Se tőke, se hitel

Még mindig több állami és önkormányzati kastély, kúria vár tőkeerős befektetőre. Hasznosításukat hátráltatja a vállalkozói tőkeszegénység, és a felújításukhoz felvehető banki hitelek hiánya.

A hazai 789 kastély, kúria és egyéb műemlék ingatlanból közel 90 van állami tulajdonban. A többinek önkormányzatok, szervezetek és egyházak a gazdái, 140 pedig magánkézbe került. Ez utóbbiak nagy részét vállalkozások "üzemeltetik", vagyis folytatnak bennük idegenforgalmi vagy más tevékenységet, többnyire sikerrel. A magántulajdonba adást - a szakemberek szerint - az állagmegóvás érdekében már jó néhány éve fel kellett volna gyorsítani, s csak azt a kastélykört kellene állami tulajdonban hagyni, amely a magyar és európai művészeti-történelmi örökség szempontjából jelentős értéket képvisel. Az állami források épületmegóvásra fordított összege ugyanis meglehetősen szűkös, így félő, hogy a műemlék ingatlanok egy része az évek múlásával mind jobban lerobban, s akkor végképp nem akad rá vevő, vagy vagyonkezelő.

Annak, hogy az állami és önkormányzati kastélyok, kúriák hasznosítása lassan halad, elsősorban a hazai vállalkozói tőkeszegénység, és a felújításukhoz igényelhető banki hitelek hiánya az oka. - állítják a szakemberek. Banki kölcsönt ugyanis - a gyakran tetemes összeget felemésztő felújításukhoz -- nálunk nem lehet felvenni: az államháztartási törvény nem engedi műemlék ingatlanra jelzálogjog bejegyzését. Így érthető, hogy a piacon számos önkormányzati kastély, kúria és vendégház kínálja magát több éven át is, s ha megjelenik egy "komolyabb" befektető, a tulajdonos igyekszik vele egyezséget kötni.

Kastélysorsok

Ilyen, befektetőre váró műemlék épület a váchartyáni Gosztonyi kúria, amelyre jó néhány éve szeretne vevőt találni a település. Juhász István polgármester elmondta: a XVIII. században épült, 1,2 hektáron fekvő, közel 650 négyzetméteres, egyszintes épület ma óvodaként működik, s ezt a funkciót kellene a leendő tulajdonosnak kiváltania. Az önkormányzat a műemlékingatlan tulajdonjogáért cserébe azt kéri a befektetőtől: a településnek építsen egy korszerű, 3 korcsoportos óvodát. Az épület felújítására ugyanis nincs forrása a településnek, így csak a legszükségesebb állagmegóvást tudják rajta elvégezni. Idén 15 millióból a tetőzetet cserélték le, többre nem futotta. A kúria, amelyben öt nagy terem, konyha, vizesrészleg és két irodahelyiség található, családi panzióként, cégszékhelyként, vagy más idegenforgalmi létesítményként üzemelhetne. Az épülethez tartozó terület növelhető: a szomszédos telekből 1,5-2 hektár szintén kivásárolható.

Eddig nem sikerült vagyonkezelőt találni az erdőteleki későbarokk Butler kastélyra sem, amelynek tulajdonosa, Butler János, Mikszáth Kálmán "Különös házasság"-ából vált ismertté. Az egyhektáros telken fekvő, földszint plusz egy szintes, 900 négyzetméteres kastélyépület jó állapotban van. Tíz éve egy vállalkozás kezdte meg felújítását, s benne egy 24 szobás panzió kiépítését. A cég közben felszámolásra került, s az ismét tulajdonossá váló helyhatóságnak mindeddig nem sikerült sem eladni, sem bérbeadni a műemléki védettségű épületet. Most - amint Bakos Károly polgármestertől megtudtuk -- mégis van remény a kastély sorsának rendezésére: az állam visszavásárolja a településtől a 150 millió forintra becsült patinás épületet.

Ugyancsak hasznosításra vár a Somogy megyei Karádon lévő Kopácsy-kúria, amelyben jelenleg ipari üzem működik. A tulajdonos önkormányzat elsősorban értékesíteni szeretné az 1890-es években klasszicista stílusban épült ingatlant, de mivel eddig nem sikerült rá vevőt találni, felmerült az is, hogy uniós pályázati pénzből ifjúsági szállóvá alakítják.

Szerencsésebbek a nagymágocsi, illetve a fenntartó Csongrád megyei önkormányzatok, hiszen végre megoldódik a községben található Károlyi-kastély sorsa. A XIX. század végén eklektikus-neobarokk stílusban épült kastély jelenleg szociális otthonként működik - ám zsúfoltsága és kialakítása révén -- nem felel meg az uniós szabályoknak, így ki kell hozni onnan a funkciót. Erre nincs pénzük a helyhatóságoknak, így elfogadták a budapesti székhelyű Arawana Kft. ajánlatát. Ott József, a megyei közgyűlés alelnöke úgy tájékoztatott: a kastély és a községben lévő, jelenleg nem működő termálkút tulajdonjogáért cserébe a cég épít a településen egy új szociális otthont, a műemlék kastélyt pedig luxusszállóvá alakítja, s mellé hoteleket, wellnessfürdőt, egy 600 fős konferenciatermet, éttermeket, lovardát, sportcentrumot is létesít, valamint kiépíti a csatornahálózatot a faluban. Az új szociális otthon - amelynek előkészítése már megkezdődött - a tervek szerint 1,5-2 milliárd, a kastély- és fürdőberuházás pedig 5-6 milliárd forintba kerül.

Véleményvezér

Hűtlen kezeléssel vádolja Pokorni Zoltán volt fideszes polgármestert utóda

Hűtlen kezeléssel vádolja Pokorni Zoltán volt fideszes polgármestert utóda 

Pokorni Zoltán annak idején kéz levágást ígért azoknak, akik lopnak.
Az Orbán-kormányt gyanúsítják a kárpátaljai templom elleni támadással

Az Orbán-kormányt gyanúsítják a kárpátaljai templom elleni támadással 

Orosz-magyar közös titkosszolgálati akció?
A kárpátaljai templom elleni támadás mögött az orosz titkosszolgálat is állhat

A kárpátaljai templom elleni támadás mögött az orosz titkosszolgálat is állhat 

Gyanús körülmények a kárpátaljai templom felgyújtási kísérlete körül.
Ursula elküldte a selyemzsinórt Orbán Viktornak

Ursula elküldte a selyemzsinórt Orbán Viktornak 

Az orbáni hintapolitikát megelégelték az európai nagyhatalmak.
Orbán Viktor megírná Brüsszel helyett az unió költségvetését

Orbán Viktor megírná Brüsszel helyett az unió költségvetését 

Drukkolunk Orbán Viktornak, hogy jobb költségvetést írjon Brüsszelnél.
Befellegzett a visegrádi négyeknek

Befellegzett a visegrádi négyeknek 

Mélyponton a magyar-lengyel kapcsolatok.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo