Ha kincstári optimizmussal akarja szemlélni cége 2005-ös hazai esélyeit Bogsch Erik vezérigazgató, akkor nem az első negyedéves Richter Rt.-s gyorsjelentés adataiban és főleg nem a következtetésekben mélyed el, hanem felkészül a hétfői K+F eseményre, ahol is a kormányfő, az egészségügyi miniszter és az Akadémia elnöke társaságában elindít egy 12 milliárd forintos beruházást. A hazai gyógyszerkasszában ugyanis az idén is csak egy dolog a biztos, a május elején kalkulálható adatok 30-40 milliárd forintos túllépést jeleznek. A honi gyógyszeripari nagyvállalat vezetője szerint a múlt év végére remélt kormányzati intézkedésekről az első négy hónapban még nem voltak információi a magyarországi szakcégeknek. Bogsch Erik - a társaság első negyedévi gyorstájékoztatójának nyilvánosságra hozatala alkalmából - május 6-án is csak abban a richteres előrejelzésben lehetett biztos, hogy a 2005-ös mintegy tíz százaléknyi növekedés egyrészt dollárban számolandó, másrészt a 70 százalékos exportnak tudható be.
A kivitel legjava most is a FAK- - benne Oroszországba - és a visegrádi négyek piacára megy, itt tekintélyes növekedéssel is számoltak, illetve számolhatnak, az Európai Unió "régi" tagjai és az Egyesült Államok továbbra is tartósan nagy vevő, annak ellenére, hogy az óceán túlsó oldalán a korábbi vásárlási fellendülés megállt, s az idén is "csak" 70 millió dolláros eladással kalkulálhat a magyar tulajdonban lévő gyógyszeripari nagyvállalat. A múlt esztendő nem csupán a vevők dollárjairól szólt a Richter életében, hanem a zöldhasú pozícióiról általánosabb értelemben, illetve a tavaly is tartósan erős forintról. A cég hagyományosan határidős devizaműveletekkel igyekezett "beavatkozni" a folyamatokba, de Bogsh Erik szerint az egy évvel ezelőtti forint/dolláros, illetve euró/dolláros önvédelmi műveleteikkel nem keresni akartak elsősorban, hanem stabilizálni pozícióikat. Tény, hogy sikerült, s szolid, 286 millió forintos, nem realizált nyereségük azt jelezte, hogy az árfolyam biztosítással érdemes volt operálni.Az idei első három hónapnak a múlt évi első negyedévvel való - amúgy szokásos - összevetéséből nem sok normális információ kerekedett ki a Richter Rt. esetében sem, ugyanis a múlt év elején a kormányzat direkt piaci beavatkozásai, árbefagyasztása - a kereskedelmet és a fogyasztókat felvásárlásra, felhalmozásra ösztönző intézkedése - torz képet alkotott a bázis időszakról. Tény azonban, hogy az idei első negyedévben 31 milliárd forint - 165 millió dollár - árbevétel könyvelhető el, s ezáltal 9,9 százalékos - dollárban: 22,4 százalékos - növekedés jellemzi a Richter piaci pozícióit. A hazai piaci növekedés 17,5 százalékot jelez, ha forintban számol a cég. Bogsch Erik mindenesetre az első negyedévet a hazai piacon a kiszámíthatóbb jelzővel illette, s tagadhatatlan, a 2004-es első három hónapban sokkal kuszább viszonyok voltak jellemzők.
A cég mind a kutatás-fejlesztésre, mind a termelés bővítésére a gyógyszeripari nemzetközi trendekhez igazodóan jelentős pénzt költ. A folyamatban lévő fejlesztések időarányos része önmagában nem kínál elégséges információt, ám az már igen, hogy az év végére körülbelül 25 milliárd forint értékű össz-beruházás teljesülését jegyezheti a társaság. Ebben a műveletsorban egy hazait helyettesítő cégbővülés is szinte a befejezéshez érkezik, a 20 millió dolláros indiai fejlesztés - Bogsch Erik beszámolója szerint - összehasonlíthatatlanul olcsóbb, mintha idehaza valósították volna meg. Sőt, a tavaly szeptemberi építkezi start az ottani bürokrácia minimális tehertételéről is tanúskodik, azaz semmi akadálya nem látszik annak, hogy a jövő év első felében már termeljen a Richter indiai üzeme.