A vállalatok, elsősorban a kis- és középvállalatok tőkéhez jutása kiemelt helyen szerepel a foglalkoztatottság fejlesztése terén. A BUSINESSEUROPE elnöke Emma Marcegaglia ennek alappilléreit egyebek mellett a következőkben látja: meg kell találni az egyensúlyt a növekvő pénzügyi stabilitás és a vállalatok tőkéhez juttatása között; hosszú távú beruházásokat támogató adórendszereket kell bevezetni; olyan alternatív pénzügyi forrásokat kell feltérképezni, amellyel csökkenthető a kis- és középvállalkozások bankrendszertől való függése.
A versenyképesség jelentősen kihat a gazdasági növekedésre és a foglalkoztatásra, ezért javításának prioritást kell élveznie a következő öt évben. A munkaadói szervezet elnöke szerint az Európai Unió politikai stratégiáinak összességét érdemes e köré építeni. Ennek kapcsán a BUSINESSEUROPE elnöke előadásában arra hívta fel a figyelmet, hogy a fő társadalmi problémánk, a munkanélküliség nem szociálpolitikai hiányosságok eredménye, hanem inkább világpiaci versenyképességünk elégtelenségének tudható be. Mindezt alátámasztja, hogy míg 2000-ben 40% volt az Európai Unió részesedése a közvetlen külföldi beruházásokból, ez 2012-re 24%-ra csökkent.
Az energiaárak szintén fontos tényezőit jelentik a beruházásoknak, az ipari termelésre pedig különösen nagy hatással vannak. A magasabb európai energiaárak miatt vállalataink hátrányba kerülnek világpiaci versenytársaikkal szemben, ezért erre is érdemes figyelmet fordítani a jövőben, és alternatív megoldásokat kidolgozni az energiaellátással kapcsolatban.
A foglalkoztatottság növekedése nem korlátozható egyetlen politikai irányvonal átszervezésére. A BUSINESSEUROPE szerint az egyetlen módja a szegénység és a munkanélküliség csökkentésének, valamint a nyugdíjrendszer fenntarthatóságának az, hogy reformokat vezetünk be a munkaerőpiac, az oktatás és a társadalombiztosítás terén is, így tudjuk elérni a gazdaság és a versenyképesség növekedését, illetve hozhatunk létre még több munkahelyet.