Gergely Péter szerint abból a tekintetből is négy évet vesztett a piac, hogy 2022 novembere, azaz immár egy negyedéve egy lakáshitel-szerződésre jutó átlagos hitelösszeg nem éri el a 10 millió forintot. Márpedig 2019 decemberétől minden egyes hónapban magasabb volt az egy szerződésre jutó átlagos hitelösszeg, mint 10 millió forint. A csúcsot 2022 áprilisában jegyezték fel, amikor - az MNB NHP Zöld Otthon Programjában csúcsra járatott új lakások finanszírozásának köszönhetően - a 15 millió forintot is meghaladta az egy lakáskölcsön-szerződésre jutó átlagos hitelösszeg.
Megtizedelődött a Babaváró
A legdrámaibb zuhanás ugyanakkor a banki kínálatban a Babaváró esetében következett be: miután tavaly év végén jó ideig nem volt bizonyos, hogy a kormányzat meghosszabbítja a rendkívül kedvező, az ügyfelek számára már egy gyermek megszületése esetén kamatmentessé, 3 gyermek megszületésével pedig teljes egészében támogatássá alakuló konstrukciót, a fiatal családok megrohanták a bankokat: decemberben 7 165 jogosult fiatal család kötött Babaváró szerződést – ennél több szerződésre csak a kormány családtámogatási programjának 2019. nyáron történő elindulását követő 3 hónapban volt példa – emlékeztet Gergely Péter.
Az előrehozott keresletnek köszönhetően ugyanakkor decemberhez képest megtizedelődött a jelentkezések száma: idén januárban csak 716 család vette fel a maximum 10 millió forintos Babavárót, éves szinten pedig negyedére zuhant a kontraktusok száma és az összesen 7 milliárdot kitevő folyósított hitelösszeg is. Miután a közös életüket megkezdők száma nem hullámzik, ezért az előrehozott kereslet miatt sokára térhet vissza a normális kerékvágásba az egyébként 2024 végéig igényelhető Babaváró.