Kékesi György (MSZP) az MTI-nek szerdán arra reagált, hogy Varga Mihály (Fidesz) úgy fogalmazott: nem szerencsés a kormánynak az az elképzelése, hogy a magánpénztárakat magánbiztosítókká alakítsák át a jövőben, s a választások utáni új kormánynak várhatóan az első cselekedetei közé tartozik majd, hogy ezeket a lépéseket korrigálja.
A parlament november közepén kezdte meg magánnyugdíjról és intézményeiről szóló törvényjavaslat vitáját. A kormány tervei szerint a magánnyugdíj-pénztárak 2013-tól magánnyugdíj-biztosítókká alakulnak. A tervek szerint december 14-én lesz a törvény zárószavazása. Kékesi Tibor, a költségvetési bizottság szocialista tagja az MTI-nek azt mondta: a szocialisták a parlamenti vita során érzékelték, hogy a törvényjavaslatból a Fidesznek egyedül a struktúraváltás, a biztosító létrehozása és a valódi tulajdonosok megteremtése érdekében tett lépések nem tetszenek.
Tulajdonosi felelősség kell
Kékesi szerint az MSZP minden olyan érvet elmondott, amely azt erősítik, hogy szükséges további garanciákat beépíteni az időskorúak járadékkiegészítésébe, és ezt csakis a valódi tulajdonosok által biztosított szavatoló tőke tudja garantálni. A mai nem létező tulajdonosi jogokat valódi tulajdonosi felelősséggel kell felváltatni. A szocialista politikus felhívta a figyelmet, hogy a tagok ügyféljogai semmiféle csorbát nem szenvednek, sőt számos területen javulnak, az új struktúra pedig hatékonyabb, átláthatóbb, a tagok számára pedig közérthetőbb lesz.
Az MSZP reméli, hogy a következő parlament legfeljebb olyan korrekciókat kíván majd az elfogadott törvényben eszközölni, amelyek csak javítják a járadékfizetési idő alatt a tagok pozícióit, erősítik a várományi pénzek garanciáját, nem pedig kockáztatják - mondta Kékesi Tibor. Emlékeztetett, hogy a törvény a tervek szerint jövő év január 1-jén lépne hatályba, 2012-ben indulna az átállás, 2013-tól működnének az új nyugdíjbiztosítók, így hosszú felkészülési idő áll majd rendelkezésre, amely alatt minden ma megfogalmazódó kétely eloszlatható a jogszabály pontosításával.
Arra a kérdésre, hogy miért a ciklus végén kezdeményezi ezt az átállást a kormány, azt mondta: a kabinet a válságkezelés tanulságai között mérte fel ezt a fajta, a nyugdíjrendszerben meglévő bizonytalanságot, az MSZP-nek pedig nincs érdemi kifogása ellene.