Az autófinanszírozáson belül a flottakezelők által finanszírozott összeg 10,3 százalékkal, 24,9 milliárd forintra nőtt, ugyanakkor a szerződések száma, ami ebben a szegmensben különösen hangsúlyos mutató, 19 százalékkal visszaesett. Összesen 18 559 gépjárműre kötöttek szerződést.
A második legnagyobb kategória idén is a nagyhaszonjárműveké. Bár a forgalomba helyezett járművek száma közel 22 százalékkal, 1 082 darabra csökkent, a lízingpiaci visszaesés mérsékeltebb volt: a finanszírozott összeg 3,6 százalékkal csökkent, 40,6 milliárd forintra, míg a szerződésszám 5,5 százalékkal 1 457 darabra. A kisebb mértékű visszaesés oka, hogy nőtt a lízing penetráció, amely 56 százalékról 62 százalékra emelkedett.
Stratégiai terület a mezőgazdaság
A lízingcégek egyik kiemelt stratégiai területe a mezőgazdasági termelőeszközök finanszírozása, amely a termelőeszköz-kategórián belül a második legnagyobb szegmens. A tavalyi gyenge évkezdéshez képest idén javulás tapasztalható: a finanszírozott összeg 15,8 milliárd forint volt, ami 8,8 százalékos növekedést jelent, míg a szerződések száma 549 darab lett, ez pedig közel 10 százalékos bővülés. „A szektor azonban erősen függ a támogatásoktól, és mivel jelenleg nincs elérhető támogatás mezőgazdasági gépbeszerzésre, sok szereplő kivár” – értékelte a helyzetet Kőszegi László.
Geopolitikai sakkjátszmák és ingadozó tőkepiacok – Hogyan pozícionáljuk befektetéseinket?
A témában a Klasszis Média május 27-én 17 órától geopolitikai szakértők, gazdasági elemzők, befektetési szakemberek részvételével tart rendezvényt.Vegyen részt Ön is! Klasszis Befektetői Klub - részletek és jelentkezés >>
Az egyéb gépek finanszírozása jelentősen visszaesett: az új finanszírozási összeg 8,4 milliárd forint volt az első negyedévben, ami közel 20 százalékos csökkenés. A szerződések száma 361 darab, ami volumenben 19 százalékos visszaesésnek felel meg. Hasonlóan a mezőgazdasági gépekhez, itt is megfigyelhető a kivárás, amit a német gazdaság és különösen az autóipar gyengélkedése tovább erősít.
A várakozásokkal szemben az építőipari gépek piacán nőtt a szerződések száma: 12 százalékos emelkedéssel 378 darabot kötöttek. A finanszírozott összeg ugyanakkor csak kismértékben, 2 százalékkal csökkent, 8,5 milliárd forintra.