Rekord mennyiségben veszik az amerikai állami részvényeket

Napjainkban az amerikaiak állami részvényekbe fektetett pénzügyi eszközeinek aránya rekordmagassághoz közeledik, alig marad el a 2021-es csúcstól.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A befektetői bizalom, az erős amerikai gazdaság és az elmúlt évtizedek kiemelkedő történelmi teljesítménye ösztönzi a befektetőket. 2024-ben az amerikai háztartások pénzügyi eszközeinek 41,6 százaléka kötődik a tőzsdéhez.

Több amerikai fekteti be vagyonának nagyobb részét állami részvényekbe a magas infláció és az erőteljes fogyasztói kiadások idején.

Jelenleg az amerikaiak 62 százaléka rendelkezik részvényekkel, ami 20 éves csúcs. A magasabb jövedelmű amerikaiak 87 százaléka birtokol részvényeket, ezt követi a közepes jövedelműek 65 százaléka és az alacsonyabb jövedelműek 25 százaléka. Csak 2024 első negyedévében a tőzsdén tartott eszközök értéke 3800 milliárd dollárral ugrott meg az előző negyedévhez képest.

Hasonlóképpen, az amerikaiak jelentős része részvényekbe fektetett az internetes buborék idején. Az összeomlás után jelentősen visszaesett a befektetők részvényvásárlási kedve.

A részvényekben tartott eszközök aránya 9,4 százalékra zuhant 1982-ben, amikor a 10 éves kincstári kötvények rekordhozamot ígértek 32,8 százalékkal. Ezek a hozamok 12,4 százalékkal haladták meg az S&P 500-asok hozamait. Akkoriban az Egyesült Államok gazdaságát recesszió és magas infláció jellemezte, ami arra késztette a befektetőket, hogy kevésbé kockázatos eszközöket keressenek.

A teljesítmények összehasonlítása

Az egyik ok, amiért a befektetők a részvények felé özönlöttek, az a történelmi teljesítmény.

Szinte az összes többi eszközosztályhoz képest az amerikai részvények évtizedek óta jobban teljesítenek. Az elmúlt 10 évet tekintve az amerikai részvények átlagosan 12,3 százalékot hoztak évente, szemben az ingatlanbefektetési alapok (REITS) 4 százalékával és a befektetési minősítésű vállalati kötvények 1,4 százalékával.

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo