Az 1975-ben megalakult G7 hét fejlett gazdaságból (USA, Kanada, Egyesült Királyság, Németország, Franciaország, Olaszország, Japán) álló csoport, amely együttműködik a gazdaságpolitikában és elősegíti a globális stabilitást. A csoport megalakulásakor ezek az országok vezető nemzetek voltak a második világháború utáni gazdasági rendszerben, és hasonló politikai és gazdasági berendezkedéssel rendelkeztek. Noha ennek nagy része még ma is igaz, a G7 kollektív gazdasági befolyása jelentősen csökkent, ahogy a világ más részein feltörekvő nemzetek megerősödtek.
A G20 egy kibővített csoport, amely azzal a céllal jött létre, hogy összehozza a fejlett és feltörekvő gazdaságokat a nemzetközi együttműködés előmozdítása érdekében. A G20-ba, de a G7-be nem tartozó főbb gazdaságok közé tartozik Kína, India, Brazília és Szaúd-Arábia.
A G7 részesedése a globális GDP-ből az 1994-es 67 százalékról 2022-re 44 százalékra csökkent.
Ugyanebben az időszakban a G20-ak részesedése a globális GDP-ből viszonylag stabilan 80 százalék közelében maradt. Röviden ez azt jelenti, hogy a feltörekvő piacok mára a világ gazdaságának nagyobb részét adják.
Mit jelent ez a G7 számára?
- Csökkentett globális befolyás: Csökkent képesség a globális gazdaságpolitikák és normák alakítására.
- Változások a kereskedelmi dinamikában: A kereskedelmi kapcsolatok és szövetségek lehetséges elmozdulásai, ahogy más országok gazdasági előtérbe kerülnek.
- Megváltozott befektetési áramlások: A globális befektetések átrendeződése a G7-en kívüli, gyorsabban növekvő gazdaságok felé.