Sötét felhők Kelet-Európa egén

Borúsak az üzleti kilátások Közép- és Kelet-Európában, ugyanis minden jel arra mutat, hogy mind a regionális, mind a globális gazdaság vészesen bizonytalan szakaszba lép. Sosem látott mértékben romlottak a pénzforgalmi feltételek.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Kép: SXC

Az ACCA, a Pénzügyi és Számviteli Szakemberek Nemzetközi Szervezete és az IMA, az üzleti könyvvizsgálók szervezete által közösen végzett globális gazdasági körülményeket vizsgáló kutatás (GECS - Global Econimc Conditions Survey) eredményei szerint a régió makrogazdasági kilátásai romlottak a harmadik negyedévében. A válaszadók többsége (a korábbi 54 százalékhoz képest 58 százalék) úgy látja, hogy romlanak a gazdasági körülmények, míg csak 37 százalék számít javulásra (a korábbi 44 százalékhoz képest).

„A gazdasági körülmények általában véve továbbra is kedvezőtlenek a régióban, de a válaszadók szerint van ok a reményre” - mondta Manos Schizas, az ACCA vezető gazdasági elemzője, a jelentés egyik szerzője.  „Miközben szűkült a hozzáférés a növekedési tőkéhez, és sosem látott mértékben romlottak a pénzforgalmi feltételek, gátolva az üzleti kapacitásfejlesztést és a nem organikus növekedési lehetőségeket, észrevehető a hagyományosabb üzleti lehetőségek élénkülése, illetve az árfolyam-ingadozás mérséklődése. Ennek következtében az üzleti bizalom kissé erősödött, megtörve az egy éve tartó csökkenő tendenciát a régió aggasztó makrogazdasági helyzete ellenére. A közép- és kelet-európai válaszadók 47 százaléka számolt be bizalomvesztésről saját szervezetének kilátásait illetően, ami 6 százalékos csökkenést mutat a második negyedévhez képest. 19 százalék bizalomnövekedésről számolt be a korábbi 14 százalékhoz képest” – tette hozzá Manos Schizas.

Komoly csapás az üzleti bizalomra

A felmérés globális szinten arra a megállapításra jutott, hogy az üzleti bizalom a reálgazdaságban és a tőkekiadások tekintetében egyaránt komoly csapást szenvedett el. A két pénzügyi szervezet arra figyelmeztet, hogy a kilábalás illúzióját csupán a továbbra is erős pénzügyi mutatók és bizonyos feltörekvő piacok teljesítménye tartja fenn.

Jövőre felfut az európai és leül a magyar növekedés
Idén az Európai Unióban 1,4 százalékos gazdasági növekedés várható, 2015-re azonban már 1,7 százalékos emelkedést jósolnak. Magyarországon ugyanakkor az idei évben 3 százalékos, 2015-ben pedig 2 százalékos GDP emelkedést prognosztizálnak.
A jelentés fontosabb mutatói nem adnak okot aggodalomra: a világ 1000 pénzügyi szakemberének véleményén alapuló kutatás eredményei szerint a globális válaszadók harmada (a második negyedévben mért 32 százalékhoz képest most 33 százalék) tapasztalt bizalomvesztést ebben a negyedévben, míg mindössze 28 százalékuk beszélt bizalomnövekedésről, ami 2 százalékkal kevesebb, mint az előző negyedévben volt.

A pénzügyi szakértők többsége (58 százalék) még mindig optimista országa gazdasági fellendülését illetően, míg 37 százalékuk pesszimista, ami 1 százalékos csökkenést mutat a korábbi kutatáshoz képest.

Aggasztó tendenciák

A legutóbbi felmérés azonban néhány aggasztó tendenciára is rámutatott: a globális üzleti bizalom már második negyedéve tartó csökkenésére; a kormányzati kiadásokra való támaszkodás növekvő mértékére; a deflációtól való félelemre a fejlett piacokon; és a tőkekiadások világszerte tapasztalható egyidejű csökkenésére.

„Nyilvánvaló, hogy a pénzügyi szektor lendülete torzítja a reálgazdaságról alkotott képet, ahol annak ellenére, hogy a növekedési tőke a globális gazdasági válság óta most a leginkább hozzáférhető, a valós üzleti lehetőségek hiánya a befektetések visszaesését jelentette világszerte” – nyilatkozta Manos Schizas. – „Az olaj és más nyersanyagfélék iránti kereslet visszaesése több olyan feltörekvő gazdaságot kihívások elé állított, amelyek üzemanyag- és ásványexportra támaszkodnak a további növekedés és a pénzügyi stabilitás biztosítása érdekében.”

„A harmadik negyedévről szóló jelentés olyan nagy közfigyelemre számot tartó, de viszonylag megfékezett eseményeket követően készült, mint az ukrán válság, az ebola nyugat-afrikai kitörése és az Iszlám Állam előretörése” - mondta Raef Lawson PhD, okleveles vezetői könyvelő és mérlegképes könyvelő. - „Ezeknek az eseményeknek a gazdasági stabilitásra gyakorolt hatása komoly kérdéseket vet fel azzal kapcsolatban, hogy a globális gazdaság hogyan reagálna egy igazán destabilizáló globális eseményre.”

EGY KICSIT SÖTÉTEBB A JÖVŐ – DE MÉG MINDIG FÉNYES
A hazai kkv-k következő egy évre vonatkozó pénzügyi várakozásai tovább mérséklődtek, átlagosan 5,3 százalékos árbevétel és 3,5 százalékos eredménynövekedést feltételeznek. Az ismételt csökkenés ellenére ezek az értékek továbbra is felülmúlják az elmúlt pár évre jellemző várakozásokat. Pénzügyeik jövőbeni alakulását tekintve a mikrovállalkozások, míg a szektorok közül egyedül a szolgáltató cégek várnak átlag feletti növekedést.

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo