A hazai 789 kastély, kúria és egyéb műemlék ingatlanból közel 90 van állami tulajdonban. A többinek önkormányzatok, szervezetek és egyházak a gazdái, 140 pedig magánkézbe került. Ez utóbbiak nagy részét vállalkozások "üzemeltetik", vagyis folytatnak bennük idegenforgalmi vagy más tevékenységet, többnyire sikerrel. A magántulajdonba adást - a szakemberek szerint - az állagmegóvás érdekében már jó néhány éve fel kellett volna gyorsítani, s csak azt a kastélykört kellene állami tulajdonban hagyni, amely a magyar és európai művészeti-történelmi örökség szempontjából jelentős értéket képvisel. Az állami források épületmegóvásra fordított összege ugyanis meglehetősen szűkös, így félő, hogy a műemlék ingatlanok egy része az évek múlásával mind jobban lerobban, s akkor végképp nem akad rá vevő, vagy vagyonkezelő.
Annak, hogy az állami és önkormányzati kastélyok, kúriák hasznosítása lassan halad, elsősorban a hazai vállalkozói tőkeszegénység, és a felújításukhoz igényelhető banki hitelek hiánya az oka. - állítják a szakemberek. Banki kölcsönt ugyanis - a gyakran tetemes összeget felemésztő felújításukhoz -- nálunk nem lehet felvenni: az államháztartási törvény nem engedi műemlék ingatlanra jelzálogjog bejegyzését. Így érthető, hogy a piacon számos önkormányzati kastély, kúria és vendégház kínálja magát több éven át is, s ha megjelenik egy "komolyabb" befektető, a tulajdonos igyekszik vele egyezséget kötni.
Kastélysorsok
Ilyen, befektetőre váró műemlék épület a váchartyáni Gosztonyi kúria, amelyre jó néhány éve szeretne vevőt találni a település. Juhász István polgármester elmondta: a XVIII. században épült, 1,2 hektáron fekvő, közel 650 négyzetméteres, egyszintes épület ma óvodaként működik, s ezt a funkciót kellene a leendő tulajdonosnak kiváltania. Az önkormányzat a műemlékingatlan tulajdonjogáért cserébe azt kéri a befektetőtől: a településnek építsen egy korszerű, 3 korcsoportos óvodát. Az épület felújítására ugyanis nincs forrása a településnek, így csak a legszükségesebb állagmegóvást tudják rajta elvégezni. Idén 15 millióból a tetőzetet cserélték le, többre nem futotta. A kúria, amelyben öt nagy terem, konyha, vizesrészleg és két irodahelyiség található, családi panzióként, cégszékhelyként, vagy más idegenforgalmi létesítményként üzemelhetne. Az épülethez tartozó terület növelhető: a szomszédos telekből 1,5-2 hektár szintén kivásárolható.
Eddig nem sikerült vagyonkezelőt találni az erdőteleki későbarokk Butler kastélyra sem, amelynek tulajdonosa, Butler János, Mikszáth Kálmán "Különös házasság"-ából vált ismertté. Az egyhektáros telken fekvő, földszint plusz egy szintes, 900 négyzetméteres kastélyépület jó állapotban van. Tíz éve egy vállalkozás kezdte meg felújítását, s benne egy 24 szobás panzió kiépítését. A cég közben felszámolásra került, s az ismét tulajdonossá váló helyhatóságnak mindeddig nem sikerült sem eladni, sem bérbeadni a műemléki védettségű épületet. Most - amint Bakos Károly polgármestertől megtudtuk -- mégis van remény a kastély sorsának rendezésére: az állam visszavásárolja a településtől a 150 millió forintra becsült patinás épületet.Ugyancsak hasznosításra vár a Somogy megyei Karádon lévő Kopácsy-kúria, amelyben jelenleg ipari üzem működik. A tulajdonos önkormányzat elsősorban értékesíteni szeretné az 1890-es években klasszicista stílusban épült ingatlant, de mivel eddig nem sikerült rá vevőt találni, felmerült az is, hogy uniós pályázati pénzből ifjúsági szállóvá alakítják.
Szerencsésebbek a nagymágocsi, illetve a fenntartó Csongrád megyei önkormányzatok, hiszen végre megoldódik a községben található Károlyi-kastély sorsa. A XIX. század végén eklektikus-neobarokk stílusban épült kastély jelenleg szociális otthonként működik - ám zsúfoltsága és kialakítása révén -- nem felel meg az uniós szabályoknak, így ki kell hozni onnan a funkciót. Erre nincs pénzük a helyhatóságoknak, így elfogadták a budapesti székhelyű Arawana Kft. ajánlatát. Ott József, a megyei közgyűlés alelnöke úgy tájékoztatott: a kastély és a községben lévő, jelenleg nem működő termálkút tulajdonjogáért cserébe a cég épít a településen egy új szociális otthont, a műemlék kastélyt pedig luxusszállóvá alakítja, s mellé hoteleket, wellnessfürdőt, egy 600 fős konferenciatermet, éttermeket, lovardát, sportcentrumot is létesít, valamint kiépíti a csatornahálózatot a faluban. Az új szociális otthon - amelynek előkészítése már megkezdődött - a tervek szerint 1,5-2 milliárd, a kastély- és fürdőberuházás pedig 5-6 milliárd forintba kerül.