elsőbbséget. Magyarország hálózata pedig már két éve rácsatlakozott a nyugat-európai országos hálózatokat összefogó UCTE-rendszerre, aminek a piaci szempontok mellett komoly ellátásbiztonsági előnye is van.

A témáról bővebben a Piac és Profit 2003. májusi számában!

Véleményvezér

Sok nagy okos már világháborút lát

Sok nagy okos már világháborút lát 

Az orosz ballisztikus rakéta bevetése egy teszt volt.
Súlyos higiéniai problémák miatt megbüntették a szekszárdi kórházat

Súlyos higiéniai problémák miatt megbüntették a szekszárdi kórházat 

A büntetés mértéke nevetséges.
Bécsben olcsóbb lakni, mint Budapesten

Bécsben olcsóbb lakni, mint Budapesten 

A jövedelemhez képest Bécsben a legolcsóbb a lakhatás egész Európában.
Obszcén szavakkal fideszes nyugdíjas kommandó fogadta Magyar Pétert a miskolci gyermekotthon előtt

Obszcén szavakkal fideszes nyugdíjas kommandó fogadta Magyar Pétert a miskolci gyermekotthon előtt 

A nyugdíjas fizetések nagyon felizgultak Magyar Péter látogatása miatt.
Elképesztő állapotokat talált Magyar Péter egy gyermekvédelmi intézményben

Elképesztő állapotokat talált Magyar Péter egy gyermekvédelmi intézményben 

Az ellenzéki vezető szerint a Fidesz propagandistákat vet be, hogy az emberek ismerhessék meg a valóságot.
Lesújtó adat a magyarok életesélyeiről

Lesújtó adat a magyarok életesélyeiről 

Az elmaradt reformok tragédiája.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo