A Széchenyi Terv Turizmusfejlesztési Program Egészségturizmus alprogram keretében a termál- és gyógyfürdők (SZT-TU-1), valamint a termálfürdőkhöz kapcsolódó szálláskapacitás fejlesztésére (SZT-TU-2) kiírt pályázatok következő nyerteseit hirdette ki Matolcsy György gazdasági miniszter 2001. szeptember 27-én Keszthelyen. A szakmai bíráló bizottság javaslata alapján a miniszter hét pályázat támogatásáról döntött, összesen több mint 2,6 milliárd forint értékben. A hét pályázó közül hat fürdő fejlesztésre, egy pedig szálloda építésére kapott támogatást. A fővároson kívüli régiókban megvalósuló beruházások összértéke több mint 7 milliárd forint, melyek 244 új munkahelyet hoznak létre.
A pályázatok célja magas színvonalú, piacképes szolgáltatást nyújtó egészségturisztikai központok (termál- és gyógyfürdők, gyógy-barlangok, természetes CO2 terápiás helyek) kialakítása, infrastruktúrájuk és környezetük fejlesztése, valamint az ezen létesítményekhez kapcsolódó szálláshelyek fejlesztésének ösztönzése. A pályázatokon elnyerhető maximális támogatás a fürdők fejlesztése esetében 1 milliárd forint, a fejlesztés teljes összegének maximum 50%-a, míg a szállodaépítés esetében maximum 500 millió forint, legfeljebb a beruházás teljes értékének 15%-a.
Támogatásban részesülő projektek
Polaris Rt. a Nagybajomi Önkormányzat (Somogy megye) és magánbefektetők közös cége. A közös beruházással az önkormányzat pénzügyi nehézségei miatt három éve bezárt fürdőt kívánják újjáépíteni és megnyitni, melynek során külső és belső élménymedence, ülőmedence, gyermekmedence kerül kialakításra. A fürdő a családi üdülés turisztikai kínálatát gazdagítja, ugyanakkor jól kiegészíti majd a környék jelentős vadászturizmusát is. Fontos és pozitív részlet, hogy a fürdőfejlesztés gyakorlatilag magántőkéből valósul meg. A befektető a közeljövőben egy villaparkot is tervez.
A beruházás teljes összege mintegy 309,6 millió forint, melyhez a Gazdasági Minisztérium több mint 153 millió forinttal járul hozzá. A fejlesztéssel 30 új munkahely jön létre.
Sikonda (Baranya megye) fürdője már a ’20-as években is ismert és népszerű gyógyhely volt lítium- és széndioxid-tartalmú gyógyvizének és a kiváló klímának köszönhetően. A Sikonda Kft. a kor igényének megfelelően jelentős fejlesztést tervez, melynek során az új termál-élményfürdőt két fedett és egy szabadtéri élménymedencével és pezsgőmedencével alakítja ki. A saját beruházásban megvalósuló szálláshelyek biztosíthatják a gazdaságos működéshez szükséges fürdő-igénybevételt.
A beruházás 32 fő részére biztosít új munkahelyet, összköltsége több mint 1,1 milliárd forint, melyhez a gazdasági tárca több mint 429 millió forint támogatással járul hozzá.
Győr Önkormányzata nagyszabású fürdőközpont fejlesztésébe kezd. A meglévő idény-, és gyógyfürdő valamint fedett uszoda mellé termál-élményfürdő építését tervezik. Ezzel a projekttel a szezon meghosszabbítását és az amúgy is sokszínű turisztikai kínálat bővítését szeretnék elérni. Emellett több jelentős infrastrukturális beruházás is elkezdődik, melyek a szállodaépítés és fejlesztés szempontjából is kedvezőbbé teszik a környezetet a további befektetések szempontjából a már eddig is jelentős idegenforgalmat bonyolító városban.A fejlesztés teljes összege 2 milliárd forint, melyet a Gazdasági Minisztérium 977 millió forinttal támogat. A beruházással 28 új munkahely jön létre.
Mezőkövesd (BAZ megye) Önkormányzata (Városgazdálkodási Rt.) igen ambíciózus fürdőfejlesztésbe kezd. Első lépésként a nyári szezon kezdete előtt az egyik nagy méretű medencét önerőből felújították. A mostani projekt több elemet tartalmaz: egy komoly méretű élménymedence, egy gyógyvizes ülőmedence és egy pezsgőmedence megépítését; a vendégek beltéri tartózkodását, pihenését egész évben komfortosabbá tevő üvegezett télikert kialakítását, valamint a gyógyászati részleg felújítását-bővítését. (A víz magas kéntartalma kedvező a porcbántalmak kezelésére.)
A fürdő kihasználtsága szempontjából is kedvező hír, hogy egy fürdő melletti telken rövidesen megkezdődik egy 60 szobás szálloda építése. A fejlesztés teljes összege 460 millió forint, melynek felét, 230 millió forintot a gazdasági tárca támogatása biztosítja. A beruházás eredményeként 16 fő számára új munkahely jön létre.
A gyomaendrődi (Békés megye) Liget Fürdő jelenleg egy egész évben működő kis kapacitású gyógyászati részleggel és egy szezonális úszómedencével rendelkezik. A fejlesztési tervek célja a gyógyászat és szolgáltatásainak bővítése, valamint egy egész évben működő fedett uszoda és élményfürdő építése.
E mellett a fürdő bejáratához közel, szép környezetben lévő területen egy 3 csillagos szálloda építését is tervbe vették. A beruházás teljes összege több mint 786 millió forint, melyet a gazdasági tárca több mint 393 millió forinttal támogat. A fejlesztés eredményeként 7 új munkahely létesül.
A Zala megyében lévő alsópáhoki Kolping Családi Hotel célja a gyógy- és wellness centrum bővítése. A fejlesztés a piaci igények és a minőségi követelmények maximális figyelembevételével történik. Csökkenteni tudják a Hévízi-tó terhelését, és növelhetik külső vendégeik számát.
A beruházás teljes összege 303 millió forint, melyhez a gazdasági tárca 150 millió forinttal járul hozzá. A beruházás 7 fő számára teremt új munkahelyet.
A Vas megyei Hungária Golf Kft. 200 ágyas 4 csillagos wellness profilú termálszálló építését tervezi Bükfürdőn, a golfklub területén. Ezzel a projekttel a Bükön már működő gyógyszállók és a Büki Gyógyfürdő eddigi kínálatát jól kiegészítő fejlesztés indul meg.
A beruházás teljes összege 2,2 milliárd forint, melyhez a Gazdasági Minisztérium 330 millió forinttal járul hozzá. A beruházással 124 új munkahely jön létre.
A Széchenyi Terv eddigi eredményei az egészségturizmusban
A Széchenyi Terv Turizmusfejlesztési Program Egészségturisztikai alprogramja keretében meghirdetett termál- és gyógyfürdők fejlesztésére kiírt pályázatra (SZT-TU-1) 2001. szeptember 25-ig 41 pályamunka érkezett, több mint 20 milliárd forint támogatási igénnyel. Eddig az időpontig 32 pályázat került elbírálásra, amelyből 25 kapott támogatást, tehát az elbírált pályázatok mintegy 80%-a nyert. A 25 nyertes pályázó több mint 12,6 milliárd forint összegű támogatással mintegy 28 milliárd forint értékű beruházást hoz létre, melyek eredményeként 930 új munkahely létesül.
A termálfürdőkhöz kapcsolódó szálláskapacitás fejlesztésére (SZT-TU-2) kiírt pályázatra 2001. szeptember 25-ig 5 pályamunka érkezett, több mint 450 millió forint támogatási igénnyel. Eddig az időpontig 4 pályázat került elbírálásra, amelyből 3 kapott támogatást. A 3 nyertes pályázó a több mint 720 millió forintos támogatással 4,8 milliárd forint értékű beruházást hoz létre, melyek eredményeként 221 új munkahely jön létre.
Pályázati eredmények - gyógyturizmus
A termál- illetve gyógyfürdők, valamint a termálfürdőkhöz kapcsolódó szálláskapacitás fejlesztésének támogatására kiírt pályázatok eredményéről
Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!
Vegyen részt és kérdezzen Ön is!
2024. november 28. 15:30
Véleményvezér
Bécsben olcsóbb lakni, mint Budapesten
A jövedelemhez képest Bécsben a legolcsóbb a lakhatás egész Európában.
Obszcén szavakkal fideszes nyugdíjas kommandó fogadta Magyar Pétert a miskolci gyermekotthon előtt
A nyugdíjas fizetések nagyon felizgultak Magyar Péter látogatása miatt.
Elképesztő állapotokat talált Magyar Péter egy gyermekvédelmi intézményben
Az ellenzéki vezető szerint a Fidesz propagandistákat vet be, hogy az emberek ismerhessék meg a valóságot.
Lesújtó adat a magyarok életesélyeiről
Az elmaradt reformok tragédiája.
Kövér László gigabüntetést osztana az új-zélandi parlamentben
Rendet kellene tenni az új-zélandi parlamentben.
Ünnepélyes keretek között adtak át 200 méter felújított járdát
Nagy az erőlködés a Fidesznél a sikerélményekért.