Panellakás anyagi kockázattal

Az Elephant Holding szakértői szerint 2007-es év mérföldkő lehet a panelépületek történetében, hiszen az ilyen technológiával épült házak többsége az évtized második felében lép a negyedik ikszbe. Bár a paneles lakóépületek fizikai veszélyt még nem jelentenek a bent lakók számára, az anyagi kockázat egyre jelentősebb.

"A kedvezőbb forgatókönyv szerint a panelek folyamatos állagromlásával párhuzamosan következik majd be a négyzetméterárak csökkenése - mondja Végvári Gábor az Elephant Holding műszaki vezetője. "Ez a házak kényszerű bontásáig, azaz akár több tíz évig is eltarthat és - amennyiben jól alakulnak a dolgok - az árcsökkenésből adódó veszteséget egy ingatlan egymást követő tulajdonosai megosztva viselik majd. Az igazi kockázat ugyanakkor egy olyan váratlan és előre meg nem jósolható esemény bekövetkezésében rejlik, amely egyik napról a másikra megrengetheti az emberek panelházakba vetett bizalmát" - állítja a szakember.

Ilyen nem kívánatos esemény lehet például egy szerkezeti elöregedéséből vagy kivitelezési hibából eredő baleset, melynek hatására a panel épület, vagy annak egy része használhatatlanná válik. Egy ilyen esetben várható, hogy egyik napról a másikra drámaian megnő az eladó panellakások száma és a kínálat növekedésével azonos mértékben a négyzetméterár is csökken. "Mint mindig ebben az esetben is kifizetődőbb megoldás a megelőzés - mondja Végvári, - az jár jól, aki nem várja meg a piac jelentősebb megingását."

Gépészetfelújítás tízmilliókból

Kevésbe drámai, de ugyancsak százezres kockázatot rejtő tényező a panelházak gépészeti rendszereinek elöregedése. A paneles lakóépületek 85-90 százalékában már régóta időszerű lenne a víz- és gázcsövek, elektromos vezetékek valamint a szellőző rendszerek cseréje. Ugyanakkor a lépcsőházanként tízmilliós nagygenerál beruházását kevés lakóközösség engedheti meg magának. Így várhatóak a tetemes hibaelhárítási költséggel járó sorozatos csőtörések, üzemzavarok.

Jóllehet az Elephant Holding szakemberei egyetértenek abban, hogy a '60-as, '70-es évek Magyarországán a panellakások fontos társadalmi szerepet töltöttek be. A lakásépítési programok során családok százezrei jutottak saját otthonhoz, melyek komfort fokozata és beosztása (melegvíz, központi fűtés, teljes szaniter felszereltség) sokszor összehasonlíthatatlanul korszerűbb volt, mint a korabeli lakásállomány nagy  része.

Visszabontással

"Furcsa, de a jelenlegi helyzet is nagyon hasonló ahhoz, mint amikor a paneleklakások virágkorukat élték - világít rá Végvári Gábor, - hiszen a lakótelepekről újépítésű lakásba költözők ma ugyanazt a minőségi ugrást élik meg, mint azok a családok, akik a hatvanas években komfort nélküli, dohos bérlakásokból költöztek a világos és kényelmes panellakásokba."   

A paneles lakóépületek vasbeton elemei jóval hosszabb ideig épek maradnak, mint 30-50 év, ugyanakkor a helységméretű és emelet magasságú betonlapokat összetartó acélkapcsok korrózióját csak visszabontást igénylő felújítással lehetne megakadályozni. Az Elephant Holding műszaki vezetője szerint a rozsdásodás elsősorban a külső levegőből származó nedvességnek is kitett homlokzati falakat emészti, melyek sérülése - bár a paneles épületek esetében ezek tipikusan nem teherhordó elemek - komoly hatással van a ház lakhatóságára.

Véleményvezér

Elszabadultak a Magyar Posta árai

Elszabadultak a Magyar Posta árai 

Ez most nem finom.
Nem sikerült az első versenyképességi vizsgája Magyarországnak

Nem sikerült az első versenyképességi vizsgája Magyarországnak 

Az egykori magyar sikerágazat rosszul teljesít.
Szlovákiába érdemes menni élelmiszert vásárolni, a mélybe vitték az ÁFA-t

Szlovákiába érdemes menni élelmiszert vásárolni, a mélybe vitték az ÁFA-t 

Lassan bármerre megyünk kisebb árakkal találkozunk, mint itthon.
Hadházy Ákos megtalálta Orbán Viktort

Hadházy Ákos megtalálta Orbán Viktort 

Reméljük lesz indiai szelfi is.
Megvan az új lengyel minimálbér, alulmaradtunk

Megvan az új lengyel minimálbér, alulmaradtunk 

Hol van már a Magyarország jobban teljesít szlogen?


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo