Az Ecostat 2007. első fél évi turizmusbarométerének értéke 46,5 százalék, mintegy 10 százalékkal magasabb az előző fél évinél, sőt az eddig mért legmagasabb érték. Ennek magyarázata, hogy 2006. második felében a turizmus lehetséges fejlődésével kapcsolatos várakozások igen alacsonyak (36,4%) voltak. Ez év első fél évi felmérésünk szerint a hazai turizmus korábbi, a nemzetgazdaság egészével arányos teljesítménye, ha kis mértékben is, de bővül. A turizmus közgazdasági egyensúly-javító szerepe azonban átmenetileg mérséklődhet. A teljesítmény mérsékeltebb növekedése egyértelműen az éleződő nemzetközi versennyel van szoros összefüggésben.
Gyógy-wellness "szigetek"Az idén a nemzetközi konjunktúra továbbra is kedvez a turizmus fejlődésének, ugyanakkor fennmarad a válsággócokkal, feszültségekkel teli kiszámíthatatlan nemzetközi politikai helyzet. A magyar turizmus számára a legnagyobb kihívást 2007-2008-ban a megingott országimage helyreállítása és az érdeklődés felkeltése jelenti. Az Európai Unió számunkra meghatározó piacán a legfontosabb vendégküldő országokban (főként Nagy-Britannia, Németország, Olaszország) erőfeszítéseket kell tenni a piacvesztés visszafordítására. Fontos feladat annak biztosítása, hogy Budapest továbbra is a magyar turizmus exkluzív vonzereje maradjon. Ennek eléréséhez elengedhetetlen a turisztika átfogó fejlesztése, a főváros regionális turisztikai versenypozíciójának javítása, ami nem képzelhető el a város általános rendezettségének, tisztaságának, a közbiztonságnak és a szolgáltatási színvonalnak a javítása, a vonzerő újabb gazdagítása nélkül. Az olcsó légi járatok, a Ferihegy légikikötő szerepének erősítése, versenyképességének javítása kedvezően alakíthatja a nemzetközi vendégforgalmat.
A Balaton térség új, korszerűsítő kínálatjavító programjának várt sikerében meghatározó tényező a vízminőség javulása, az ebből fakadó turisztikai vonzerő megőrzése. A kelet-nyugati országrészekben a versenyképes gyógy-wellness "szigetek", illetve az aktív turizmus válhatnak az év elején fellendült vendégforgalom további bővítésének forrásaivá. Ebben támaszkodni lehet a kormányzat üdülési csekkrendszerén keresztül nyújtott támogatásra, a belföldi turizmust népszerűsítő programokra, a vendégfogadás minőségi fejlesztésére (3-4 csillagos szállodák építése, rekonstrukciók, turisztikai szolgáltatások bővítése), a kelet-közép-európai térség turistáinak visszatérésére.
Beruházások hiányábanA szállodaipari vállalkozások konjunktúra indexe 2007 év első fél évében 48,8 százalék, ez 12,2 százalékponttal haladja meg az elmúlt fél évben mért értéket. Ez a szállodák azon véleményét tükrözi, hogy mind a turisztikai ágazat, mind a saját vállalkozásuk üzleti lehetőségei a következő hat hónapban növekednek.
A szállodaipari vállalatok beruházási tervei továbbra is szerények, főleg azokon a területeken kénytelenek önerőből fejleszteni, amelynek felújítását, korszerűsítését már nem nélkülözhetik. A szállodák több mint fele számít új, erős versenytárs megjelenésére. A vállalatok - a nyári szezonra való tekintettel - munkaerő-elbocsátást és munkaerő-kölcsönzést csak kis mértékben terveznek.
A következő félévben Magyarországon a vendégek főleg kongresszusokon és konferenciákon vesznek részt és jelentős lesz a szabadidő-eltöltés és egészségturizmus céljából hazánkba látogató vendégek száma a szállodák/szálláshely szolgáltató vállalatoknál.
A vendéglátóipari vállalkozások konjunktúra indexe 42,5 százalék. Ez 9,9 százalékponttal magasabb, mint az elmúlt fél évi várakozási index volt. E növekedésben jelentős szerepet játszik, hogy a vendéglátóipari vállalkozások optimistábban vélekednek, mind a nemzetgazdaság egésze, mind a turisztikai ágazat, mind saját vállalkozásuk gazdasági teljesítményének megítélésében.
Az éttermek, vendéglátóhelyek beruházási tervei továbbra is szerények, e cégek is tevékenységeik azon részeit fejlesztik önerőből, amelyek modernizálását tovább már nem halaszthatják. A vendéglátóipari vállalatok háromnegyede számít új erős versenytársak megjelenésére. A vállalkozások nem terveznek változtatást munkaerő-gazdálkodásukban; új munkaerő alkalmazását 15 százalékuk, elbocsátást majdnem 8 százalékuk, munkaerő-kölcsönzést ugyancsak 8 százalékuk feltételez.
A következő fél évben az éttermek, vendéglátóhelyek mind a belföldi, mind a külföldi vendégek számának stagnálását prognosztizálják.
Függésben a belpolitikátólAz utazásszervező és -közvetítő vállalkozások konjunktúra indexe 2007 első fél évében már 48,2 százalék. Tavaly az első fél évében 34,4 százalék volt, és a tavalyi év második felében 5,6 százalékponttal 40 százalékra növekedett. E relatíve magas index az utazási irodák azon véleményét jelzi, hogy mind a nemzetgazdaság egésze, mind a turisztikai ágazat és saját vállalkozásuk gazdálkodási lehetőségei a következő hat hónapban szinten marad, esetleg kismértékben még növekszik is. A szolgáltatások iránti kereslet a következő fél évben is erőteljesen függ majd a bel- és külpolitikai, valamint a gazdaságpolitikai tényezőktől, sőt az időjárás alakulásától is.
A vállalkozások beruházási tervei továbbra is igen szerények, főleg azokat a fejlesztéseiket kénytelenek megvalósítani, amelyek már halaszthatatlanok. Az utazási irodák 33 százaléka számít új, erős versenytársak megjelenésére. A cégek mintegy 30 százaléka tervez változtatást a foglalkoztatottak létszámában. Új munkaerő alkalmazását és létszám leépítését a vállalkozások azonos mértékben (7-7%) tervezik, munkaerő-kölcsönzést annak ellenére sem jeleztek, hogy az elkövetkező időszak jelentős része főszezonra esik, amikor a legtöbben mennek üdülni, nyaralni.