Tavaly a külföldi tőkebefektetések 27 milliárd dollárt tettek ki a térségben, amelyből Magyarország 8 százalékos részesedését megelőzi Lengyelország, Csehország és Oroszország is.
Inotai András szerint a kormányzatnak oda kellene figyelni arra, hogy 1999 közepétől az országba áramló nettó külföldi tőke már csak részben fedezi a folyó fizetési mérleg hiányát, így nő az ország eladósodottsága.
A főigazgató szerint a külföldi tőke vonzásának legfontosabb feltétele a versenyképes termelési költség. Magyarországon viszont a jelentősen növekvő bérköltségek mellett a forint tíz százalékos erősödése is emelte a termelési kiadásokat. Inotai András szerint ezért az idén nem lett volna szabad felszabadítani a forint árfolyamsávját.
Az UNCTAD, vagyis az ENSZ Kereskedelmi és Fejlesztési Konferenciája által készített jelentés szerint tavaly közel 1.300 milliárd dollárt fektettek be közvetlenül külföldön, ami 18,2 százalékkal magasabb az egy évvel korábbinál. Ez a növekedési ütem viszont kevesebb mint fele az elmúlt évek átlagának.
A jelentés készítői 2001-re már abszolút értékben is csökkenést várnak. Az amerikai terrorcselekmények miatt pedig még ennél is nagyobb lehet a visszaesés.
Inotai András szerint ez is felhívja arra a figyelmet, hogy a tőkeáramlásnál a biztonságnak, és a kiszámíthatóságnak kiemelt szerepe van.
A jelentés szerint a volt szocialista országok külföldi befektetési is növekedtek. Ezen a listán Magyarország Oroszország mögött a második helyen állt. Tavaly mintegy 2 milliárd dollárnyi orosz, és 400-500 millió dollárnyi magyar tőkét fektettek be külföldön.
Forrás: MTI
Romlott Magyarország tőkevonzó képessége
Az elmúlt két évben romlott Magyarország tőkevonzó képessége - mondta Inotai András, a Magyar Tudományos Akadémia Világgazdasági Kutatóintézetének főigazgatója az ENSZ Kereskedelmi és Fejlesztési Konferenciája által készített, külföldi tőkebefektetésekről szóló jelentés bemutatóján szeptember végén, Budapesten.
Véleményvezér

A védőnők helyzete katasztrofális lett, amióta a kormány gondozása alá kerültek
Újabb fekélyes terület az egészségügy területén.

Állítólag Veszprém megye összes védőnőjétől megvonták a költségtérítési támogatást
Nem hisszük el, hogy igaz.

A korrupció melegágya a cégeknek adott állami támogatások, első helyen állunk
Bindzsisztán pénzpumpája.

Meglepetés, lengyelek vették meg a britek egyik legnagyobb csomagküldő cégét
Terjeszkedik a lengyel gazdaság.

A statisztika azt mutatja, hogy mit sem érnek a kormányzati hatósági árak
Árkorlátozás ide, vagy oda, azok mennek felfelé.