José Manuel Durao Barrosoval, az Európai Bizottság elnökével együtt ugyanakkor megerősítette: továbbra is ügyelni kell arra, hogy a nemzeti intézkedések ne hozzanak nehezebb helyzetbe más tagországokat, ne essen folt a verseny tisztaságán. Az unióban e félévben elnöklő Csehország szándékainak megfelelően a találkozó egyik vezető témája az volt, hogy a pénzügyi válság és a gazdaságélénkítési erőfeszítések közepette miként lehet biztosítani a nemzeti protekcionizmus esetleges térnyerésének megakadályozását. A munkaebédről kiadott közös sajtónyilatkozat kiemeli, hogy "a protekcionizmus nem válasz a jelenlegi válságra".
Rossz válasz, de nem naiv
Külön szögezi le a nyilatkozat, hogy a pénzügyi ágazatban az anyabank támogatásakor nem sújthatják korlátozások a fiókokat és leánybankokat. Nicolas Sarkozy, a protekcionista hajlamért újabban bírált Franciaország elnöke is kiemelte, hogy a protekcionizmus rossz válasz, de hozzátette: nem hisz a naivitásban sem. Azt mondta, a protekcionizmus és a szabadkereskedelem között egyensúlyt kellene teremteni azon az alapon, hogy nincs szabadság szabályok nélkül.
Barroso a záró sajtótájékoztatón elmondta azt is, hogy az európai vezetők elvi egyetértésüket nyilvánították azokkal az iránymutatásokkal, amelyeket az Európai Bizottság dolgozott ki az elértéktelenedett bankeszközök kezelésére, és egyetértettek a nemzetközi pénzügyi felügyeleti rendszerre tett szakértői megállapításokkal is.
Egységes felügyelet
A héten kiadott iránymutatások közé tartozik a teljes átláthatóság biztosítása az érintett vagyoneszközök mibenlétére, azok felvásárlási értékére és az állami beavatkozásra vonatkozóan, egységes rendszer létrehozása az ilyen eszközök hasznosítására, az értéktelen eszközökkel kapcsolatos terhek arányos elosztása a részvényesek, a hitelezők és az állam között, megfelelő ösztönzők beiktatása a bankok számára, illetve a szükséges szerkezet-átalakítási lépések kidolgozásának kötelezettsége.
A bankfelügyeletet illetően a Jacques de Larosiere vezette szakértőcsoport határokon átnyúló rendszerre tett javaslatot. Az indítvány értelmében négy év alatt a pénzügyi szervezetek nemzeti felügyeletei között szorosan összehangolnák a munkát, valamint létrehoznának egy olyan testületet, amely figyelemmel kísérné a pénzügyi piacok működési rendszeréből fakadó, felmerülő kockázatokat. Az unió ez utóbbi témában várhatóan a júniusi csúcstalálkozón hoz majd hivatalos döntéseket, miután a pénzügyminiszterek alaposabban megvizsgálták a javaslatokat. Magyarország még tavaly tavasszal elsőként vetette fel, hogy a pénzügyi felügyeletek tevékenységében célszerű lenne új, egységes EU-szabályozást alkotni.
Merkel is engedne?
A vasárnapi találkozó után több vezető - köztük Angela Merkel német kancellár - kiemelte az egységes uniós piac szerepének fontosságát a válság kezelésében. Merkel azt is fontosnak tartotta, hogy az uniós tagországok vállalják: visszatérnek a gazdasági szigor politikájához, miután a növekedés újraindul. Kijelentette: vissza kell állítani a deficittúllépések korrigálásának "megszokott" határidejét, amint a GDP csökkenése megáll.
A német kancellár emellett elgondolkodatónak minősítette azt a - Magyarország által is felvetett - javaslatot, hogy az EU rövidítse le az eurócsatlakozás vezető folyamatot. (Ahogy Gyurcsány fogalmazott: "nem akarunk előszobázni".) "Az euró bevezetéséhez szabott feltételeket meg kell tartani..., vannak óhajok a gyorsabb belépésre az euróövezeti tagságot megelőző árfolyam-mechanizmusba, ezt megvizsgálhatjuk - mondta a német kormányfő. Gordon Brown brit miniszterelnök az ülésen elhangzottakról azt emelte ki, hogy az uniónak továbbra is kiemelt szerepet kell játszania a világgazdaság ösztönzésében.