Rossz adatok jöttek Amerikából

Jelentősen, a vártnál sokkal nagyobb mértékben emelkedett az első alkalommal munkanélküli segélyt kérők száma az Egyesült Államokban a múlt héten, mivel a koronavírus-járvány tombolása miatt újabb vállalkozások kényszerültek leállásra és így munkavállalóik elbocsátására.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A washingtoni munkaügyi minisztérium csütörtökön közölte, hogy a szezonálisan kiigazított adatok szerint az első alkalommal munkanélküli segélyért folyamodók száma 853 ezer volt a december 5-ével zárult héten, ami 137 ezerrel haladja meg az egy héttel korábbi 716 ezret.

Az utóbbi négy hétben háromszor is emelkedést mértek. Elemzők csak enyhe növekedést, 725 ezres számot vártak. A segélykérelmek számát mérő négyhetes mozgóátlag - amely segít kiszűrni az ideiglenes, egyszeri hatásokat - 35 ezer 500-zal, 776 ezerre kúszott fel a múlt héten. Tavaly ilyenkor még 219 ezer 250-en állt a mozgóátlag.

A 2007-2009-es pénzügyi és gazdasági válság idején, amikor 8,7 millió álláshely szűnt meg, 665 ezren tetőzött az első alkalommal munkanélküli segélyt kérők heti száma.

A tartósan munkanélküli segélyt kérők száma a november 28-ával végződött héten 230 ezerrel, 5 millió 757 ezerre nőtt. Elemzők jobb adatra, 5 millió 335 ezerre számítottak.

A tartósan munkanélküli segélyt kérők számát mérő négyhetes mozgóátlag viszont 260 ezer 250-nel, 5 millió 935 ezer 750-re süllyedt. Ez még mindig több mint három és félszerese az egy évvel korábbi 1,69 milliós számnak.

Összességében még mindig több mint 19 millió ember kap valamilyen típusú munkanélküli támogatást. Ha csak a kongresszus nem cselekszik nagyon gyorsan, nagyjából két hét múlva felük már nem kaphat semmilyen támogatást, mert akkor fut ki a szövetségi kormány munkanélkülieket támogató programja.

Az Egyesült Államokban tombol a koronavírus-járvány, kedden átlépte a 15 milliót az igazoltan megfertőződött emberek száma. Új, szigorú korlátozások léptek életbe a hét elején Kaliforniában, ezek a legnépesebb amerikai állam közel 40 millió lakosának háromnegyedét érintik. A kongresszusban pedig még mindig folytatódik a huzavona az újabb, harmadik gazdaságösztönző csomag elfogadása körül.

Az újabb gazdaságösztönző intézkedések hiányában és az új koronavírussal megfertőződöttek számának drasztikus emelkedésével a gazdaság növekedése meredeken lassult a negyedik negyedévben. Novemberben mindössze 245 ezerrel nőtt a foglalkoztatottság, és az amerikai gazdaság kétharmadát lefedő szolgáltatási ágazat teljesítménye csökkent.

Bár a novemberivel együtt május óta közel 12,4 millió állást sikerült visszaállítani, ez még mindig alig több mint fele a koronavírus-járvány első két hónapjában felszámolt 22,2 millió munkahelynek.

Az Egyesült Államok bruttó hazai terméke 5,0 százalékos évesített ütemben csökkent az első negyedévben, a második negyedévben viszont 31,4 százalékkal, majd július-szeptemberben 33,1 százalékkal nőtt, részben a kormányzat több mint 3000 milliárd dolláros gazdaságösztönző csomagjának köszönhetően.

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo