A donor országokban a befogadott menekültek és Ukrajna támogatása hajtotta a segélyösszegek növekedését. A hivatalos dokumentumok szerint Magyarország is tagja az OECD Fejlesztéstámogatási Bizottságának (DAC) és
jelentős hangsúlyt fektet a nemzetközi fejlesztési együttműködésre és a nemzetközi közösség kihívásainak leküzdését célzó globális szerepvállalásra.
Ez azért különös, mert a magyar kormány hazai kommunikációjában inkább elutasító mind a menekültek befogadását, mind Ukrajna támogatását illetően. A DAC 1969-ben fogadta el a hivatalos fejlesztési segítségnyújtást (ODA), amit a külföldi segélyek „arany standardjaként” is neveznek. Jelenleg ez a fejlesztési támogatások legfontosabb finanszírozási forrása. A DAC tagországok összesített bruttó nemzeti jövedelmük 0,37 százalékát (kék sáv) fordítják ilyen fejlesztési támogatásokra. A zöld sávok azoknak az országoknak a szolgáltatásait jelölik, amelyek 2022-ben elérték vagy meghaladták az ENSZ által kitűzött 0,7 százalékos ODA/GNI-t, vagyis a bruttó nemzeti jövedelmen (GNI) alapuló tagállami hozzájárulást. Fogalmazhatjuk úgy is, hogy ezek az országok a legelkötelezettebbek az elesettek támogatásában.