A NAV szerdai közleménye szerint az ügyben gyanúsított férfi többlépcsős céghálózat kiépítésével akarta megspórolni az áfát. A főként Lengyelországból és Szlovákiából nettó áron beszerzett húskészítményeket papíron több magyar cégen átfuttatta, hogy az általuk kiállított fiktív számlák felhasználásával fizetendő áfáját csökkenthesse.
Mint írták, a cégeket hajléktalanokból és segédmunkásokból verbuvált ügyvezetők vezették, akiknek a nevére cégeket alapított vagy vásárolt a gyanúsított, és tényleges tevékenységet nem végeztek. A fantomtársaságokat arra használta, hogy a külföldi árut adófizetés nélkül értékesíthesse tovább itthon, illetve, hogy a soron következő vállalkozásokat fiktív számlákkal kiszolgálja.
A NAV nyugat-dunántúli pénzügyi nyomozói 2017-ben csaptak le a hálózatra, akkor mintegy ötven helyszínen tartottak házkutatást, ingatlanokat és bankszámlákat zároltak. A nyomozati szakaszban újabb bizonyítékok kerültek elő, és a gyanúsítotti kör is bővült.
A NAV most vádemelési javaslattal adta át a több ezer oldalas nyomozati anyagot a Fővárosi Főügyészségnek, a céghálózat vezetője költségvetési csalás, hét segítője közokirat-hamisítás vádjával állhat bíróság elé.