A Reuters csütörtöki közleménye szerint jövőre az elemzők 3,8 százalékos drágulást jósolnak, ami már csak egytized százalékpontos emelkedés. A várakozások szerint három év múlva levonul az inflációs hullám, így a 2009-es elemzői előrejelzés változatlanul 3 százalék.
A közlemény szerint a piac továbbra is arra számít, hogy az Magyar Nemzeti Bank (MNB) "elvéti" 2008-as inflációs célját, a rákövetkező évben azonban elérheti az árstabilitást jelentő 3 százalékos inflációt. Emiatt szinte egyöntetű volt a várakozás, hogy a hétfői kamatdöntési ülésén nem emeli tovább a 8 százalékos jegybanki alapkamatot a Monetáris Tanács. 23-ból 22 elemző várta ezt és csak egy elemző jósolt kamatemelést.
A jegybank a várakozások szerint továbbra is figyeli majd, nem okoz-e tartós inflációs hatásokat az év eleji áremelkedési hullám. A forint erősödése, a külföldi befektetők töretlen "kockázatéhsége" és a javuló magyar költségvetési egyensúlyi mutatók azonban elkerülhetővé tehetik az újabb kamatemelést.
A felmérés szerint 14-ből 10 elemző vélte úgy, hogy az MNB következő kamatváltoztatása csökkentés lesz, legtöbbjük szerint erre a második félévben kerülhet sor. A megkérdezett elemzők közül 4-en mondták azt, hogy februárban vagy márciusban lehet kamatemelés.
A konszenzus előrejelzés szerint idén is, jövőre is 1 százalékponttal csökkenhet összesen a jegybanki alapkamat. Ez a várakozás hozzájárul a rövid lejáratú magyar állampapírok iránti kereslethez, hiszen ezek hozama többé-kevésbé az MNB-kamatot követi, az alacsonyabb hozam pedig az árat növeli.
Az elemzők várakozásai szerint a GDP 2007-ben 2,5, 2008-ban pedig 3 százalék lesz. Ez nem jelent változást az egy hónappal korábban közzétett várakozásaikhoz képest.
Az elemzők erős exportteljesítményre, és/vagy gyengülő importdinamikára számítanak: 200 millió euróval 1,2 milliárd euróra csökkentették konszenzusukat az idei külkereskedelmi hiányra. Ez már 2,15 milliárd euróval alacsonyabb hiány, mint amit egy éve vártak. A jövő évet tekintve még optimistábbak: konszenzusuk szerint 2008-ban mindössze 700 millió euró lesz a külkereskedelmi mérleg hiánya.
Továbbra is arra számítanak, hogy idén és jövőre teljesülnek a kormány államháztartási hiány céljai és a tavalyi csaknem 10 százalékról idén 6,8, jövőre 4,6 százalékra csökken a deficit. Igaz, az utóbbi hetek valamivel optimistább kormányzati előrejelzései sem hagytak nyomot az elemzői jóslatokon - áll a közleményben.