Pénteken újra változhat az életünk, és nyakunkon az újabb lazítás

A kormány múlt heti döntése értelmében 3,5 millió oltott elérése után kinyithatnak a vendéglátóhelyek teraszai. Azonban nincs megállás, újabb nehéz döntések várnak a kormányra a héten. Laptársunk, az mfor.hu szokásos heti előrejelzése.

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Az elmúlt hetek adataiból az mfor.hu azt szűrte le, hogy a húsvét előtt felpörgetett tempó múlt héten jócskán lelassult, ami magával hozza azt, hogy nem fog összejönni a triplázás. Vagyis a jelek szerint nem sikerül harmadik alkalommal is egy hét leforgása alatt félmillió oltást beadni. Mutatjuk, hogy alakultak a hétnapos napi átlagok:

(Fotó: Pixabay.com)

Igaz, a mostani alacsony átlagban nagyon nagy szerepet játszik az a tény, hogy vasárnap szinte rekord alacsony számú, 14,4 ezer oltást sikerült beadni.

Ha az elmúlt egy hét tempója folytatódik ezen a héten is, akkor a lap becslése szerint csütörtökön-pénteken érhető el a következő mérföldkőnek tekintett 3,5 millió oltotti szám. Számszakilag ugyan pénteken érhetjük el ezt, ám az elmúlt hetekben megfigyelhető volt, hogy a mérföldkőhöz közelítve néhány ezer oltást nem csúsztattak át már másnapra annak érdekében, hogy mielőbb elérjük a kívánt számot. Hasonlóra számítanak most is, amit alátámaszt az a tény is, hogy ha a rendkívül alacsony vasárnapi oltásmennyiséget kivesszük az egyenletből és hatnapos átlaggal számolunk, vagyis napi 61 ezerrel, akkor csütörtökön, tehát április 23-án lehet kipipálni a 3,5 millió oltottat. 

Ezt követően a gazdaság újraindításának újabb, minden eddiginél látványosabb szakasza jön el - legalábbis Orbán Viktor jellemzése szerint. Vagyis

pénteken nyithatnak a vendéglátóhelyek teraszai.
A mérföldkő elérése azonban azt is jelenti, hogy a kormány újabb nehéz döntések meghozatalára kényszerül. Nevezetesen döntenie kell arról, milyen lazítások jöjjenek a 4 millió oltott elérése esetén, amikor már a tervek szerint a védettségi igazolványoknak is jelentős szerepe lesz.
Várják a nyitást a vendéglősök
Múlt héten megkerestük a Magyar Vendéglátók Ipartestületét (MVI), miként fogadták a könnyítések bejelentését. Kovács László elnök mint lapunknak elmondta, pislákoló lángot jelent, hogy a kiszállítás és az elvitel működik, de összességében az üzletek tömege számára nem jelentett gazdaságilag nyereséges lehetőséget, csak az életben maradást, a veszteségek csökkentését segítette. A nyitás utáni időszak tesztelése lesz az újonnan kialakuló piacnak, de csak pár hónap múlva dől el, hányan tudtak fennmaradni. Ennek oka, hogy jelenleg egyáltalán nem tudni, mekkora lesz a tartós kereslet. Az első pár hétben biztosan óriási, mint ahogy Angliában, miután kinyitottak a teraszok, a britek ellepték a kocsmákat, teraszokat. További részletek >>>
A várható lépésekről és a heti előrejelzésről is bővebben laptársunk cikkében olvashat. 

Véleményvezér

Magyarország jobban teljesít, ja mégsem

Magyarország jobban teljesít, ja mégsem 

Valami újat kellene végre kitalálniuk a magyar országvezetőknek.
Milliós kórházvezetői fizetések, Hadházy Ákos felháborodott

Milliós kórházvezetői fizetések, Hadházy Ákos felháborodott 

Bérharc az egészségügyben.
Teljes bukta a kormány családbarát programja

Teljes bukta a kormány családbarát programja 

Nem vagyunk képesek még a társadalom reprodukálására sem.
Budapesten van a legtöbb orosz kém

Budapesten van a legtöbb orosz kém 

Több mint félszáz orosz kém dolgozik Magyarországon.
Fordult a kocka, illúziónak bizonyult az a várakozás, hogy Kína lehagyja az USA-t

Fordult a kocka, illúziónak bizonyult az a várakozás, hogy Kína lehagyja az USA-t 

Nem biztos, hogy annyira jó gondolat volt a keleti nyitás. Az USA és Európa vezeti a világgazdaságot.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo