A lakó- és nem lakóépületek építésében a több mint ezer megszűnésre kevesebb mint 700 új cég jutott, míg a speciális szaképítésnél a három megszűnő vállalkozásra mindössze kettő új belépő jutott. A cégcserélődés természetes üteme felborult.
„A cégadatok változása erős összefüggésben van a munkaellátottsággal. Legnagyobb mértékben az épületépítéssel foglalkozó vállalkozások rendelésállománya csökken, miközben ebben az alágazatban van tradicionálisan a legtöbb vállalkozás. A cég megszűnések és a működési helyzet mögött mintegy 35 ezer fő tartós foglalkoztatotti létszám csökkenés van. A hat hónaptól tovább foglalkoztatottak száma az ÉVOSZ becslései szerint 2025. év végére elérhetik a 40 000 főt is, ha a piaci helyzet nem javul” – mondta Koji László, az ÉVOSZ elnöke az INCONEX Kft. igazgatója.
Jogi nyomás alatt – minden huszadik cég eljárásban
Közel 3 ezer cégbírósági eljárás indult az év első négy hónapjában építőipari cégek ellen, ezek túlnyomó többsége (86 százalék) felszámolás vagy kényszertörlés volt. Ez azt jelenti, hogy minden huszonötödik aktív vállalkozás jogi megszüntetés alá került, és ez egy olyan arány, amely az építőipart a legkockázatosabb szektorok egyikévé teszi a magyar gazdaságban.
A legnagyobb nyomás továbbra is a lakó- és nem lakóépületek építése területét sújtja, több mint 1 200 cég került eljárás alá, az alágazati szereplők több mint 5 százaléka. Gyakorlatilag minden huszadik cég eljárásban van, ez már nem ciklikus jelenség, hanem rendszerszintű figyelmeztetés.