Párizsból sötétnek látszik a magyar alagút

A "válság neheze még hátravan a magyarok számára" címmel közölt elemzést a Le Monde válság magyarországi hatásairól. A francia lap szerint a hiány elszaladásáért felelős kormányfő időben kérte az IMF-segítséget, a "konzervatív-liberális Fidesz" pedig arra készül, hogy nem szavazza meg a költségvetést és azt reméli, hogy tőkét kovácsolhat egy drákói megszorításokból.

Mire készülhet a kormány?
Meg lehet még menteni az idei évet az ezer sebből vérző gazdaságban?

Online Klasszis Klub élőben Győrffy Dórával!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a közgazdászt, egyetemi tanárt!

2025. július 16. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A mértékadó párizsi újság szerint a 2006-os megválasztását az államháztartási hiány elszaladásával biztosító és az eurózónához való csatlakozást évről évre kitolódó közeljövőbe ígérő Gyurcsány Ferenc miniszterelnök időben kérte a Nemzetközi Valutaalap (IMF), az Európai Unió és a Világbank támogatását a csőd közeli helyzetbe került Magyarországnak.

Havi 450 fixszel
2004-ben az alacsonyabb kamatok miatt sokkal előnyösebb volt devizában, mint forintra felvett hitelre gépkocsit vásárolni. Akkoriban a svájci frank volt divatban, valamennyire az euró és idővel a japán jen is. A lapnak nyilatkozó 39 éves középvezetőként dolgozó Attila elmondta: a svájci frankot négy évvel ezelőtt 1 százalékos állandó kamattal ajánlották, a forintot viszont legalább 7 százalékossal. Az alkalmi gépkocsi, amit választott, 4 millió forintba került, amihez 2,5 millió forintot vett fel, s így 16 százalékot takarított meg. A forint az elmúlt hónapokban jelentősen vesztett értékéből, így a fizetésüket forintban kapó magyaroknak a devizalapú hitelek visszafizetésének a havi összege megemelkedett. A korábbi 41 ezerrel szemben Attilának novemberben 53 ezer forintot kellett utalnia, annak ellenére, hogy nettó 450 ezer forintos fizetésével nem panaszkodhat Magyarországon. Viszont a szerényebb jövedelmű, változó kamatozású hitelt felvett embereket a forint értékvesztése kritikus helyzetbe juttathatja - tette hozzá a lap.
Kritikus helyzetben a hitelfelvevők

A kormány cserébe elkötelezte magát egy olyan megszorító csomag mellett, amilyet 2006-ban elkezdve már látványosan sikerült csökkenteni az akkor 9,2 százalékos GDP-arányos államháztartási hiányt öt százalékra 2007-ben és 2009-re várhatóan 2,6 százalékra. Ennek ellenére a pénzügyi válság a jelentős államadósággal (a GDP 65 százaléka) is sújtott országot erősen érinti: Közép-Európában Magyarországnak a legsérülékenyebbek az alapmutatói - emlékeztet a Le Monde.

Devizahitelek, recesszió

A Le Monde idézi a Natixis bank tanulmányát, amely szerint a magyar vállalkozások 48, a háztartásoknak pedig 60 százaléka devizaalapú hitelre kötött szerződést. Ennek célja az infláció ellen és a tőke vonzására alkalmazott kamatlábemelés megkerülése volt. Ez az a pénzügyi válsággal kiszúrt gyenge láncszem, amely miatt az ország csőd közeli helyzetbe került - véli a Le Monde.  A lap szerint Magyarország már korábban is kitűnt rossz mutatóival: több évi költségvetési lazaság után, a megszorító politika miatt lassult a növekedés és jövőre már 1 százalékos recesszió várható.

Az eladósodással szembenézve Magyarország a külső piacok kiszolgáltatottja lett. A válsággal lassultak a befektetések, esett a forint, a kör bezárult. A láncolat rémálomba fordulhatott volna, de a miniszterelnök időben felmérte a veszélyt és a nemzetközi pénzügyi intézetektől kért támogatással megállította a nemzeti valuta durva értékvesztését - mutat rá a lap.

