Miközben nem nagyon csökken a munkanélküliség, a szakképzett munkaerő hiánya nagy problémákat okoz cégeknek és a kormányzatnak egyaránt. Győr városa Kelet-Magyarországról és Romániából toboroz kukarakodásra munkásokat, mert 110 ezerért helyben nincs, aki szemetet szedjen. Sokan és sokszor elmondták már, hogy a magyar munkaerő nem mobil (szemben a románokkal, akik kétmillióan dolgoznak nyugat-európai országban), máshol szerecsét próbálni nem akar, a családját pedig nem tudja átköltöztetni, mert a lakhatás a fizetésből nem feltétlenül megoldható.
Egy új kezdeményezés ezt a helyzetet megoldani nem tudja, de legalább pontos képet fest róla. A későbbiekben az adatbázis talán segítséget nyújthat abban, hogy a kormányzat és a szakmai szervezetek közép-, és hosszú távon a tartós munkaerőpiaci torzulásokra adekvát választ adhassanak.
A minisztériumban rendezett sajtótájékoztatón Tóth István János, az MKIK szakmai intézetének ügyvezető igazgatója mutatta be a lekérdezési lehetőséget. Az adatokhoz a www.mmpp.hu címen segítségével lehet hozzájutni egyszerű regisztrációt követően. A regisztrációban kért információk feldolgozásával azt határozzák meg, hogy milyen szakmai, lakossági érdeklődés van az adatok iránt, s ezt felhasználják a további fejlesztéseknél.
Régiószinten
Parragh László, az MKIK elnöke szerint elsősorban befektetőknek, pályaválasztóknak, képző intézményeknek, egyetemeknek, kutatóknak szánták ezt az új lehetőséget. A múlt évben végzett reprezentatív felmérés adataiból jól tájékozódhat bárki arról, hogy az egyes régiókban, megyékben, településeken milyen szakmákban, hány munkatársat kivánnak felvenni a megkérdezett munkáltatók. Ez jól orientálhatja a térségbe tervezett további beruházásokat, a terület lakosságának pályaválasztását a szakképzésben, felnőttképzésben, illetve a képző intézmények is olyan képzési irányokat határozhatnak meg amelyre igény van az adott területen. A témakörrel foglalkozó egyetemek, kutatók is jól hasznosíthatják ezeket az információkat.
Székely Judit, a minisztérium szakállamtitkára arról szólt, hogy a lekérdezési lehetőséget folyamatosan fejlesztik, idővel felkerülnek a honlapra a korábbi évek hasonló felméréseinek adatai, a reprezentatív felmérés alapján országosan levonható tapasztalatok. Kérdésre válaszolva Tóth István János elmondta: lehetséges lesz majd egy angol nyelvű változat lekérdezése is, így a külföldi befektetők, kutatók is könnyebben hasznosíthatják ezeket az adatokat.