Komoly változás az is, hogy a támogatás mértéke egységesedik, sem járások, sem a tulajdonosok jövedelmi helyzete a tervezet alapján nem fog számítani, mindenki egységesen az 1M Ft-os önerő mellé maximum 3 millió forint vissza nem térítendő támogatást, és ugyanennyi kamatmentes hitelt vehet igénybe. „Ez a módosítás lényegesen átláthatóbbá teszi a feltételrendszert, bár a bankok a hitelkérelem elbírálásához továbbra is kérnek majd jövedelem igazolásokat” – mondja Juhász Attila.
Megmaradt a tervezetben az építési kulcstermékek fogalma, azaz néhány termékkör esetében a hazai gyártású építőanyagok kötelező felhasználása, de igen komoly változás, hogy kikerült a tervezetből az ofp.emi.hu oldalon nyilvántartott Kivitelezői (szállítói) Regisztrációs Lista. Az ÉVOSZ Tagozati elnöke szerint ennek van előnye és hátránya is. Előnyös lehet azért, mert csökken a kivitelezőkre háruló adminisztrációs teher, amely nagyban befolyásolta a jelenleg futó program sikerességét. A hátránya ugyanakkor, hogy kikerül a rendszerből egy fontos szűrő. „A Regisztrált Kivitelezői Lista még ha száz százalékos garanciát nem is jelentett a minőségi munkavégzésre, a vállalkozások korábbi eredményes gazdálkodása, valamint az igazolt referenciák mégis iránymutatást adtak a lakosságnak a jó építőipari szakember választásban” – mondja Juhász Attila.
Ezzel egyidejűleg megszűnt a 75 százalékos előleg lehívási lehetőség is. „Ez nagy segítség volt az érintettek többségénél, hiszen ez a forrás nélkül sokan nem fognak tudni belevágni a felújításba. ÉVOSZ-ként határozottan az a véleményünk, hogy érdemes lenne megtartani a kivitelezői regisztrációt a programban, és az ahhoz kapcsolódó előleg lehívási lehetőséget, hiszen ez korábban sem volt kötelező feltétel, mégis elsősorban az előleg lehívása miatt az elmúlt hónapokban több mint 1000 építőipari vállalkozás tudott regisztrálni az ÉMI weboldalán.” – véli Juhász Attila