A Le Monde szerint azonban a "neheze még hátravan". A kormány például kilátásba helyezte az állami dolgozók fizetéseinek befagyasztását és a 13. havi juttatások eltörlését.  A lap Kovács Árpádot, az Állami Számvevőszék (ÁSZ) elnökét idézi, aki úgy véli, hogy "nagyon nehéz lesz a magyaroknak". Futó Péter, a Munkaadók és Gyáriparosok Országos Szövetségének (MGYOSZ) elnöke szerint pedig "2009 az elmúlt húsz év közül az egyik legnehezebb lesz".  

A "konzervatív-liberális Fidesz", amely arra készül, hogy nem szavazza meg a költségvetést, azt reméli, hogy politikai tőkét kovácsolhat egy drákói megszorítási csomagból, amely a párt szerint a foglalkoztatás kárára menne. A pénzügyi csődöt elkerülte Magyarország, de a gazdasági válság fenyeget - zárja írását a Le Monde.

Puhuló IMF-szabályok
Elmúlt az az időszak, amikor a Nemzetközi Valutalap (IMF) száz feltételt szabott a hitelnyújtáshoz Indonéziában, ahol az intézkedések a szegfűszeg termelésének szintjét is érintették. A kért strukturális feltételek száma Ukrajnában kilenc, Magyarországon hat, Izlandon pedig három - állítja a Le Monde-ban az IMF vezetőségére hivatkozva.

Dominique Strauss-Kahn vezérigazgató azt kérte, hogy csak a legszükségesebb intézkedések kerüljenek bele a szerződésekbe, Magyarország esetében - a lapnak nyilatkozó munkatárs szerint - pedig azt mondta hogy, a társadalombiztosítást és a munkanélküli segélyt, amelyek segítik a sokkterápiát átvészelni a fizetésből élőknek, a lehető leginkább meg kell őrizni. Az IMF elfogadta a szociális háló megőrzésének szükségességét.

Magyarország esetében az IMF a Le Monde szerint az állami szféra csökkentését kérte, amelyet túl jelentősnek tart a GDP 50 százalékával. Az államadósság csökkentéséhez pedig a közszférában a fizetések befagyasztását, valamint a 13. havi juttatás felfüggesztését kérte, hasonlóan a legmagasabb nyugdíjat élvezők esetében is.

Véleményvezér

Teljes bukta lett Orbán Viktor igazságpillanata

Teljes bukta lett Orbán Viktor igazságpillanata 

Orbán Viktor egyre nagyobbakat lódít egyre kevesebb sikerrel.
Elutasították Magyar Péter feljelentését Orbán Viktor ellen

Elutasították Magyar Péter feljelentését Orbán Viktor ellen 

Az ügyészség döntött Orbán Viktor feljelentése ügyében.
Vatikán már nem békepárti, a pápa az ukrán elnököt fogadta

Vatikán már nem békepárti, a pápa az ukrán elnököt fogadta 

Az új pápa előbb fogadta az ukrán elnököt, mint Orbán Viktort.
Magyar Péter nyilvánosságra hozta, hogy szerinte hol lopott milliárdokat a Fidesz

Magyar Péter nyilvánosságra hozta, hogy szerinte hol lopott milliárdokat a Fidesz 

Milliárdosok aggódhatnak egy kormányváltás esetén.
A szabadság hőseként ünnepelték Karácsony Gergelyt az Európai Parlamentben

A szabadság hőseként ünnepelték Karácsony Gergelyt az Európai Parlamentben 

A budapesti főpolgármester megdicsőült Strasbourgban.
A Fidesz az elmúlt öt év költekezését részben forintleértékelésből fedezte

A Fidesz az elmúlt öt év költekezését részben forintleértékelésből fedezte 

Első helyen az ipari termelői árak drágulásában.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo